spotlar 1 spotlar 2 spotlar 3

Duyurular

Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN

ava şirin özgünÖzel Nirvana Psikiyatri Polikliniğinde Görev Yapan Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN'ün Resmi Web Sitesi Yayına Başlamıştır.

www.avasirinozgun.com

DEPRESİFLER ALZHEIMERE YATKIN OLUYOR

depresif hastalar alzaymıra daha yakın oluyorMelankolik ve depresif hastaların,daha sık demans hastalıklarına yakalandığı tespit edildi.Uzun süre depresyondan yakınan ve psikolojik sorunlarla baş etmek zorunda kalan insanlar,psikolojik olarak stabil olanlara göre iki kat daha fazla Alzheimer’e yakalanıyorlar.

Yazının Devamı

NEOFOBİ (YENİLİK KORKUSU) ÖMRÜ KISALTIYOR

neofobi nirvana psikiyatriYeni bir şeye karşı duyulan belirgin korkular,yaşamı kısaltıyor.Neofobi insanlarda bir buçuk yaşlarından itibaren başlayabiliyor.Alışılmışın dışında olan bir tek olayla bile ,bu bozukluk ortaya çıkabiliyor.

Yazının Devamı

ANOREKSİYA ANFİZEME SEBEP OLABİLİYOR

anoreksiya nirvana psikiyatri polikliniğiŞikago'da yapılan Radiological Society of North America'nın (RSNA) yıllık toplantısında,anoreksiya nervosa'daki beslenme yetersizliğinin akciğer anfizemine neden olabileceği iddaa edildi.

Yazının Devamı

MİGRENE DE PSİKOTERAPİ

migren nirvana psikiyatriPsikoterapinin alt etme stratejileri ile kronik başağrılarına karşı da savaş verebiliyor.Düsseldorf’da yapılan bir sempozyumda,Heidelberg Üniversitesi’nden uzman psikolog Gideon Franck hastanın kendi bedeniyle ilişkisini değiştirmesi ana prensibine dayanan bu yöntemi,ilk kez baş ağrısı nedeniyle davranış bozuklukları gösteren çocukların tedavisinde denediğini açıkladı.

Yazının Devamı

DEPRESYONDAYSANIZ,YÜRÜYÜŞ YAPIN

depresyon nirvana psikiyatri polikliniğiDüzenli spor depresiflere iyi gelir;bu konuda uzmanların hepsi hemfikir.Bu sporların içinde en etkili olanı ise yürüyüş.Prof.Dr.Ulrich Bartmann,Würzburg Yüksek okulu'nun sağlık dergisinde yazdığı bir makalede,yürümenin jimnastik,voleybol vb tüm sporlardan daha yararlı olduğunu belirtti.

Yazının Devamı

Islak Yatak Hastalık Belirtisi Olabilir

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yapılan araştırma, her 8 çocuktan 1 inin gece altını ıslattığın ı ortaya koydu. Şeker hastalığı ve kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisinin "gece altına ıslatma" olduğu belirtildi.

Yazının Devamı

Ergenlikteki Aşırı Stres Öğrenmeyi Etkiliyor

Ergenlikte maruz kalınan aşırı stresin, beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümünde önemli ölçüde değişikliklere yol açabileceği bildirildi.

Yazının Devamı

Stres, Doğacak Bebeğin Zekasını Etkiliyor

Doğacak Bebeğin ZekasıLondra’daki Imperial College uzmanlarınca yapılan ve sonuçları Clinical Endocrinology dergisinde yayımlanan araştırma, ham ilenin yaşadığı stresin, gebeliğin 17. haftasından itibaren bebeği olumsuz etkilediğini gösterdi.

Yazının Devamı

Tv Seyretmeye Sınır Gelmeli

Tv Seyretmeye Sınır GelmeliTelevizyon insanın psikolojisini bozuyor Hacettepe Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre, aşırı televizyon izleme alışkanlığı çocuklarda uyku bozukluğuna yol açıyor.

Yazının Devamı

Stres İyileşmeyi Yavaşlatıyor

ABD’nin Chicago kentinde bulunan İllinois Üniversitesi’ndeki (UIC) araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yaptıkları testlerde, hayvanlar stres altındayken yaralarının iyileşmesinin yavaşladığını, ancak ekstra oksijen alımının bu yavaşlamayı tersine döndürdüğü sonucuna ulaştılar.

