spotlar 1 spotlar 2 spotlar 3

Duyurular

Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN

ava şirin özgünÖzel Nirvana Psikiyatri Polikliniğinde Görev Yapan Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN'ün Resmi Web Sitesi Yayına Başlamıştır.

www.avasirinozgun.com

DEPRESİFLER ALZHEIMERE YATKIN OLUYOR

depresif hastalar alzaymıra daha yakın oluyorMelankolik ve depresif hastaların,daha sık demans hastalıklarına yakalandığı tespit edildi.Uzun süre depresyondan yakınan ve psikolojik sorunlarla baş etmek zorunda kalan insanlar,psikolojik olarak stabil olanlara göre iki kat daha fazla Alzheimer’e yakalanıyorlar.

Yazının Devamı

NEOFOBİ (YENİLİK KORKUSU) ÖMRÜ KISALTIYOR

neofobi nirvana psikiyatriYeni bir şeye karşı duyulan belirgin korkular,yaşamı kısaltıyor.Neofobi insanlarda bir buçuk yaşlarından itibaren başlayabiliyor.Alışılmışın dışında olan bir tek olayla bile ,bu bozukluk ortaya çıkabiliyor.

Yazının Devamı

ANOREKSİYA ANFİZEME SEBEP OLABİLİYOR

anoreksiya nirvana psikiyatri polikliniğiŞikago'da yapılan Radiological Society of North America'nın (RSNA) yıllık toplantısında,anoreksiya nervosa'daki beslenme yetersizliğinin akciğer anfizemine neden olabileceği iddaa edildi.

Yazının Devamı

MİGRENE DE PSİKOTERAPİ

migren nirvana psikiyatriPsikoterapinin alt etme stratejileri ile kronik başağrılarına karşı da savaş verebiliyor.Düsseldorf’da yapılan bir sempozyumda,Heidelberg Üniversitesi’nden uzman psikolog Gideon Franck hastanın kendi bedeniyle ilişkisini değiştirmesi ana prensibine dayanan bu yöntemi,ilk kez baş ağrısı nedeniyle davranış bozuklukları gösteren çocukların tedavisinde denediğini açıkladı.

Yazının Devamı

DEPRESYONDAYSANIZ,YÜRÜYÜŞ YAPIN

depresyon nirvana psikiyatri polikliniğiDüzenli spor depresiflere iyi gelir;bu konuda uzmanların hepsi hemfikir.Bu sporların içinde en etkili olanı ise yürüyüş.Prof.Dr.Ulrich Bartmann,Würzburg Yüksek okulu'nun sağlık dergisinde yazdığı bir makalede,yürümenin jimnastik,voleybol vb tüm sporlardan daha yararlı olduğunu belirtti.

Yazının Devamı

Islak Yatak Hastalık Belirtisi Olabilir

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yapılan araştırma, her 8 çocuktan 1 inin gece altını ıslattığın ı ortaya koydu. Şeker hastalığı ve kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisinin "gece altına ıslatma" olduğu belirtildi.

Yazının Devamı

Ergenlikteki Aşırı Stres Öğrenmeyi Etkiliyor

Ergenlikte maruz kalınan aşırı stresin, beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümünde önemli ölçüde değişikliklere yol açabileceği bildirildi.

Yazının Devamı

Stres, Doğacak Bebeğin Zekasını Etkiliyor

Doğacak Bebeğin ZekasıLondra’daki Imperial College uzmanlarınca yapılan ve sonuçları Clinical Endocrinology dergisinde yayımlanan araştırma, ham ilenin yaşadığı stresin, gebeliğin 17. haftasından itibaren bebeği olumsuz etkilediğini gösterdi.

Yazının Devamı

Tv Seyretmeye Sınır Gelmeli

Tv Seyretmeye Sınır GelmeliTelevizyon insanın psikolojisini bozuyor Hacettepe Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre, aşırı televizyon izleme alışkanlığı çocuklarda uyku bozukluğuna yol açıyor.

Yazının Devamı

Stres İyileşmeyi Yavaşlatıyor

ABD’nin Chicago kentinde bulunan İllinois Üniversitesi’ndeki (UIC) araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yaptıkları testlerde, hayvanlar stres altındayken yaralarının iyileşmesinin yavaşladığını, ancak ekstra oksijen alımının bu yavaşlamayı tersine döndürdüğü sonucuna ulaştılar.

