spotlar 1 spotlar 2 spotlar 3

Duyurular

Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN

ava şirin özgünÖzel Nirvana Psikiyatri Polikliniğinde Görev Yapan Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN'ün Resmi Web Sitesi Yayına Başlamıştır.

www.avasirinozgun.com

DEPRESİFLER ALZHEIMERE YATKIN OLUYOR

depresif hastalar alzaymıra daha yakın oluyorMelankolik ve depresif hastaların,daha sık demans hastalıklarına yakalandığı tespit edildi.Uzun süre depresyondan yakınan ve psikolojik sorunlarla baş etmek zorunda kalan insanlar,psikolojik olarak stabil olanlara göre iki kat daha fazla Alzheimer’e yakalanıyorlar.

Yazının Devamı

NEOFOBİ (YENİLİK KORKUSU) ÖMRÜ KISALTIYOR

neofobi nirvana psikiyatriYeni bir şeye karşı duyulan belirgin korkular,yaşamı kısaltıyor.Neofobi insanlarda bir buçuk yaşlarından itibaren başlayabiliyor.Alışılmışın dışında olan bir tek olayla bile ,bu bozukluk ortaya çıkabiliyor.

Yazının Devamı

ANOREKSİYA ANFİZEME SEBEP OLABİLİYOR

anoreksiya nirvana psikiyatri polikliniğiŞikago'da yapılan Radiological Society of North America'nın (RSNA) yıllık toplantısında,anoreksiya nervosa'daki beslenme yetersizliğinin akciğer anfizemine neden olabileceği iddaa edildi.

Yazının Devamı

MİGRENE DE PSİKOTERAPİ

migren nirvana psikiyatriPsikoterapinin alt etme stratejileri ile kronik başağrılarına karşı da savaş verebiliyor.Düsseldorf’da yapılan bir sempozyumda,Heidelberg Üniversitesi’nden uzman psikolog Gideon Franck hastanın kendi bedeniyle ilişkisini değiştirmesi ana prensibine dayanan bu yöntemi,ilk kez baş ağrısı nedeniyle davranış bozuklukları gösteren çocukların tedavisinde denediğini açıkladı.

Yazının Devamı

DEPRESYONDAYSANIZ,YÜRÜYÜŞ YAPIN

depresyon nirvana psikiyatri polikliniğiDüzenli spor depresiflere iyi gelir;bu konuda uzmanların hepsi hemfikir.Bu sporların içinde en etkili olanı ise yürüyüş.Prof.Dr.Ulrich Bartmann,Würzburg Yüksek okulu'nun sağlık dergisinde yazdığı bir makalede,yürümenin jimnastik,voleybol vb tüm sporlardan daha yararlı olduğunu belirtti.

Yazının Devamı

Islak Yatak Hastalık Belirtisi Olabilir

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yapılan araştırma, her 8 çocuktan 1 inin gece altını ıslattığın ı ortaya koydu. Şeker hastalığı ve kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisinin "gece altına ıslatma" olduğu belirtildi.

Yazının Devamı

Ergenlikteki Aşırı Stres Öğrenmeyi Etkiliyor

Ergenlikte maruz kalınan aşırı stresin, beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümünde önemli ölçüde değişikliklere yol açabileceği bildirildi.

Yazının Devamı

Stres, Doğacak Bebeğin Zekasını Etkiliyor

Doğacak Bebeğin ZekasıLondra’daki Imperial College uzmanlarınca yapılan ve sonuçları Clinical Endocrinology dergisinde yayımlanan araştırma, ham ilenin yaşadığı stresin, gebeliğin 17. haftasından itibaren bebeği olumsuz etkilediğini gösterdi.

Yazının Devamı

Tv Seyretmeye Sınır Gelmeli

Tv Seyretmeye Sınır GelmeliTelevizyon insanın psikolojisini bozuyor Hacettepe Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre, aşırı televizyon izleme alışkanlığı çocuklarda uyku bozukluğuna yol açıyor.