Yazının Devamı

Strese Bağlı Hastalıklar Artıyor

Avrupa Parlamentosu’na sunulan bir araştırmada, modern hayatın kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı uyansı yapıldı.

Yazının Devamı

Suça Karışan Çocuk Akranından Etkileniyor

Suça karışan çocuklar üzerinde akranlarının etkisinin büyük olduğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Çocuk İhmali ve İstismarı Araştırma Biriminde görevli çocuk gelişim uzmanı Gülümser Gültekin Akduman’ın yaptığı araştırma, suça karışan çocuklarla ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Yazının Devamı

Uykusuzluk çekenlere müzik

Artık koyun saymak gereksiz.Çünkü güzel bir uykunun sırrı, uyumadan önce 45 dakika kadar rahatlatıcı müzik dinlemek. Journ al of Advanced Nursing adlı sağlık dergisinin haberine göre

Yazının Devamı

Dikkat: Aile içi gerginlik çocuğun iştahını etkiler

Aile içindeki gerginlikler çocuğun iştahını olumsuz yönde etkiliyor. Ailedeki iletişim bozuklukları ve huzursuzlukların çocuğun ruhsal yaşamını doğrudan etkilediğini

Yazının Devamı

Depresyon riskinin en yüksek olduğu yaş 40’lar

Bilim adamlarının 80 ülkede 2 milyon kişi üzerinde yaptığı veri analizine göre, insanların depresyona en açık oldukları yaş 44. ABD’deki Warwick Üniversitesi ile

Yazının Devamı

Uyku, ruh sağlığının aynası

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, “Uykularımız düzenliyse genellikle ruh sağlığımız da yerinde demektir.

Yazının Devamı

Strese bağlı hastalıklar artıyor

Günlük yaşamın stresi yüksek tansiyona yol açıyor. Dünyada her yıl 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıklarından ölüyor. Türkiye, yüksek tansiyon sorununun en hızlı arttığı ülkeler arasında...

Yazının Devamı

Beyindeki bozuk elektrik dalgaları depresyona, neden oluyor

Beynin işleyişini düzenleyin elektrik dalgalarındaki bozukluğun depresyona yol açabileceği ortaya çıktı. ABD’nin Stanford Üniversitesi’nden bilim adamlarının, fareler üzerinde yeni bir görüntüleme yöntemini

Yazının Devamı

Modern yaşam stres yapıyor

İngiltere’de yapılan iki araştırma daha, modern yaşamın büyük strese yol açtığı ve bir eyleri uykusuz bıraktığı görüşünü destekledi. Bir sigorta şirketi tarafından yapılan, 1001 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları,

Yazının Devamı

Elektronik posta strese sokuyor

İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre; işyerinde elektronik postaların çok sık kontrol edilmesi, çalış anların sinirlerini bozuyor.

Yazının Devamı

Aşırı Şişmanlık Psikolojiye Zarar

Bir ulusal sağlık araştırmasındaki 40 bin ABD’linin verilerinin değerlendirildiği çalışmada, obez erişkinlerin normal ağırlıktaki erişkinlere göre depresyon,

Yazının Devamı

Yatmadan Önce Ekran Karşına Geçmeyin

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre; yatmadan önce bilgisayar ve televizyon karşısında fazla vakit geçirenler, bunu yapmayanlarla aynı uzunlukta uyusalar bile kendilerini daha yorgun ve daha az uyumuş hissediyor.

Yazının Devamı

Tek Seansta Sigaraya Son...!

Tek Seansta Sigaraya Son...!
Uzman Psikiyatrist ve Psikologlar Denetiminde Nirvana Sigara Bırakma Paketi Terapilerine Başlamıştır..

www.sigarabirakmaantalya.com

Ekonomik Kriz Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Uzman Dr. Halis Ulaş, ekonomik krizin, hem işverenlerde hem çalışanlarda hem de işsizlerde ruhsal problemlere yol açabileceğini söyledi.

Yazının Devamı

Şizofreninin Anahtarı Okulda

Dünyada her 100 kişiden birinin yakalanma ihtimali olan şizofreninin ilk fark edildiği yer okul. Çocuklarının öğretmenleri ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kuran aileler, çocuğun hastalığa yakalandığını çok çabuk anlayabiliyor.

