Animasyonu görebilmeniz için flash player kurulu olmalıdır.

 
spotlar 1spotlar 2spotlar 3

Duyurular

Cinsel Terapist

Cinsel Terapist- Antalya ile ilgili www.antalyacinselterapist.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Çocuk Psikoloğu

Çocuk Psikoloğu - Antalya ile ilgili www.antalyacocukpsikologu.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı - Antalya ile ilgili www.sinavkaygisiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Aile Terapisi

Aile Terapisi - Antalya ile ilgili www.antalyaaileterapisi.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi - Antalya ile ilgili www.sosyalfobiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Hem Kaygı Yaratıyor Hem de Kaygıyı Yok Ediyor

Standford Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden olduğunu hem de kaygıyı yok edebildiğini ortaya çıkardı.

Tek Seansta Sigaraya Son...!

Tek Seansta Sigaraya Son...!
Uzman Psikiyatrist ve Psikologlar Denetiminde Nirvana Sigara Bırakma Paketi Terapilerine Başlamıştır..

www.sigarabirakmaantalya.com

DEPRESİFLER ALZHEIMERE YATKIN OLUYOR

depresif hastalar alzaymıra daha yakın oluyorMelankolik ve depresif hastaların,daha sık demans hastalıklarına yakalandığı tespit edildi.Uzun süre depresyondan yakınan ve psikolojik sorunlarla baş etmek zorunda kalan insanlar,psikolojik olarak stabil olanlara göre iki kat daha fazla Alzheimer’e yakalanıyorlar.

MİGRENE DE PSİKOTERAPİ

migren nirvana psikiyatriPsikoterapinin alt etme stratejileri ile kronik başağrılarına karşı da savaş verebiliyor.Düsseldorf’da yapılan bir sempozyumda,Heidelberg Üniversitesi’nden uzman psikolog Gideon Franck hastanın kendi bedeniyle ilişkisini değiştirmesi ana prensibine dayanan bu yöntemi,ilk kez baş ağrısı nedeniyle davranış bozuklukları gösteren çocukların tedavisinde denediğini açıkladı.

Islak Yatak Hastalık Belirtisi Olabilir

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yapılan araştırma, her 8 çocuktan 1 inin gece altını ıslattığın ı ortaya koydu. Şeker hastalığı ve kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisinin "gece altına ıslatma" olduğu belirtildi.

Strese bağlı hastalıklar artıyor

Günlük yaşamın stresi yüksek tansiyona yol açıyor. Dünyada her yıl 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıklarından ölüyor. Türkiye, yüksek tansiyon sorununun en hızlı arttığı ülkeler arasında...

Modern yaşam stres yapıyor

İngiltere’de yapılan iki araştırma daha, modern yaşamın büyük strese yol açtığı ve bir eyleri uykusuz bıraktığı görüşünü destekledi. Bir sigorta şirketi tarafından yapılan, 1001 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları,

Elektronik posta strese sokuyor

İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre; işyerinde elektronik postaların çok sık kontrol edilmesi, çalış anların sinirlerini bozuyor.

Antidepresan Kullanımı 4 Yılda Yüzde 85 Arttı

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Dr. Halis Ulaş, sinir sistemi ilaçlarının kullanım sıklığının sürekli arttığını belirterek,

Evlilik Öncesi Danışanlar Arttı

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye'de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

İntiharlar Önlenebilir

10 Eylül Dünya İntihar Önleme Günü dolayısıyla açıklama yapan Ankara Üniversitesi (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Duyan, ''intiharın, pek çok ülkede ve özellikle genç nüfus arasında tırmanma eğiliminde olduğunu'' belirterek, bunun günümüzde global bir sorun olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Otizm Erkeklerde Neden Daha Fazla?

İki binden fazla otizm hastasının gen haritasını inceleyen ve sonuçlan otizm hastası olmayan kişilerinkiyle karşılaştıran Kanadalı bilim adamları, otizm hastası erkek çocuklarının yüzde 1 inde bu genin mutasyona uğradığını gördü. 