Yazının Devamı

Strese Bağlı Hastalıklar Artıyor

Avrupa Parlamentosu’na sunulan bir araştırmada, modern hayatın kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı uyansı yapıldı.

Yazının Devamı

Suça Karışan Çocuk Akranından Etkileniyor

Suça karışan çocuklar üzerinde akranlarının etkisinin büyük olduğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Çocuk İhmali ve İstismarı Araştırma Biriminde görevli çocuk gelişim uzmanı Gülümser Gültekin Akduman’ın yaptığı araştırma, suça karışan çocuklarla ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Yazının Devamı

Uykusuzluk çekenlere müzik

Artık koyun saymak gereksiz.Çünkü güzel bir uykunun sırrı, uyumadan önce 45 dakika kadar rahatlatıcı müzik dinlemek. Journ al of Advanced Nursing adlı sağlık dergisinin haberine göre

Yazının Devamı

Dikkat: Aile içi gerginlik çocuğun iştahını etkiler

Aile içindeki gerginlikler çocuğun iştahını olumsuz yönde etkiliyor. Ailedeki iletişim bozuklukları ve huzursuzlukların çocuğun ruhsal yaşamını doğrudan etkilediğini

Yazının Devamı

Depresyon riskinin en yüksek olduğu yaş 40’lar

Bilim adamlarının 80 ülkede 2 milyon kişi üzerinde yaptığı veri analizine göre, insanların depresyona en açık oldukları yaş 44. ABD’deki Warwick Üniversitesi ile

Yazının Devamı

Uyku, ruh sağlığının aynası

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, “Uykularımız düzenliyse genellikle ruh sağlığımız da yerinde demektir.

Yazının Devamı

Strese bağlı hastalıklar artıyor

Günlük yaşamın stresi yüksek tansiyona yol açıyor. Dünyada her yıl 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıklarından ölüyor. Türkiye, yüksek tansiyon sorununun en hızlı arttığı ülkeler arasında...

Yazının Devamı

Beyindeki bozuk elektrik dalgaları depresyona, neden oluyor

Beynin işleyişini düzenleyin elektrik dalgalarındaki bozukluğun depresyona yol açabileceği ortaya çıktı. ABD’nin Stanford Üniversitesi’nden bilim adamlarının, fareler üzerinde yeni bir görüntüleme yöntemini

Yazının Devamı

Modern yaşam stres yapıyor

İngiltere’de yapılan iki araştırma daha, modern yaşamın büyük strese yol açtığı ve bir eyleri uykusuz bıraktığı görüşünü destekledi. Bir sigorta şirketi tarafından yapılan, 1001 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları,

Yazının Devamı

Elektronik posta strese sokuyor

İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre; işyerinde elektronik postaların çok sık kontrol edilmesi, çalış anların sinirlerini bozuyor.

Yazının Devamı

Aşırı Şişmanlık Psikolojiye Zarar

Bir ulusal sağlık araştırmasındaki 40 bin ABD’linin verilerinin değerlendirildiği çalışmada, obez erişkinlerin normal ağırlıktaki erişkinlere göre depresyon,

Yazının Devamı

Yatmadan Önce Ekran Karşına Geçmeyin

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre; yatmadan önce bilgisayar ve televizyon karşısında fazla vakit geçirenler, bunu yapmayanlarla aynı uzunlukta uyusalar bile kendilerini daha yorgun ve daha az uyumuş hissediyor.

Yazının Devamı

Tek Seansta Sigaraya Son...!

Tek Seansta Sigaraya Son...!
Uzman Psikiyatrist ve Psikologlar Denetiminde Nirvana Sigara Bırakma Paketi Terapilerine Başlamıştır..

www.sigarabirakmaantalya.com

Ekonomik Kriz Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Uzman Dr. Halis Ulaş, ekonomik krizin, hem işverenlerde hem çalışanlarda hem de işsizlerde ruhsal problemlere yol açabileceğini söyledi.

Yazının Devamı

Şizofreninin Anahtarı Okulda

Dünyada her 100 kişiden birinin yakalanma ihtimali olan şizofreninin ilk fark edildiği yer okul. Çocuklarının öğretmenleri ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kuran aileler, çocuğun hastalığa yakalandığını çok çabuk anlayabiliyor.