Yazının Devamı

İntiharlar Önlenebilir

10 Eylül Dünya İntihar Önleme Günü dolayısıyla açıklama yapan Ankara Üniversitesi (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Duyan, ''intiharın, pek çok ülkede ve özellikle genç nüfus arasında tırmanma eğiliminde olduğunu'' belirterek, bunun günümüzde global bir sorun olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yazının Devamı

Cinselliği Tabu Olmaktan Çıkarmak İçin

Konya'da, Ulusal Gençlik Parlamentosu çatısı altında bir araya gelen üniversiteli gençler, ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı'' konulu kampanya başlattı. Kampanyayı çoğunluğunu Selçuk Üniversite Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerin oluşturduğu ''Yerel Gündem 21'' topluluğu başlattı.

Yazının Devamı

Otistik Çocuklar Sesleri Daha Geç Algılıyor

Otistik çocukların, sesleri normal çocuklardan daha geç algıladığı belirtildi. Söz konusu gecikmenin otizm hastalarını teşhis etmek için bir işaret olduğu düşünülüyor...


Yazının Devamı

Antidepresan Kullanımı 4 Yılda Yüzde 85 Arttı

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Dr. Halis Ulaş, sinir sistemi ilaçlarının kullanım sıklığının sürekli arttığını belirterek,

Yazının Devamı

Evlilik Öncesi Danışanlar Arttı

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye'de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

Yazının Devamı

Biz Uyurken Sinir Hücrelerimiz de Uyuyor

ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bilim insanları, alışılandan daha az uyunan bir gecenin ertesi gününde dikkat ve konsantrasyon azalıp öfke artarken beyinde neler olup bittiğini araştırdı.

Yazının Devamı

Hem Kaygı Yaratıyor Hem de Kaygıyı Yok Ediyor

Standford Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden olduğunu hem de kaygıyı yok edebildiğini ortaya çıkardı.

Yazının Devamı

Otizm Erkeklerde Neden Daha Fazla?

İki binden fazla otizm hastasının gen haritasını inceleyen ve sonuçlan otizm hastası olmayan kişilerinkiyle karşılaştıran Kanadalı bilim adamları, otizm hastası erkek çocuklarının yüzde 1 inde bu genin mutasyona uğradığını gördü.

Yazının Devamı

Bilgisayar Bağımlılığıyla İle İlgili Ailelere Öneriler

1- Bilgisayar evde en çok kullanılan ve herkesin döneminden sonra böyle gruplara katılıyor değildir. görebileceği bir merkezde tutulmalıdır, Böylece çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

2-Bilgisayar kullanımı konusunda evde kurallar oluşturunuz.Ders haricinde,hafta içi bilgisayar kullanımına (özel durumlar hariç) izin vermeyiniz.Hafta sonu kullanımına da saat kısıtlamaları getiriniz.

3-Çocuğunuzun oynadığı oyunları mutlaka kontrol ediniz.İçeriğinde şiddet,vahşet ve pornografi olan oyunlara asla izin vermeyiniz.

4-Çocuğunuzun bilgisayar ve internet kullanımı konusunda sizin otoritenizi kabul etmesini mutlaka sağlayınız.

5-Çocuğunuzun “sohbet gruplarına” katılmasına izin vermeyiniz.Ergenlik döneminden sonra böyle gruplara katılıyor ise kiminle görüştüğünü ve neler paylaştığını mutlaka kontrol ediniz.

6-Çocuğunuzu bilgisayar ve internet kullanımından doğacak tehlikeler konusunda uyarınız ve takipçisi olduğunuzu bildiriniz.Çocuğunuzun mahrem ve kişisel bilgilerin paylaşılmaması,resim ve görüntü iletmemesi internet üzerinden kişilerle kavga ve tartışmaya katılmaması konusunda uyarınız.

7-Çocuğunuzun güvenmediğiniz ve kontrol edemediğiniz ortamlarda(internet cafe vb.)bulunmasına izin vermeyiniz.

8-Öncelikle internet ve bilgisayar kullanımı konusunda ona iyi örnek olmalısınız. Saatlerce bilgisayarın başından kalkmayan anne babalar, çocuklarına aynı konuda nasıl sınır koyacaklar?Bunu tahmin etmek zor değildir.

9-Çocuğunuzun uygun olmayan sitelere girmesini engellemek için site filtrelerini kullanınız.

10-Kontrolün sizden çıktığını, çocuğunuzun bilgisayar ve internet bağımlısı olduğunu düşündüğünüzde acilen profesyonel yardım alınız.