NEOFOBİ (YENİLİK KORKUSU) ÖMRÜ KISALTIYOR

neofobi nirvana psikiyatriYeni bir şeye karşı duyulan belirgin korkular,yaşamı kısaltıyor.Neofobi insanlarda bir buçuk yaşlarından itibaren başlayabiliyor.Alışılmışın dışında olan bir tek olayla bile ,bu bozukluk ortaya çıkabiliyor.

ANOREKSİYA ANFİZEME SEBEP OLABİLİYOR

anoreksiya nirvana psikiyatri polikliniğiŞikago'da yapılan Radiological Society of North America'nın (RSNA) yıllık toplantısında,anoreksiya nervosa'daki beslenme yetersizliğinin akciğer anfizemine neden olabileceği  iddaa edildi.

DEPRESYONDAYSANIZ,YÜRÜYÜŞ YAPIN

depresyon nirvana psikiyatri polikliniğiDüzenli  spor depresiflere  iyi gelir;bu konuda uzmanların hepsi hemfikir.Bu sporların içinde en etkili olanı ise yürüyüş.Prof.Dr.Ulrich Bartmann,Würzburg Yüksek okulu'nun sağlık dergisinde yazdığı bir makalede,yürümenin jimnastik,voleybol vb tüm sporlardan daha yararlı olduğunu belirtti.

Beyindeki bozuk elektrik dalgaları depresyona, neden oluyor

Beynin işleyişini düzenleyin elektrik dalgalarındaki bozukluğun depresyona yol açabileceği ortaya çıktı. ABD’nin Stanford Üniversitesi’nden bilim adamlarının, fareler üzerinde yeni bir görüntüleme yöntemini

Depresyon riskinin en yüksek olduğu yaş 40’lar

Bilim adamlarının 80 ülkede 2 milyon kişi üzerinde yaptığı veri analizine göre, insanların depresyona en açık oldukları yaş 44. ABD’deki Warwick Üniversitesi ile

Uyku, ruh sağlığının aynası

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, “Uykularımız düzenliyse genellikle ruh sağlığımız da yerinde demektir.

Şizofreninin Anahtarı Okulda

Dünyada her 100 kişiden birinin yakalanma ihtimali olan şizofreninin ilk fark edildiği yer okul. Çocuklarının öğretmenleri ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kuran aileler, çocuğun hastalığa yakalandığını çok çabuk anlayabiliyor.

 

Biz Uyurken Sinir Hücrelerimiz de Uyuyor

ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bilim insanları, alışılandan daha az uyunan bir gecenin ertesi gününde dikkat ve konsantrasyon azalıp öfke artarken beyinde neler olup bittiğini araştırdı.

Bilgisayar Bağımlılığıyla İle İlgili Ailelere Öneriler

1- Bilgisayar evde en çok kullanılan ve herkesin döneminden sonra böyle gruplara katılıyor değildir. görebileceği bir merkezde tutulmalıdır, Böylece çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

2-Bilgisayar kullanımı konusunda evde kurallar oluşturunuz.Ders haricinde,hafta içi bilgisayar kullanımına (özel durumlar hariç) izin vermeyiniz.Hafta sonu kullanımına da saat kısıtlamaları getiriniz.

3-Çocuğunuzun oynadığı oyunları mutlaka kontrol ediniz.İçeriğinde şiddet,vahşet ve pornografi olan oyunlara asla izin vermeyiniz.

4-Çocuğunuzun bilgisayar ve internet kullanımı konusunda sizin otoritenizi kabul etmesini mutlaka sağlayınız.

5-Çocuğunuzun “sohbet gruplarına” katılmasına izin vermeyiniz.Ergenlik döneminden sonra böyle gruplara katılıyor ise kiminle görüştüğünü ve neler paylaştığını mutlaka kontrol ediniz.

6-Çocuğunuzu bilgisayar ve internet kullanımından doğacak tehlikeler konusunda uyarınız ve takipçisi olduğunuzu bildiriniz.Çocuğunuzun mahrem ve kişisel bilgilerin paylaşılmaması,resim ve görüntü iletmemesi internet üzerinden kişilerle kavga ve tartışmaya katılmaması konusunda uyarınız.

