spotlar 1 spotlar 2 spotlar 3

Duyurular

Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN

ava şirin özgünÖzel Nirvana Psikiyatri Polikliniğinde Görev Yapan Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN'ün Resmi Web Sitesi Yayına Başlamıştır.

www.avasirinozgun.com

DEPRESİFLER ALZHEIMERE YATKIN OLUYOR

depresif hastalar alzaymıra daha yakın oluyorMelankolik ve depresif hastaların,daha sık demans hastalıklarına yakalandığı tespit edildi.Uzun süre depresyondan yakınan ve psikolojik sorunlarla baş etmek zorunda kalan insanlar,psikolojik olarak stabil olanlara göre iki kat daha fazla Alzheimer’e yakalanıyorlar.

Yazının Devamı

NEOFOBİ (YENİLİK KORKUSU) ÖMRÜ KISALTIYOR

neofobi nirvana psikiyatriYeni bir şeye karşı duyulan belirgin korkular,yaşamı kısaltıyor.Neofobi insanlarda bir buçuk yaşlarından itibaren başlayabiliyor.Alışılmışın dışında olan bir tek olayla bile ,bu bozukluk ortaya çıkabiliyor.

Yazının Devamı

ANOREKSİYA ANFİZEME SEBEP OLABİLİYOR

anoreksiya nirvana psikiyatri polikliniğiŞikago'da yapılan Radiological Society of North America'nın (RSNA) yıllık toplantısında,anoreksiya nervosa'daki beslenme yetersizliğinin akciğer anfizemine neden olabileceği iddaa edildi.

Yazının Devamı

MİGRENE DE PSİKOTERAPİ

migren nirvana psikiyatriPsikoterapinin alt etme stratejileri ile kronik başağrılarına karşı da savaş verebiliyor.Düsseldorf’da yapılan bir sempozyumda,Heidelberg Üniversitesi’nden uzman psikolog Gideon Franck hastanın kendi bedeniyle ilişkisini değiştirmesi ana prensibine dayanan bu yöntemi,ilk kez baş ağrısı nedeniyle davranış bozuklukları gösteren çocukların tedavisinde denediğini açıkladı.

Yazının Devamı

DEPRESYONDAYSANIZ,YÜRÜYÜŞ YAPIN

depresyon nirvana psikiyatri polikliniğiDüzenli spor depresiflere iyi gelir;bu konuda uzmanların hepsi hemfikir.Bu sporların içinde en etkili olanı ise yürüyüş.Prof.Dr.Ulrich Bartmann,Würzburg Yüksek okulu'nun sağlık dergisinde yazdığı bir makalede,yürümenin jimnastik,voleybol vb tüm sporlardan daha yararlı olduğunu belirtti.

Yazının Devamı

Islak Yatak Hastalık Belirtisi Olabilir

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yapılan araştırma, her 8 çocuktan 1 inin gece altını ıslattığın ı ortaya koydu. Şeker hastalığı ve kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisinin "gece altına ıslatma" olduğu belirtildi.

Yazının Devamı

Ergenlikteki Aşırı Stres Öğrenmeyi Etkiliyor

Ergenlikte maruz kalınan aşırı stresin, beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümünde önemli ölçüde değişikliklere yol açabileceği bildirildi.

Yazının Devamı

Stres, Doğacak Bebeğin Zekasını Etkiliyor

Doğacak Bebeğin ZekasıLondra’daki Imperial College uzmanlarınca yapılan ve sonuçları Clinical Endocrinology dergisinde yayımlanan araştırma, ham ilenin yaşadığı stresin, gebeliğin 17. haftasından itibaren bebeği olumsuz etkilediğini gösterdi.

Yazının Devamı

Tv Seyretmeye Sınır Gelmeli

Tv Seyretmeye Sınır GelmeliTelevizyon insanın psikolojisini bozuyor Hacettepe Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre, aşırı televizyon izleme alışkanlığı çocuklarda uyku bozukluğuna yol açıyor.

Yazının Devamı

Stres İyileşmeyi Yavaşlatıyor

ABD’nin Chicago kentinde bulunan İllinois Üniversitesi’ndeki (UIC) araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yaptıkları testlerde, hayvanlar stres altındayken yaralarının iyileşmesinin yavaşladığını, ancak ekstra oksijen alımının bu yavaşlamayı tersine döndürdüğü sonucuna ulaştılar.