11-Yukarıda söz ettiğimiz bazı psikopatolojilerde bilgisayar bağımlısı olma riski daha yüksektir.Böyle bir çocuğa sahip olan ebeveynin daha dikkatli olması gerekir.Ayrıca temelde yatan psikopatoloji tedavi edilmeyen bilgisayar bağımlılığı sorunu çözülemez.Örneğin depresif ya da dürtü kontrol sorunu olan bir çocuğun öncelikle bu sorunu çözmek gerekir ki bilgisayar bağımlılığından kurtulabilsin.

Dr. Ava Özgün

CETAD derneğinin vermiş olduğu eğitim programını tamamlayarak Cinsel Terapi Uzmanlığı ünvanını almaya hak kazandı.

Yazının Devamı

Cinsel Terapist

Cinsel Terapist- Antalya ile ilgili www.antalyacinselterapist.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı - Antalya ile ilgili www.sinavkaygisiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Aile Terapisi

Aile Terapisi - Antalya ile ilgili www.antalyaaileterapisi.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi - Antalya ile ilgili www.sosyalfobiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Çocuk Psikoloğu

Çocuk Psikoloğu - Antalya ile ilgili www.antalyacocukpsikologu.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Bilgisayarsız Ergen Olur mu?

Sevgili anne-babalar, siz ister kabul edin, ister etmeyin: “Hayat bundan sonra SANAL olacak!” lcq, mIRC, Facebook, Twitter derken; bir de artık nur topu gibi bir MappLook’umuz var! Teknoloji çok hızlı gelişiyor ve bizim bu hızı durdurabilmemiz mümkün değil.

Henüz adı konulmamış bir çağ içersindeyiz ve bu çağ insana ezber bozduruyor. Bugüne kadar bize tüm öğretilenler ve sahip olduğumuz değerler yeniçağ ile birlikte siliniyor ve şu an her şey yeniden yazılıyor. Daha otuzlu yaşların başında olmama rağmen kendimi kimi zaman dinozor gibi hissediyor, resmen kültürel şok yaşıyorum. Ve biliyorum, yalnız değilim. Peki, ne
yapacağız Önümüzde iki seçeneğimiz var; ya bu durumdan şikayet edip bilgisayar ve internete savaş açacağız ya da onlarla yaşamayı öğreneceğiz.

Birinci yolu seçersek, gerçekten dinozor olduğumuz tescillenmiş olur. Ayrıca, çok da akıllıca bir davranış olmaz sanki. Düşünsenize; hızla gelişen, kullanımı artık zorunlu ve çok yaygın olan, üstüne üstlük mekansal bir sınırlaması olmayan bir teknolojiyle karşı karşıyayız. Şimdi yeniden düşünelim isterseniz; bilgisayar ve internete savaş açmak mı daha akılcı olur, yoksa onları doğru kullanmayı öğrenip, bunu da çocuklarımıza öğretmek mi?
Öncellikle şunu belirtmemde fayda var. Siz anne babalar Internet ve bilgisayar bağımlılığı konusunda kendinizi ne kadar çaresiz hissediyorsanız, aslında biz uzmanların da sizden pek farkı yok.

Tek farkınız; bunu sizlere çaktırmamaya çalışıyoruz. Ama bunda bizim de pek bir günahımız yok. Çünkü tüm insanlık olarak bir geçiş sürecindeyiz ve bu değişim süreci her meslek alanını etkilediği gibi psikiyatri ve psikolojiyi de etkiliyor. Henüz, bilgisayar ve Internet bağımlılığı için yapılandırılmış bir tedavi yöntemi yok. Bağımlılık tedavisinde kullanılan yöntemler, Internet ve bilgisayar bağımlılığı için yetersiz kalıyor. Klasik yöntemde bir sigara ya da alkol bağımlısına sigarayı ya da içkiyi hayatından çıkartması ve bunların kullanıldığı ortamlara girmemesi söylenir. Ama söz konusu bilgisayar ve internet olduğunda bunu yapabilmeniz mümkün değil. Çünkü Internet ve bilgisayar bizim hayatımızda artık olmazsa olmazımız.

Film izliyoruz, dizi seyrediyoruz, müzik dinliyoruz, sosyalleşiyoruz, ders kayıtlarımızı ya da banka işlemlerimizi on-line yapıyoruz. Ayrıca bunları yapabilmek için artık kocaman bilgisayarlara da ihtiyacımız yok; bir cep telefonu bunun için yeterli. Bununla birlikte, sigaraya ve alkole mekansal sınırlama getirilebilirken internete böyle bir sınırlama getirilmesi de mümkün değil. E peki ne olacak Hayatımızı, özellikle ergenlerin hayatını tamamıyla yönlendiren bu iki araçla ne yapacağız.