7-Çocuğunuzun güvenmediğiniz ve kontrol edemediğiniz ortamlarda(internet cafe vb.)bulunmasına izin vermeyiniz.

8-Öncelikle internet ve bilgisayar kullanımı konusunda ona iyi örnek olmalısınız. Saatlerce bilgisayarın başından kalkmayan anne babalar, çocuklarına aynı konuda nasıl sınır koyacaklar?Bunu tahmin etmek zor değildir.

9-Çocuğunuzun uygun olmayan sitelere girmesini engellemek için site filtrelerini kullanınız.

10-Kontrolün sizden çıktığını, çocuğunuzun bilgisayar ve internet bağımlısı olduğunu düşündüğünüzde acilen profesyonel yardım alınız.

11-Yukarıda söz ettiğimiz bazı psikopatolojilerde bilgisayar bağımlısı olma riski daha yüksektir.Böyle bir çocuğa sahip olan ebeveynin daha dikkatli olması gerekir.Ayrıca temelde yatan psikopatoloji tedavi edilmeyen  bilgisayar bağımlılığı sorunu çözülemez.Örneğin depresif  ya da dürtü kontrol sorunu olan bir çocuğun öncelikle bu sorunu çözmek gerekir ki bilgisayar bağımlılığından kurtulabilsin.

Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN

ava şirin özgünÖzel Nirvana Psikiyatri Polikliniğinde Görev Yapan Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN'ün Resmi Web Sitesi Yayına Başlamıştır.

www.avasirinozgun.com

Dr. Ava Özgün

CETAD derneğinin vermiş olduğu eğitim programını tamamlayarak Cinsel Terapi Uzmanlığı ünvanını almaya hak kazandı.

Aşırı Şişmanlık Psikolojiye Zarar

Bir ulusal sağlık araştırmasındaki 40 bin ABD’linin verilerinin değerlendirildiği çalışmada, obez erişkinlerin normal ağırlıktaki erişkinlere göre depresyon,

Yatmadan Önce Ekran Karşına Geçmeyin

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre; yatmadan önce bilgisayar ve televizyon karşısında fazla vakit geçirenler, bunu yapmayanlarla aynı uzunlukta uyusalar bile kendilerini daha yorgun ve daha az uyumuş hissediyor.

Otistik Çocuklar Sesleri Daha Geç Algılıyor

Otistik çocukların, sesleri normal çocuklardan daha geç algıladığı belirtildi. Söz konusu gecikmenin otizm hastalarını teşhis etmek için bir işaret olduğu düşünülüyor...


Cinselliği Tabu Olmaktan Çıkarmak İçin

Konya'da, Ulusal Gençlik Parlamentosu çatısı altında bir araya gelen üniversiteli gençler, ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı'' konulu kampanya başlattı. Kampanyayı çoğunluğunu Selçuk Üniversite Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerin oluşturduğu ''Yerel Gündem 21'' topluluğu başlattı.

Ekonomik Kriz Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Uzman Dr. Halis Ulaş, ekonomik krizin, hem işverenlerde hem çalışanlarda hem de işsizlerde ruhsal problemlere yol açabileceğini söyledi.

 

Ergenlikteki Aşırı Stres Öğrenmeyi Etkiliyor

Ergenlikte maruz kalınan aşırı stresin, beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümünde önemli ölçüde değişikliklere yol açabileceği bildirildi.

Stres, Doğacak Bebeğin Zekasını Etkiliyor

Doğacak Bebeğin ZekasıLondra’daki Imperial College uzmanlarınca yapılan ve sonuçları Clinical Endocrinology dergisinde yayımlanan araştırma, ham ilenin yaşadığı stresin, gebeliğin 17. haftasından itibaren bebeği olumsuz etkilediğini gösterdi.

Tv Seyretmeye Sınır Gelmeli

Tv Seyretmeye Sınır GelmeliTelevizyon insanın psikolojisini bozuyor Hacettepe Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre, aşırı televizyon izleme alışkanlığı çocuklarda uyku bozukluğuna yol açıyor.