Yazının Devamı

Stres İyileşmeyi Yavaşlatıyor

ABD’nin Chicago kentinde bulunan İllinois Üniversitesi’ndeki (UIC) araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yaptıkları testlerde, hayvanlar stres altındayken yaralarının iyileşmesinin yavaşladığını, ancak ekstra oksijen alımının bu yavaşlamayı tersine döndürdüğü sonucuna ulaştılar.

Yazının Devamı

Strese Bağlı Hastalıklar Artıyor

Avrupa Parlamentosu’na sunulan bir araştırmada, modern hayatın kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı uyansı yapıldı.

Yazının Devamı

Suça Karışan Çocuk Akranından Etkileniyor

Suça karışan çocuklar üzerinde akranlarının etkisinin büyük olduğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Çocuk İhmali ve İstismarı Araştırma Biriminde görevli çocuk gelişim uzmanı Gülümser Gültekin Akduman’ın yaptığı araştırma, suça karışan çocuklarla ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Yazının Devamı

Uykusuzluk çekenlere müzik

Artık koyun saymak gereksiz.Çünkü güzel bir uykunun sırrı, uyumadan önce 45 dakika kadar rahatlatıcı müzik dinlemek. Journ al of Advanced Nursing adlı sağlık dergisinin haberine göre

Yazının Devamı

Dikkat: Aile içi gerginlik çocuğun iştahını etkiler

Aile içindeki gerginlikler çocuğun iştahını olumsuz yönde etkiliyor. Ailedeki iletişim bozuklukları ve huzursuzlukların çocuğun ruhsal yaşamını doğrudan etkilediğini

Yazının Devamı

Depresyon riskinin en yüksek olduğu yaş 40’lar

Bilim adamlarının 80 ülkede 2 milyon kişi üzerinde yaptığı veri analizine göre, insanların depresyona en açık oldukları yaş 44. ABD’deki Warwick Üniversitesi ile

Yazının Devamı

Uyku, ruh sağlığının aynası

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, “Uykularımız düzenliyse genellikle ruh sağlığımız da yerinde demektir.

Yazının Devamı

Strese bağlı hastalıklar artıyor

Günlük yaşamın stresi yüksek tansiyona yol açıyor. Dünyada her yıl 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıklarından ölüyor. Türkiye, yüksek tansiyon sorununun en hızlı arttığı ülkeler arasında...

Yazının Devamı

Beyindeki bozuk elektrik dalgaları depresyona, neden oluyor

Beynin işleyişini düzenleyin elektrik dalgalarındaki bozukluğun depresyona yol açabileceği ortaya çıktı. ABD’nin Stanford Üniversitesi’nden bilim adamlarının, fareler üzerinde yeni bir görüntüleme yöntemini

Yazının Devamı

Modern yaşam stres yapıyor

İngiltere’de yapılan iki araştırma daha, modern yaşamın büyük strese yol açtığı ve bir eyleri uykusuz bıraktığı görüşünü destekledi. Bir sigorta şirketi tarafından yapılan, 1001 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları,

Yazının Devamı

Elektronik posta strese sokuyor

İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre; işyerinde elektronik postaların çok sık kontrol edilmesi, çalış anların sinirlerini bozuyor.

Yazının Devamı

Aşırı Şişmanlık Psikolojiye Zarar

Bir ulusal sağlık araştırmasındaki 40 bin ABD’linin verilerinin değerlendirildiği çalışmada, obez erişkinlerin normal ağırlıktaki erişkinlere göre depresyon,

Yazının Devamı

Yatmadan Önce Ekran Karşına Geçmeyin

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre; yatmadan önce bilgisayar ve televizyon karşısında fazla vakit geçirenler, bunu yapmayanlarla aynı uzunlukta uyusalar bile kendilerini daha yorgun ve daha az uyumuş hissediyor.

Yazının Devamı

Tek Seansta Sigaraya Son...!

Tek Seansta Sigaraya Son...!
Uzman Psikiyatrist ve Psikologlar Denetiminde Nirvana Sigara Bırakma Paketi Terapilerine Başlamıştır..

www.sigarabirakmaantalya.com

Ekonomik Kriz Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Uzman Dr. Halis Ulaş, ekonomik krizin, hem işverenlerde hem çalışanlarda hem de işsizlerde ruhsal problemlere yol açabileceğini söyledi.

