spotlar 1 spotlar 2 spotlar 3

Çocuk Psikiyatrisi: Çocukluk Çağı Uyku Bozuklukları

Uyurgezerlik

Uyurgezerlik çocuklarda yetişkinlere göre daha çok yaygındır. Uykuda yürüme gecenin ilk yarısında ortaya çıkar 15-20 dakika kadar sürer. Çocuk yatağından kalkar, yürüme, giyinme, konuşma dışarı çıkma gibi hareketleri yapar. Sıklıkla yatağına döner ve uyumaya devam eder. Genellikle 4-8 yaşlar arasında başlar, 12 yaş civarında en şiddetli boyuta ulaşır. Erkeklerde kızlardan daha yaygındır. Ailesel geçiz söz konusudur. Yorgunluk, stresli dönemler, uykusuzluk uyurgezerliği tetikleyebilir ya da arttırabilir.

Tedavide öncelikle aile bilgilendirilir, çocuğun yaralanma olasılığına karşı önlem alınır. Büyük çocuklarda ilaç kullanılabilir. Bununla birlikte uykusuzluk, yorgunluk gibi durumlardan kaçınılmalıdır.

Uykuya Dalma Güçlüğü

Bebeklerde sık uyanmalara ağlama eşlik eder. Bu durumun gaz sancısı olarak bilinen kolitten ayırt edilmesi önemlidir. Okul öncesi çocuklarda uykuya dalmada güçlük ve gece uyanmaları çoğunlukla görülen bir durumdur ve pek çok nedene bağlı olabilir.

En sık neden uykuya geçişte kullanılan yöntemlerle ilgilidir. Uykuya geçiş için annesinin yardımına ( dokunma, sallama, anne kokusu) ya da özel bir aktiviteye (masal, ninni)alışmış olan çocuk uyku evreleri arasında fizyolojik uyanmalarda da bu yardıma ihtiyaç duyar. Okul çağındaki çocuklarda ise uykuya dalma güçlüğü daha çok anksiyete, stres, korku ile ilişkilendirilir. Gelişimsel bir korku ya da kâbus travmatik bir olaya tepki olarak gelişebilir. Anksiyete bozukluğu ve depresyonu olan çocuklarda da uykuya dalmada güçlük yaşanabilmektedir.

.

Uykuda Korku (Gece Terörü)

Genellikle 7 yaşından önce başlayan, ortalama 4-5 yıl süren bir durumdur. Erkek çocuklarda daha sık görülür. Yatağında çığlık atarak oturan çocuğun kalp atım hızı artar, anne babayı tanımayabilir, iletişim kuramaz. Uyanık gibi görünse de uyanmış değildir. Uyandırmaya konuşturmaya çalışmak tabloyu şiddetlendirebilir.

Genellikle 1-2 dakika sürer, nadiren 10-15 dakikaya kadar uzayabilir. Uyandığında hiçbir şey hatırlamaz. Anne baba için bu tablo oldukça kaygı vericidir. Ailesel yatkınlık söz konusu olabilir. Uyku derinliğini arttıran durumlarda (uykusuzluk, yorgunluk, küçük çocuklarda öğlen uykusunu bırakma) ortaya çıkma olasılığı artar. Kaygı ve korkular da ortaya çıkma olasılığını arttıran etmenlerdir. Ergenlikle birlikte kendiliğinden ortadan kalkar.

Korkulu Düşler Görme

Çocuğun korkuyla uyanmasına yol açan korkutucu düşlerdir. Okul çağında görülme oranı % 22 olarak bildirilmektedir. Günlük yaşamdaki korkutucu yaşantılarla ilişkili olabilir. Gelişimsel korkularla ilişkisi çok belirgindir. Çocuk korkar, uyanır, rahatlatılmaya ihtiyaç duyarak yardım ister. Düşünü net olarak anlatır. Çoğunlukla düşlerin konusu çocuğun fantezileri, hayal ürünü korkutucu nesneler, ürkütücü olaylar televizyon programları ile şekillenir. Ateşli hastalıklar sırasında da korkutucu düşler görülebilir.

Tedavi anne babaya bozukluğun genel özelliklerinin, doğasının ve gidişinin anlatımı, küçük çocuklarda durumun gelişimsel ve geçici olabileceğinin vurgulanması, uygun destek ve çocuğun rahatlatılması şeklinde olabilir.

makale spotlar 5 spotlar govdealt 1 spotlar govdealt 2 spotlar govdealt 3 spotlar govdealt 4
makale spotlar 6