Stres İyileşmeyi Yavaşlatıyor

ABD’nin Chicago kentinde bulunan İllinois Üniversitesi’ndeki (UIC) araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yaptıkları testlerde, hayvanlar stres altındayken yaralarının iyileşmesinin yavaşladığını, ancak ekstra oksijen alımının bu yavaşlamayı tersine döndürdüğü sonucuna ulaştılar.

Strese Bağlı Hastalıklar Artıyor

Avrupa Parlamentosu’na sunulan bir araştırmada, modern hayatın kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı uyansı yapıldı.

Suça Karışan Çocuk Akranından Etkileniyor

Suça karışan çocuklar üzerinde akranlarının etkisinin büyük olduğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Çocuk İhmali ve İstismarı Araştırma Biriminde görevli çocuk gelişim uzmanı Gülümser Gültekin Akduman’ın yaptığı araştırma, suça karışan çocuklarla ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Uykusuzluk çekenlere müzik

Artık koyun saymak gereksiz.Çünkü güzel bir uykunun sırrı, uyumadan önce 45 dakika kadar rahatlatıcı müzik dinlemek. Journ al of Advanced Nursing adlı sağlık dergisinin haberine göre

Dikkat: Aile içi gerginlik çocuğun iştahını etkiler

Aile içindeki gerginlikler çocuğun iştahını olumsuz yönde etkiliyor. Ailedeki iletişim bozuklukları ve huzursuzlukların çocuğun ruhsal yaşamını doğrudan etkilediğini

Yaşamak Güzel

Her şeye rağmen hala bir çiçeğin açmasından haz alıyorsanız veya çiçeğin açması sürecinde açısını seyretmek ya da sulamış olmak, hatta sadece dikmiş olmak bile size hala haz veriyorsa, yaşama sevincinizi yitirmemişsiniz demektir. Zaten kişi yaşama sevincini yitirdiğinde, gönül bahçesi çoraklaşmışken, ne bahçesindeki çiçeği sulamak ister, ne de onun güzelliklerine bakıp haz alabilir.

Neden bazen böyle olur yaşam ve birden her şey anlamını yitirir? Dünyada her yeni canlının oluşumuyla insanın bir mucizeye tanık olma şansı vardır. Düşünün ki toprağa diktiğiniz bir tohum hemen yanındakinden daha farklı çıkmaktadır. Gelişme süreci devam ettikçe, dallar farklı biçimlerde özgürce gövdenin üstüne yerleştikçe, her bir ağaç, her bir bitki kendi özgün şeklini aldıkça farklılıklar da belirginleşir.

Oysa ikisi de aynı topraktan aynı gıdaları almıştır, işlenen ham maddeden gelişen farklı ürünler, farklı şekiller olarak bize kendini göstermiştir. Varlıklardaki bu nüansların bir süre sonra bizim için sıradanlaşması ve bazen yükselen beklentilerimiz, her sefer inde daha farklı şeylere şahit olma arzusu, bizi tatminsiz ve hayattan zevk alam az hale getirmektedir. İşte tam da bu kırılma noktasında etrafımızdaki her şey anlamsızlaşmaya başlar.

Hayat her şeyin basitleşip anlamsızlaştığı ve bunun insanı mutlu edemediği bir hengameye dönüşüveriyor. İnsan mutsuz, sıkılan, çevresine de sıkıntı veren bir kişi haline geliverir. Tabii bu bahsettiklerim sağlıklı bir birey için geçerli. Gerek çökkün ruh hali, gerekse tıbbi rahatsızlığı olanlar ayrı bir kategoride değerlendirilmelidir. İnsan bir noktaya kadar yaşamaya başladığı mutsuzluğu fark edip onunla başa çıkabilir. Ama bir noktayı aştığında artık geriye tek başına dönemeyebilir.

0 zaman dışarıdan kuvvetli bir desteğe ihtiyaç duyar. Bu ya profesyonel bir destek ya da amatör de olsa kişiyi içine düştüğü hengameden çekip çıkaracak kuvvetli bir kol- dur. Profesyonel yardıma kadar gidebilen bu yolun başlarında yapılabileceklerden biraz bahsetmek yararlı olabilir:

Hayatı anlamlı kılacak uğraşılar edinmek
Kimi doğayı sever, kimi sessizliği ve müziği... Dinlemek de cazip gelebilir bazılarına, ama kendi duygularını notaya dökmek ister kimileri de. Bazen renklerle uğraşmak, bazen taşları veya ağacı işlemek insana haz verir. Sosyal yardım faaliyetleri bazı insanları hayatta hiç bir şeyin yapmadığı kadar mutlu eder. Artık kendin izi keşfetmek ve anlamlı uğraşıyı bulmak size kalıyor.