Yazının Devamı

Şizofreninin Anahtarı Okulda

Dünyada her 100 kişiden birinin yakalanma ihtimali olan şizofreninin ilk fark edildiği yer okul. Çocuklarının öğretmenleri ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kuran aileler, çocuğun hastalığa yakalandığını çok çabuk anlayabiliyor.

Yazının Devamı

İntiharlar Önlenebilir

10 Eylül Dünya İntihar Önleme Günü dolayısıyla açıklama yapan Ankara Üniversitesi (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Duyan, ''intiharın, pek çok ülkede ve özellikle genç nüfus arasında tırmanma eğiliminde olduğunu'' belirterek, bunun günümüzde global bir sorun olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yazının Devamı

Cinselliği Tabu Olmaktan Çıkarmak İçin

Konya'da, Ulusal Gençlik Parlamentosu çatısı altında bir araya gelen üniversiteli gençler, ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı'' konulu kampanya başlattı. Kampanyayı çoğunluğunu Selçuk Üniversite Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerin oluşturduğu ''Yerel Gündem 21'' topluluğu başlattı.

Yazının Devamı

Otistik Çocuklar Sesleri Daha Geç Algılıyor

Otistik çocukların, sesleri normal çocuklardan daha geç algıladığı belirtildi. Söz konusu gecikmenin otizm hastalarını teşhis etmek için bir işaret olduğu düşünülüyor...


Yazının Devamı

Antidepresan Kullanımı 4 Yılda Yüzde 85 Arttı

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Dr. Halis Ulaş, sinir sistemi ilaçlarının kullanım sıklığının sürekli arttığını belirterek,

Yazının Devamı

Evlilik Öncesi Danışanlar Arttı

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye'de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

Yazının Devamı

Biz Uyurken Sinir Hücrelerimiz de Uyuyor

ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bilim insanları, alışılandan daha az uyunan bir gecenin ertesi gününde dikkat ve konsantrasyon azalıp öfke artarken beyinde neler olup bittiğini araştırdı.

Yazının Devamı

Hem Kaygı Yaratıyor Hem de Kaygıyı Yok Ediyor

Standford Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden olduğunu hem de kaygıyı yok edebildiğini ortaya çıkardı.

Yazının Devamı

Otizm Erkeklerde Neden Daha Fazla?

İki binden fazla otizm hastasının gen haritasını inceleyen ve sonuçlan otizm hastası olmayan kişilerinkiyle karşılaştıran Kanadalı bilim adamları, otizm hastası erkek çocuklarının yüzde 1 inde bu genin mutasyona uğradığını gördü.

Yazının Devamı

Bilgisayar Bağımlılığıyla İle İlgili Ailelere Öneriler

1- Bilgisayar evde en çok kullanılan ve herkesin döneminden sonra böyle gruplara katılıyor değildir. görebileceği bir merkezde tutulmalıdır, Böylece çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

2-Bilgisayar kullanımı konusunda evde kurallar oluşturunuz.Ders haricinde,hafta içi bilgisayar kullanımına (özel durumlar hariç) izin vermeyiniz.Hafta sonu kullanımına da saat kısıtlamaları getiriniz.

3-Çocuğunuzun oynadığı oyunları mutlaka kontrol ediniz.İçeriğinde şiddet,vahşet ve pornografi olan oyunlara asla izin vermeyiniz.

4-Çocuğunuzun bilgisayar ve internet kullanımı konusunda sizin otoritenizi kabul etmesini mutlaka sağlayınız.

5-Çocuğunuzun “sohbet gruplarına” katılmasına izin vermeyiniz.Ergenlik döneminden sonra böyle gruplara katılıyor ise kiminle görüştüğünü ve neler paylaştığını mutlaka kontrol ediniz.

6-Çocuğunuzu bilgisayar ve internet kullanımından doğacak tehlikeler konusunda uyarınız ve takipçisi olduğunuzu bildiriniz.Çocuğunuzun mahrem ve kişisel bilgilerin paylaşılmaması,resim ve görüntü iletmemesi internet üzerinden kişilerle kavga ve tartışmaya katılmaması konusunda uyarınız.