Yazının Devamı

Strese Bağlı Hastalıklar Artıyor

Avrupa Parlamentosu’na sunulan bir araştırmada, modern hayatın kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı uyansı yapıldı.

Yazının Devamı

Suça Karışan Çocuk Akranından Etkileniyor

Suça karışan çocuklar üzerinde akranlarının etkisinin büyük olduğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Çocuk İhmali ve İstismarı Araştırma Biriminde görevli çocuk gelişim uzmanı Gülümser Gültekin Akduman’ın yaptığı araştırma, suça karışan çocuklarla ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Yazının Devamı

Uykusuzluk çekenlere müzik

Artık koyun saymak gereksiz.Çünkü güzel bir uykunun sırrı, uyumadan önce 45 dakika kadar rahatlatıcı müzik dinlemek. Journ al of Advanced Nursing adlı sağlık dergisinin haberine göre

Yazının Devamı

Dikkat: Aile içi gerginlik çocuğun iştahını etkiler

Aile içindeki gerginlikler çocuğun iştahını olumsuz yönde etkiliyor. Ailedeki iletişim bozuklukları ve huzursuzlukların çocuğun ruhsal yaşamını doğrudan etkilediğini

Yazının Devamı

Depresyon riskinin en yüksek olduğu yaş 40’lar

Bilim adamlarının 80 ülkede 2 milyon kişi üzerinde yaptığı veri analizine göre, insanların depresyona en açık oldukları yaş 44. ABD’deki Warwick Üniversitesi ile

Yazının Devamı

Uyku, ruh sağlığının aynası

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, “Uykularımız düzenliyse genellikle ruh sağlığımız da yerinde demektir.

Yazının Devamı

Strese bağlı hastalıklar artıyor

Günlük yaşamın stresi yüksek tansiyona yol açıyor. Dünyada her yıl 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıklarından ölüyor. Türkiye, yüksek tansiyon sorununun en hızlı arttığı ülkeler arasında...

Yazının Devamı

Beyindeki bozuk elektrik dalgaları depresyona, neden oluyor

Beynin işleyişini düzenleyin elektrik dalgalarındaki bozukluğun depresyona yol açabileceği ortaya çıktı. ABD’nin Stanford Üniversitesi’nden bilim adamlarının, fareler üzerinde yeni bir görüntüleme yöntemini

Yazının Devamı

Modern yaşam stres yapıyor

İngiltere’de yapılan iki araştırma daha, modern yaşamın büyük strese yol açtığı ve bir eyleri uykusuz bıraktığı görüşünü destekledi. Bir sigorta şirketi tarafından yapılan, 1001 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları,

Yazının Devamı

Elektronik posta strese sokuyor

İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre; işyerinde elektronik postaların çok sık kontrol edilmesi, çalış anların sinirlerini bozuyor.

Yazının Devamı

Aşırı Şişmanlık Psikolojiye Zarar

Bir ulusal sağlık araştırmasındaki 40 bin ABD’linin verilerinin değerlendirildiği çalışmada, obez erişkinlerin normal ağırlıktaki erişkinlere göre depresyon,

Yazının Devamı

Yatmadan Önce Ekran Karşına Geçmeyin

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre; yatmadan önce bilgisayar ve televizyon karşısında fazla vakit geçirenler, bunu yapmayanlarla aynı uzunlukta uyusalar bile kendilerini daha yorgun ve daha az uyumuş hissediyor.

Yazının Devamı

Tek Seansta Sigaraya Son...!

Tek Seansta Sigaraya Son...!
Uzman Psikiyatrist ve Psikologlar Denetiminde Nirvana Sigara Bırakma Paketi Terapilerine Başlamıştır..

www.sigarabirakmaantalya.com

Ekonomik Kriz Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Uzman Dr. Halis Ulaş, ekonomik krizin, hem işverenlerde hem çalışanlarda hem de işsizlerde ruhsal problemlere yol açabileceğini söyledi.

Yazının Devamı

Şizofreninin Anahtarı Okulda

Dünyada her 100 kişiden birinin yakalanma ihtimali olan şizofreninin ilk fark edildiği yer okul. Çocuklarının öğretmenleri ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kuran aileler, çocuğun hastalığa yakalandığını çok çabuk anlayabiliyor.