Hormonları düzenleyecek bir yaşam tarzı
Stres hormonlarından uzak bir yaşam tarzı son zamanlarda imkânsız gibi gelse de, bir yolunu bulmak mümkün, emin olun. Önemli olan optimum şartların oluşmasını beklememek, hayatın dümenini başıboş bırakmamak ya da hoşlanmadıklarımızın eline vermemek...

Olayların, kişilerin olumlu yanlarını görecek bir gözle devam etmek yola; kusur bulan, hoş görmeyen gözünüzü geride bırakabilmek... Sabah erken kalkıp güneşin yani hayatın doğuşuna tanık olmak her gün, yağmurdan sonra toprağı koklamak doyasıya, rengârenk çiçeklere kuşların bitmez tükenmez serenatlarını izlemek kime yaşamı sevinci vermez ki?

Spor
Fiziksel aktiviteden hemen sonra hissedil en mutluluk kısa zamanda elde edilen kar-olmakla birlikte, uzun vadede devam edilen bir sportif faaliyet sağlıklı bir vücuttan başka kendine güvenen, hoşgörülü, iyimser bir ruh hali armağan edecektir size.

Doğal hayat
Doğada insan türünden başka hiçbir canlı kendinden hoşnutsuz olmaz. Maske takmaz, olduğundan farklı olmaya çalışmaz ve bu çabasıyla gülünç hale düşmez. Eksiklik veya meziyetlerimizle, bunlara çok fazla odaklanmadan, antenlerimizi her canlıdan yeni bir şey öğrenmeye açmış her yeni gün, dert etmeden çok fazla sahip olamadıklarımızı, şükranla dolu sahip olduklarımız için yolumuza devam etmeliyiz fazla “kasmadan”.

Basit yaşamak
İşte işin sırrı burada galiba! İyi bir terzi, elindeki kumaşa giden model seçer... İyi bir aşçı mutfağındaki malzemeyle en mükemmel yemeklerini yapar. İnsan bulunduğu yerde, ne çok aşağılara düşüp sürün erek, ne de çok yukarılara uzanıp yetişememekten kahrolarak değil de, sahip oluğu değerlere uygun bir yaşam tarzı benimser ise, raylardan giden tekerlekli vagonun kolayca zorlanmadan kayması gibi hayatını kendine ve çevresine zorlaştırmadan zevk alarak yaşar.

Başkaları için karşılık beklemeden bir şeyler yapmak
Bir başkası için yaptığımız şeyin asıl karşılığı bize bu yardım veya desteğin verdiği hazdır. Dahasını beklemek, hatta maddi olmasa da takdir teşekkür bile beklemek bedenimize ve ruhumuza en büyük ödül olan başlangıçtaki “haz” zı yok edeceğinden, büyük bir değeri daha küçüğüyle değiştirmeye razı olmak demektir. Seçim yine de sizin.

Sevdiklerinizle vakit geçirmek
En ihmal ettiklerimiz en sevdiklerimizdir genelde. Her zaman elimizin altında olacaklan hissi çok yanıltıcıdır ve çoğu defa sevilene yakılan ağıtlar, yaşarken, fırsat varken birlikte olamamışlığın verdiği der in üzüntünün eseridir. Sevgi göstermekle eksilmez, nazar da değmez muhabbete merak etmeyin. Bırakın, sevdiğiniz sizi yaşama sevincine boğsun! Bugün varım yaşıyorum, yarın ne olacağın ı bilemiyorum, dünü affettim! Yaşamak her şeye rağmen güzel...

makale spotlar 5 spotlar govdealt 1spotlar govdealt 2spotlar govdealt 3spotlar govdealt 4
makale spotlar 6