Yazının Devamı

İntiharlar Önlenebilir

10 Eylül Dünya İntihar Önleme Günü dolayısıyla açıklama yapan Ankara Üniversitesi (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Duyan, ''intiharın, pek çok ülkede ve özellikle genç nüfus arasında tırmanma eğiliminde olduğunu'' belirterek, bunun günümüzde global bir sorun olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yazının Devamı

Cinselliği Tabu Olmaktan Çıkarmak İçin

Konya'da, Ulusal Gençlik Parlamentosu çatısı altında bir araya gelen üniversiteli gençler, ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı'' konulu kampanya başlattı. Kampanyayı çoğunluğunu Selçuk Üniversite Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerin oluşturduğu ''Yerel Gündem 21'' topluluğu başlattı.

Yazının Devamı

Otistik Çocuklar Sesleri Daha Geç Algılıyor

Otistik çocukların, sesleri normal çocuklardan daha geç algıladığı belirtildi. Söz konusu gecikmenin otizm hastalarını teşhis etmek için bir işaret olduğu düşünülüyor...


Yazının Devamı

Antidepresan Kullanımı 4 Yılda Yüzde 85 Arttı

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Dr. Halis Ulaş, sinir sistemi ilaçlarının kullanım sıklığının sürekli arttığını belirterek,

Yazının Devamı

Evlilik Öncesi Danışanlar Arttı

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye'de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

Yazının Devamı

Biz Uyurken Sinir Hücrelerimiz de Uyuyor

ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bilim insanları, alışılandan daha az uyunan bir gecenin ertesi gününde dikkat ve konsantrasyon azalıp öfke artarken beyinde neler olup bittiğini araştırdı.

Yazının Devamı

Hem Kaygı Yaratıyor Hem de Kaygıyı Yok Ediyor

Standford Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden olduğunu hem de kaygıyı yok edebildiğini ortaya çıkardı.

Yazının Devamı

Otizm Erkeklerde Neden Daha Fazla?

İki binden fazla otizm hastasının gen haritasını inceleyen ve sonuçlan otizm hastası olmayan kişilerinkiyle karşılaştıran Kanadalı bilim adamları, otizm hastası erkek çocuklarının yüzde 1 inde bu genin mutasyona uğradığını gördü.

Yazının Devamı

Bilgisayar Bağımlılığıyla İle İlgili Ailelere Öneriler

1- Bilgisayar evde en çok kullanılan ve herkesin döneminden sonra böyle gruplara katılıyor değildir. görebileceği bir merkezde tutulmalıdır, Böylece çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

2-Bilgisayar kullanımı konusunda evde kurallar oluşturunuz.Ders haricinde,hafta içi bilgisayar kullanımına (özel durumlar hariç) izin vermeyiniz.Hafta sonu kullanımına da saat kısıtlamaları getiriniz.

3-Çocuğunuzun oynadığı oyunları mutlaka kontrol ediniz.İçeriğinde şiddet,vahşet ve pornografi olan oyunlara asla izin vermeyiniz.

4-Çocuğunuzun bilgisayar ve internet kullanımı konusunda sizin otoritenizi kabul etmesini mutlaka sağlayınız.

5-Çocuğunuzun “sohbet gruplarına” katılmasına izin vermeyiniz.Ergenlik döneminden sonra böyle gruplara katılıyor ise kiminle görüştüğünü ve neler paylaştığını mutlaka kontrol ediniz.

6-Çocuğunuzu bilgisayar ve internet kullanımından doğacak tehlikeler konusunda uyarınız ve takipçisi olduğunuzu bildiriniz.Çocuğunuzun mahrem ve kişisel bilgilerin paylaşılmaması,resim ve görüntü iletmemesi internet üzerinden kişilerle kavga ve tartışmaya katılmaması konusunda uyarınız.

7-Çocuğunuzun güvenmediğiniz ve kontrol edemediğiniz ortamlarda(internet cafe vb.)bulunmasına izin vermeyiniz.

8-Öncelikle internet ve bilgisayar kullanımı konusunda ona iyi örnek olmalısınız. Saatlerce bilgisayarın başından kalkmayan anne babalar, çocuklarına aynı konuda nasıl sınır koyacaklar?Bunu tahmin etmek zor değildir.

9-Çocuğunuzun uygun olmayan sitelere girmesini engellemek için site filtrelerini kullanınız.