7-Çocuğunuzun güvenmediğiniz ve kontrol edemediğiniz ortamlarda(internet cafe vb.)bulunmasına izin vermeyiniz.

8-Öncelikle internet ve bilgisayar kullanımı konusunda ona iyi örnek olmalısınız. Saatlerce bilgisayarın başından kalkmayan anne babalar, çocuklarına aynı konuda nasıl sınır koyacaklar?Bunu tahmin etmek zor değildir.

9-Çocuğunuzun uygun olmayan sitelere girmesini engellemek için site filtrelerini kullanınız.

10-Kontrolün sizden çıktığını, çocuğunuzun bilgisayar ve internet bağımlısı olduğunu düşündüğünüzde acilen profesyonel yardım alınız.

11-Yukarıda söz ettiğimiz bazı psikopatolojilerde bilgisayar bağımlısı olma riski daha yüksektir.Böyle bir çocuğa sahip olan ebeveynin daha dikkatli olması gerekir.Ayrıca temelde yatan psikopatoloji tedavi edilmeyen bilgisayar bağımlılığı sorunu çözülemez.Örneğin depresif ya da dürtü kontrol sorunu olan bir çocuğun öncelikle bu sorunu çözmek gerekir ki bilgisayar bağımlılığından kurtulabilsin.

Dr. Ava Özgün

CETAD derneğinin vermiş olduğu eğitim programını tamamlayarak Cinsel Terapi Uzmanlığı ünvanını almaya hak kazandı.

Yazının Devamı

Cinsel Terapist

Cinsel Terapist- Antalya ile ilgili www.antalyacinselterapist.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı - Antalya ile ilgili www.sinavkaygisiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Aile Terapisi

Aile Terapisi - Antalya ile ilgili www.antalyaaileterapisi.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi - Antalya ile ilgili www.sosyalfobiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Çocuk Psikoloğu

Çocuk Psikoloğu - Antalya ile ilgili www.antalyacocukpsikologu.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Bağımlıysanız Özgür Olamazsınız

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de bağımlılık başta gençleri olmak üzere herkesi etkileyebilen biyolojik ruhsal ve sosyal boyutları olan bir sağlık sorunudur. Alkol ve Madde kullanımına bağlı kişide ciddi sorunlar görülmekte olup bireysel düzeyde başlayan bu köleleşme Bireyin beden ve ruh sağlığını, aile ve iş yaşamını tehlikeye düşürmekte ve toplumsal ağırlıklı birçok probleme (suça) yol açabilmektedir.

Son yıllarda alkol ve uyuşturucu bağımlılığının giderek artmakta olduğunu yapılan araştırmalar ortaya koymaktadır. Bu sağlık sorununun önlenmesinde bağımlı hale gelen kişilerin tedavisi ve topluma kazandırılması, başkalarının alkol madde kullanımına sevk edilmesinin önlenmesinde ülkemizde çeşitli kurumlar hizmet vermektedir.

Bunların başında Bakırköy Ruh Sağlığı ve Eğitim Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren AMATEM (alkol madde bağımlılığı araştırma tedavi merkezi) gelmektedir. Bağımlı olmuş bireyler in tedavisini üstelenen AMATEM’lerin benzerleri de diğer ülkelerde aynı görevi yerine getirmektedir.

Yine Türkiye’nin ilk olarak alkol ve madde tedavi merkezi olar ak hizmete başlayan AMATEM 26 yıldır bağımlıları tedavi etmekte ve aynı zamanda diğer illerde açılan AMATEM’lere de bu konuda model oluşturmaktadır. AMAT EM’ de tedavi de gönüllülük esaslı olsa da değişen yeni ceza kanunu ile birlikte artık insanlar gönüllü olmanın dışında da ceza kanununun 191. maddesi gereğince zorunlu olarak tedaviye alınmaktadır. Elazığ, Samsun, Manisa, Denizli, Diyarbakır, İzmir, Kayseri, Adana illerinde Alkol ve madde tedavisi yapan devlet kuruluşları da bulunmaktadır. AMATEM Alkol ve Madde bağımlısı olmuş kişilere hizmet ver erek yeniden topluma kazandırılmasında ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesinde önemli bir yere sahiptir.