Geçen akşam, bu ve benzeri soruların konuşulduğu Prof. Dr. Kültegin Oger’in eğitimine katıldım. Kültegin Hoca’ya göre ilk önce, ergenlerin neden bu kadar internet ve bilgisayarı sevdiklerini anlamak lazım. Ergenler bilgisayar ve interneti sever çünkü;

• Aktif bir eğlencedir, TV gibi pasif değil.
• Hayatın hiçbir alanında sanal alem de aldıkları gibi hızlı ödül alamazlar. Ve ödül ne kadar hızlı olursa, bağımlılık da o kadar artar.
• Seçenek çok.
• Çok fazla dikkat gerektirmez.
• Stresle başa çıkma yöntemidir.
• Statü simgesidir.
• Ergenler sınırlarını bilmeyen yetişkinlerdir ve internetteki bu sınırsızlık onları besler.
• Ergenlere yeni bir kimlik sağlar, istedikleri karaktere bürünebilirler.
• Grup aidiyeti ergenler için çok önemlidir ve sanal dünyanın bir parçası olmak ergenlere bir gruba ait olduklarını hissettirir.
• Sosyalleşirler.
• Ergenlerin yaşları itibariyle kontrol edebildikleri tek şey bilgisayar/internettir.
Yukarıda sıralanan sebeplerdendir ki; bir ergenin hayatından bilgisayarı ve/ya da interneti çıkartmak, ona “hayattan keyif alma, yok ol!” demekle eş değerdir.
bağımlılığından daha iyi” demek gibi bir şey oluyor.

ÖneriLer... ÖneriLer...
Kültegin Hocanın ailelere önerileri ise:
• Bilgisayara internet filtresi koyun. Eğer filtreyi kırabiliyorsa, filtre koymanın anlamı yok. Bu, zaten sizin 2-1 mağlup olduğunuzun göstergesidir.
• Çocuğa hangi sitelerde sörf yapmaması gerektiğini öğretin.
• En baştan itibaren (sonradan uygulamak daha zor; bilgisayarı açık bir alana koyun ve ekran görülsün. Ama arkadan çocuğunuzun ne yazdığına bakmayın. küfürlü konuşuyor diye kızmayın, “sesi çok açık, kapat şunu’ demeyin.
• Kaç yaşında olursa olsun birlikte sözleşme hazırlayın. Ama sözleşmeyi hazırlamadan önce anne baba olarak kuralları siz kafanızda netleştirin. Ondan sonra çocuğunuzla pazarlığa oturun. Unutmayın, sözleşme çocuklara ve ergenlere kural ve sınırları öğretir.
• Kendinizi internet konusunda eğitin internet kullanmayı öğrenin.
• TV bağımlılığınızı gözden geçirin. Çocuğunuzu bilgisayarın başından kaldırıp yanınıza çağırıyorsunuz ama siz de o sırada televizyon seyrediyorsunuz. Bu, çocuğa “benim bağımlılığım senin

• 13 yaşına kadar olan çocukların girdikleri siteleri takip edin ve indirdikleri belgeleri gözden geçirin.
• Küçüklerle birlikte sörf yapın, onlara öğretin.
•İnternette ana sayfa olarak sizin ana sayfanız açılsın.
• Çocuğunuz dışarı çıkarken nasıl;
— Nereye gidiyorsun?
— Kimlerle buluşacaksın?
— Yabancılarla konuşma.
— Sakın geç kalma diye soruyor ve uyarıyorsanız, aynı şeyi çocuklarınız
internette sörf yaparken de tekrarlayabilirsiniz.
• Çocuğunuzun bilgisayar ve interneti nasıl kullandığının, ne zaman kullandığının, ne için kullandığının ve motivasyonunun ne olduğunun farkında olun.
• O bilgisayardayken yanına gidin. Oyun oynuyorsa; onu yargılamadan sadece ilgilendiğinizi gösterecek sorular sorun. (Unutmayın ki, bir ergen için anne- babasının ilgilendiği şey anlamını yitirir ve sıradanlaşır.

makale spotlar 5 spotlar govdealt 1spotlar govdealt 2spotlar govdealt 3spotlar govdealt 4
makale spotlar 6