10-Kontrolün sizden çıktığını, çocuğunuzun bilgisayar ve internet bağımlısı olduğunu düşündüğünüzde acilen profesyonel yardım alınız.

11-Yukarıda söz ettiğimiz bazı psikopatolojilerde bilgisayar bağımlısı olma riski daha yüksektir.Böyle bir çocuğa sahip olan ebeveynin daha dikkatli olması gerekir.Ayrıca temelde yatan psikopatoloji tedavi edilmeyen bilgisayar bağımlılığı sorunu çözülemez.Örneğin depresif ya da dürtü kontrol sorunu olan bir çocuğun öncelikle bu sorunu çözmek gerekir ki bilgisayar bağımlılığından kurtulabilsin.

Dr. Ava Özgün

CETAD derneğinin vermiş olduğu eğitim programını tamamlayarak Cinsel Terapi Uzmanlığı ünvanını almaya hak kazandı.

Yazının Devamı

Cinsel Terapist

Cinsel Terapist- Antalya ile ilgili www.antalyacinselterapist.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı - Antalya ile ilgili www.sinavkaygisiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Aile Terapisi

Aile Terapisi - Antalya ile ilgili www.antalyaaileterapisi.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi - Antalya ile ilgili www.sosyalfobiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Çocuk Psikoloğu

Çocuk Psikoloğu - Antalya ile ilgili www.antalyacocukpsikologu.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Bir Çok Ben Var Benden İçeri

bir ben var nirvana psikiyatriÇoğul kişilik bozukluğu: Kısa bir gözden geçirmeÇözülme reaksiyonlarının (dissosiyatif bozukluklar) erken dönem travma temelli tablolarından biri olarak kabul edilen çoğul kişilik bozukluğu (dissosiyatif kimlik bozukluğu), Akıl Hastalıklarının Tanısal ve İstatistiksel EL Kitabı (05M-IV) sınıflamasının önemli tablolarından biridir...>

Çoğul kişilik bozukluğu: Kısa bir gözden geçirme

Çözülme reaksiyonlarının (dissosiyatif bozukluklar) erken dönem travma temelli tablolarından biri olarak kabul edilen çoğul kişilik bozukluğu (dissosiyatif kimlik bozukluğu), Akıl Hastalıklarının Tanısal ve İstatistiksel EL Kitabı (05M-IV) sınıflamasının önemli tablolarından biridir.

DS M IV, çözülme reaksiyonlarını, tehlike ya da ağır bir stres karşısında, bilinç, bellek, kimlik veya çevrenin algılanmasına ilişkin bütünleşmiş işlevlerde dağılmanın meydana geldiği ve temelinde geçmişteki çatışmalar ile günlük travma tik olaylardan uzaklaşma gereksiniminin yattığı psikolojik bir kaçış mekanizması olarak tarifler. Bu reaksiyonlar, dissosiyatif bellek yitimi (psikojenik amnezi), dissosiyatif kaçma (füg), dissosiyatif bayılma,
depersonalizasyon, uyurgezerlik (somnanbulism), otomatik davranış ve donakalım (katalepsi) şeklinde ortaya çıkabileceği gibi, zaman zaman da ilgili reaksiyonların kritik bir derecesi sayılan ve bu çalışmanın odak noktasını oluşturan çoğul kişilik bozukluğu şeklinde karşımıza çıkabilir (APA, 1994; Dinçmen, 1981; ilal, 1984; Talbott vediğ., 1988; Ziyalar, 1981). Bireysel bütünlüğü tehdit edici olaylar karşısında veya yoğun bir stres altında kişiliğin parçalanarak kendisini aşırı endişe halinden korumasını ifade eden çoğul kişilik bozukluğu, DSM-IV tanı kriterlerine göre şu temel özellikleri taşır (APA, 1994):

• İki ya da daha fazla ayrı kimlik veya kişilik yapısının aynı kimsede görülmesi (Kriter A),
• Bu kimlik veya kişilik yapılanın bireyin davranışlarını yineleyen bir şekilde kontrol altına alması (Kriter B),
• Sıradan bir unutkanlıkla açıklanamayacak ölçüde kişisel bilginin hatırlanamaması (Kriter C),
• Bozulduğun bir maddenin fizyolojik etkileri (örneğin, alkol zehirlenmesinde ortaya çıkan bilinç boşlukları veya kaotik davranışlar) ya da genel fiziksel durumdan (örneğin, karmaşık kısmi nöbetler) kaynaklanmaması ve
çocuklarda semptomların hayali oyun arkadaşlarına veya diğer düşsel oyunlara atfedilmemesi (Kriter D).