1983 yılında hizmete başlayan klinik 84 yatak kapasitesi, 2 poliklinik, 2 denetimli serbestlik polikliniği, alkol bağımlılarına yönelik yoğ un bakım ünitesi, alkol-madde arındırma (Detoks) servisi ve 1 terapi katı olmak üzer e hizmet vermektedir. AMATEM’ de 1 klinik şefi, 3 psikiyatri uzmanı, 1 aile hekimi uzmanı,11 asistan, 3 psikolog, 27 hemşire, 3 spor hocası, 6 güvenlik, 4 danışma görevlisi ile 17 personel görev yapmaktadır. Alkol ve madde bağımlılığı sebebi ile AMAT EM de tedavi gören hastaların sayısı sür ekli artmaktadır.

Alkol ve madde bağımlıları yatarak ve ayaktan tedavi edildiği polikliniklere 2008 yılında 9 bin 149 kişi kendi isteği ile başvururken 24 bin 197 kişi de denetimli serbestlik yasası kapsamında tedavi altına alınmış, 2009 yılı nisan ayı sonuna kadar madde kullanımı nedeni ile başvuranların sayısı 15 bin 118, alkolden kurtulmak için başvuranların say ısı 958 olarak tespit edilmiştir.

BÜYUK BULUŞMA

Alkol ve maddeden kopanlar 26. “Alkol ve Madde Bağımlıları Dayanışma ve Yaş Gününde buluştular

Her yıl AMATEM’ e tedavi olmak için başvuran onca insan gördükleri tedavinin ardından hayata yeniden tutunmaya çalışmakta ve bunu da AMATEM sayesinde başarabilmektedir. Buradan yola çıkarak her yıl AMATEM ve ÇEMATEM birlikteliği ile 1 bu yıl “26. Alkol ve Madde Bağımlıları Dayanışma ve Yaş Günü”nde çeşitli etkinlikler düzenleyerek ayık kalmayı kutladılar. Düzenlenen bu etkinliğe Vali Yardımcısı Emin ALICI, Sağlık Müdür Yardımcısı Uz. Dr. Abdulkadir TABO, Başhekim Doç. Dr. Erhan Kurt, klinik şefleri, tedavi gören hastalar ve hasta yakınları katıldı.

“Bu tedavi aslında bir el sıkışmasıdır”

AMATEM ve ÇEMATEM’ de yatarak ya da ayaktan tedavi görüp psikoteraötik ilişkilerini sürdüren hastaların, ailelerinin ve tedavi ekibinin birlikte ayık kalmalarının başarısını kutladıkları bu günde Başhekim Doç. Dr. Erhan Kurt bir konuşma yaptı. Kurt, konuşmasında “alkol ve madde kullanımı hem dünyanın hem de Türkiye’nin büyük sorunu. Üstesinden gelebilmemiz gerek en bir problem.” Her şeyden önce önemli olanın bağımlı olmamak, bunu önlemek olduğunu, ama ne yazık ki istenmeyen bir durumda olsa insan hayatının bir döneminde bağımlı olunabildiğini söyleyen Başhekim Kurt “Bu hastaların kurumumuzda tedavisini yapabiliyoruz. ;

Biliyoruz ki tedavide motivasyon olmadan sonuç almak mümkün değil. Başarının sonucunda da her yıl has- tanemizde kutlama yapıyoruz, siz bunu hak ediyorsunuz. Siz hastalığınızda uzmansınız, biz de tedavide. Bu tedavi aslında bir el sıkışmadır” diyerek sözlerini tamamladı. Klinik Şefi Uz. Dr. Defne Tamar ise konuşmasında “Bugün neden burada toplandık? Öncelikle siz değerli hastalarımızın hayatınızda çok önemli bir adım atarak, değişimi gerçekleştirerek ulaşmış olduğunuz ayıklığınızı kutlamak için.