Çoğul kişilik bozukluğu tanısının verilmesinde DSM-IV' ün esas aldığı bu dört ana tanı kriterinin yanı sıra, klasik yaklaşıma göre, aşağıdaki bulgular da önem taşımaktadır (Talbott ve diğ., 1988):

• Önceki tedavide başarısızlık,
• Asıl tanı öncesinde üç ya da daha fazla sayıda farklı tanının konması,
• Hali hazırda psikiyatrik ve somatik semptomların varlığı,
• Değişen semptomlar ve işlevsellik düzeyleri,
• Ağır baş ağrıları,
• Zaman algısı bozukluğu ve zaman boşlukları,
• Hatırlamadığı davranışlarının başkalarınca söylenmesi,
• Diğerlerinin gözlemlenebilir değişimlerini fark etmesi,
• Bir kimlikteki el yazısı ya da nesneleri ve ürünleri kullanımının, diğer kimlikte hatırlanamaması,
• Onu bazı aktiviteleri yapmaya yönelten sesler işitmesi (hastaların %80'i bu seslerin kafalarının içinden geldiğini belirmiştir),
• Kolektif anlamda biz" kelimesinin kullanımı,
• Hipnoz veya sodyum amobarbital uygulamasıyla diğer kimliklerin ortadan kaldırılabilmesi.

Yukarıda da belirtildiği üzere, çoğul kişilik bozukluğu, kimlik, hafıza ve bilincin çeşitli işlevlerini bütünleştirmedeki başarısızlığını ifade eder. Her kişilik hali farklı bir ad taşıyan ayrı bir özgeçmişe, kendilik imajına ve kimliğine sahipmiş gibi yaşanabilir. Genellikle bireye verilen adı taşıyan pasif, bağımlı, suçlu ve bastırılmış bir ana kimlik vardır. Diğer kimlikler sıklıkla başka adlara sahip olup, ana kimlikle zıt olan nitelikler taşırlar (örneğin, düşman, kontrol edici, koruyucu ve öz-yıkıcı). Ross, Norton ve Wozney (1989), çoğul kişilik bozukluğu tanısı konmuş 236 olgunun analizi sonucunda, diğer kimliklerin, çocuksu kişilik (%86), farklı yaşta bir kişilik (%84,5), koruyucu kişilik (%84) ve perseküte kişilik (%84) şeklinde ortaya çıktığını saptamışlardır. Benzer kişilik yapılan (öfkeli, koruyucu, baskılı, incinmiş, çocuksu), Deli ve Eisenhower 'ın (1990) çoğul kişilik bozukluğu tanısı konmuş 11 adolesan üzerindeki araştırmasında da (deneklerin tümünde) ortaya çıkmıştır.

Bu bozuklukta, bireyler özgeçmişlerine dair uzak ve yakın belleklerinde sık boşluklar yaşarlar. Amnezi yalnızca yineleyen zaman dilimlerinin kaybı şeklinde değil, çocukluk dönemine ilişkin biyografik belleğin tümünün kaybı tarzında da olabilir. Bir kimlikten diğerine geçiş genellikle bir kaç saniye alır. Nadiren dereceli geçiş görülebilir. Ortaya çıkan kimlik sayısı 2'den 100 lere ulaşmakta, rapor edilen olguların yarısında ise 10 ya da daha az kimliğin varlığından söz edilmektedir. Kadınlar (ortalama 15 ve yukarısı) erkeklerden (ortalama 8) daha fazla kimliğe sahip olma eğilimindedir. Bozukluk yetişkin kadınlarda yetişkin erkeklerden üç ila dokuz kez daha sık görülmekte, çocuklarda ise kız-erkek oranı daha da artabilmektedir. Ancak konuyla ilgili data sınırlıdır (APA, 1994). İlgili laboratuar bulgularına göre (APA, 1994), çoğul kişilik bozukluğu olan bireyler, hipnoza yatkınlık ve dissosiyatif kapasite ölçümlerinde genel dağılımın üst ucunda puan almaktadırlar. Değişen kimliklere göre değişen fizyolojik özellikler de rapor edilmiştir (örneğin, görsel keskinlikte, acı toleransında, astım semptomlarında, alerji yapan maddelere duyarlılıkta, insüline karşı kan şekerinin tepkisinde kimlikler arasında farklar vardır), ilgili fiziksel muayene bulgulan ve genel fiziksel duruma bakıldığında ise kendini yaralama veya fiziksel örselenmeye ilişkin izler saptanabilir. Bu bozukluğu gösteren kimselerde migren veya diğer tipte baş ağrıları, irrite edici barsak sendromu ve astım görülebilir. Çoğul kişilik bozukluğu olan bireylerin, özellikle çocukluk çağlarında, yineleyen ağır fiziksel ve cinsel istismara uğradıkları belirtilmektedir (Ament, 1987; APA, 1994; Baldwin, 1990; Coons, 1986; Cozolino, 1989; Dale, 1999; Fraser, 1990; Kluft, 1987; Lynn, Rhue ve Green, 1988; Mulhem, 1994; Putnam, 1993; Talbott ve diğ., 1988, Whitman ve Munkel, 1991). Nitekim , Ross ve diğerlerinin (1989) yukarıda değinilen çalışmasında, ele alınan olguların %74.9'unda ağır fiziksel istismar, %79.2'sinde ise ağır cinsel istismar bulgusu saptanmıştır. Dell ve Eisenhower (1990), yine yukarıda sözü edilen, çoğul kişilik bozukluğu tanısı konmuş adölesan çağındaki 11 olgunun tümünde, çocukluk dönemi travması olarak cinsel, fiziksel ve emosyonel istismar geçmişi saptamıştır. Bu gençlerin annelerinin %36'sında da aynı bozukluk görülmüştür. Nitekim , bu bozukluğun görülme sıklığına bakıldığında, birincil dereceden biyolojik akrabalar arasında, genel popülasyonda olduğundan daha fazla ortaya çıktığını gösterir çalışmalar vardır (APA, 1994). Goff ve Simms (1993), 1800-1965 yılları arasında yayımlanan 52 olgu ile 1980' lerde yayımlanan 54 olguyu karşılaştırdıklarında yukarıdaki verilen destekleyen şu ilginç sonuçlara ulaşmışlardır: Eski ve yeni olgular arasında tanı yaşı, tedavi ve izleme süreleri, çocuksu ve karşı cinse ait kişilik yapıları ile hipnotize olma yönlerinden herhangi bir farklılaşma meydana gelmemiştir. Ancak yeni olgular eskilerinden, ortalama kişilik sayısı (3'den 12'ye), başlangıç yaşı (20'den ile), erkeklerde görülme oranı (%44'den %24'e) ve çocukluk çağında istismar geçmişi bulunma sıklığı (%29'dan %81'e) açılarından anlamlı bir şekilde farklılaşmıştır.
Çoğul kişilik bozukluğuyla birlikte seyredebilen tablolardan en önemlisi travma sonrası stres bozukluğu ya da travma sonrası belirtileridir (örneğin, gece k5buslanı, geri dönüşler ve irkilme tepkileri). Bu seyre bağlı olarak, öz-yıkıcı davranışlar, kendini yaralama, intihar ve saldırgan hareketler meydana gelebilir (Dale, 1999).

Nitekim Ross ve diğerlerinin (1989) çalışmasında, ele alınan olguların %72'sinin intihar girişiminde bulunduğu ve %2.1mm bu girişimde sonuca ulaştığı bildirilmiştir. Sonuç olarak, pek çok ruhsal kaynaklı problemde, altta yatan psikolojik süreçlere müdahale, medikal müdahale kadar önemli bir pozisyon taşımakta, hatta psikoterapi kanalıyla müdahale, pek çok noktada, medikal müdahalenin sınırlılıklarını sorgulayan bir araç konumuna geçmektedir. Özellikle çözülme reaksiyonlarında, arka planda olası bir istismar geçmişinin kuvvetle var olabileceği sorusu, temel alınan edebiyat bağlamında, her zaman için yadsınmaz bir olasılık taşıdığına göre, psikoterapi'nin işlevselliğine ilişkin beklenti, bir kez daha, çarpıcıbir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Popüler Psikiyatri Sayı : 53 2010 - 2010 Dr. GÜL ÇÖRÜŞ / Klinik Psikolog

makale spotlar 5 spotlar govdealt 1spotlar govdealt 2spotlar govdealt 3spotlar govdealt 4
makale spotlar 6