Kiminiz çok uzun yıllardır bu ayıklığı sürdürüyorsunuz, kiminiz ise daha yolun başındasınız. Ama hepiniz hayatınızda yeni bir başlangıç yaptınız ve bu kutlanması gereken çok değerli bir dön emeç.” Tamar konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu toplantının bir başka önemli işlevi daha var. 0 da alkol/madde kullanım sorun u olan kişilere, topluma bir mesaj vermektir.

Madde kullanmaya başlamanın ve yeni bağımlıların ortaya çıkmasının önlemesinde gençlere yönelik çalışmalar da planlıyoruz.” Hastalar, rehabilitasyon çalışması kapsamında resim atölyesinde yapmış oldukları resim çalışmaları ile yaşadıklarının tamam en dışında yeni uğraşlarla ilgilenip sanatla buluşmalarını sergilediler. Yine hastalar tarafından oluşturulan koro türkülerini seslendirdi. Geçmişten bugüne AMATEM’i anlatan barkovizyon gösterisi sunuldu. 1983’ten bu yana AMATEM’e emeği geçmiş çalışanlarına plaket ve çiçek verildi. Dayanışma grubu üyeleri ve tedavi ekibi ayık kalabilmeyi kutladılar. Alkol ve madde almadan da yaşanabileceği mesajı vererek “26.yıl herkese kutlu olsun” dedi.

AMATEM’DEN PORTRELER

Bırakamıyorum demediler

Bu zorlu yolda yardım aramayı denediler ve yollan son durak olan AMATEM de buluştu

45 yıllık hayatının 35 yılında madde ve alkol kullanan 5. Ç., şimdi huzurlu. Çünkü, o ‘temiz ve ayık bir hayata attığı adımın 109. Gününde. Kendisi gibi eski bağımlı olan ark adaşlarıyla yeniden hayata tutunduğunu dile getiriyor. Bir başka hasta “artık resim çizebiliyorum” diyor. Kötü giden 15 yıllık evliliğin ardından uyuşturucu kullanmaya başlayan 43 yaşındaki A. C. de 7 yıllık bağımlılığın sonunda temiz bir hayatı tercih edenlerden.

AMATEM’de başladığı tedavi sonucu 5 aydır madde kullanmayan A.C. de arkadaşları gibi maddi manevi pek çok kayıp yaşamış olduğunu, bu yüzden ailesi ve arkadaşlarının kendisinden uzaklaştığını anlatıyor. AMATEM’deki doktorlarının kendilerine bir aile şefkati gösterdiğini ve tedaviyle birlikte hayata yeniden tutunmaya çalıştığını anlatıyor. M.Ş.’nin hikayesi ise diğerleriyle hem aynı, hem de farklı.

Baba sevgisinden yoksun büyüyen ve 12 yıl önce madde kullanmaya başlayan 30 yaşındaki M.Ş., torbacılara ayakçılık yaparak başladığı bu maceralı hay atında eroin, kokain ve esrar kullanmış. Patronları madde bağımlısı olduğunu öğrendiği ana kadar çalıştığı işyerlerinde kazandığı paranın tamamını uyuşturucuya harcayan M.Ş., 7 buçuk yıl önce bağımlı olduğunu öğrenen ailesi kendisini evden kovunca yazın parklarda, kışın da cami avlularında yatarak geçirmiş senelerini. Bundan üç yıl önce evlendiği eşine verdiği sözü yerine getirmek için tedaviye başlayan genç adam, 93 gündür yataklı tedavi gördüğü AMATEM’ den temiz bir insan olarak çıkacağı günü bekliyor. İşte böyle uzayıp gidiyor ikinci hayatlarına başlamanın mutluluğunu taşıyanların hikayeleri...

Bir bağımlının dizeleri;

Birden koşarken düşüverdim Birden karşımda seni gördüm kıs kıs gülüp de oh yapıyordum hey ben ne kadar mutlu oluyordum ağlatan sendin terk eden benim söyle peşimden niye geldin merak etme sen bir daha düşmem bu mutluluğu sana vermem.

makale spotlar 5 spotlar govdealt 1spotlar govdealt 2spotlar govdealt 3spotlar govdealt 4
makale spotlar 6