Yazının Devamı

İntiharlar Önlenebilir

10 Eylül Dünya İntihar Önleme Günü dolayısıyla açıklama yapan Ankara Üniversitesi (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Duyan, ''intiharın, pek çok ülkede ve özellikle genç nüfus arasında tırmanma eğiliminde olduğunu'' belirterek, bunun günümüzde global bir sorun olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yazının Devamı

Cinselliği Tabu Olmaktan Çıkarmak İçin

Konya'da, Ulusal Gençlik Parlamentosu çatısı altında bir araya gelen üniversiteli gençler, ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı'' konulu kampanya başlattı. Kampanyayı çoğunluğunu Selçuk Üniversite Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerin oluşturduğu ''Yerel Gündem 21'' topluluğu başlattı.

Yazının Devamı

Otistik Çocuklar Sesleri Daha Geç Algılıyor

Otistik çocukların, sesleri normal çocuklardan daha geç algıladığı belirtildi. Söz konusu gecikmenin otizm hastalarını teşhis etmek için bir işaret olduğu düşünülüyor...


Yazının Devamı

Antidepresan Kullanımı 4 Yılda Yüzde 85 Arttı

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Dr. Halis Ulaş, sinir sistemi ilaçlarının kullanım sıklığının sürekli arttığını belirterek,

Yazının Devamı

Evlilik Öncesi Danışanlar Arttı

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye'de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

Yazının Devamı

Biz Uyurken Sinir Hücrelerimiz de Uyuyor

ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bilim insanları, alışılandan daha az uyunan bir gecenin ertesi gününde dikkat ve konsantrasyon azalıp öfke artarken beyinde neler olup bittiğini araştırdı.

Yazının Devamı

Hem Kaygı Yaratıyor Hem de Kaygıyı Yok Ediyor

Standford Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden olduğunu hem de kaygıyı yok edebildiğini ortaya çıkardı.

Yazının Devamı

Otizm Erkeklerde Neden Daha Fazla?

İki binden fazla otizm hastasının gen haritasını inceleyen ve sonuçlan otizm hastası olmayan kişilerinkiyle karşılaştıran Kanadalı bilim adamları, otizm hastası erkek çocuklarının yüzde 1 inde bu genin mutasyona uğradığını gördü.

Yazının Devamı

Bilgisayar Bağımlılığıyla İle İlgili Ailelere Öneriler

1- Bilgisayar evde en çok kullanılan ve herkesin döneminden sonra böyle gruplara katılıyor değildir. görebileceği bir merkezde tutulmalıdır, Böylece çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

2-Bilgisayar kullanımı konusunda evde kurallar oluşturunuz.Ders haricinde,hafta içi bilgisayar kullanımına (özel durumlar hariç) izin vermeyiniz.Hafta sonu kullanımına da saat kısıtlamaları getiriniz.

3-Çocuğunuzun oynadığı oyunları mutlaka kontrol ediniz.İçeriğinde şiddet,vahşet ve pornografi olan oyunlara asla izin vermeyiniz.

4-Çocuğunuzun bilgisayar ve internet kullanımı konusunda sizin otoritenizi kabul etmesini mutlaka sağlayınız.

5-Çocuğunuzun “sohbet gruplarına” katılmasına izin vermeyiniz.Ergenlik döneminden sonra böyle gruplara katılıyor ise kiminle görüştüğünü ve neler paylaştığını mutlaka kontrol ediniz.

6-Çocuğunuzu bilgisayar ve internet kullanımından doğacak tehlikeler konusunda uyarınız ve takipçisi olduğunuzu bildiriniz.Çocuğunuzun mahrem ve kişisel bilgilerin paylaşılmaması,resim ve görüntü iletmemesi internet üzerinden kişilerle kavga ve tartışmaya katılmaması konusunda uyarınız.

7-Çocuğunuzun güvenmediğiniz ve kontrol edemediğiniz ortamlarda(internet cafe vb.)bulunmasına izin vermeyiniz.

8-Öncelikle internet ve bilgisayar kullanımı konusunda ona iyi örnek olmalısınız. Saatlerce bilgisayarın başından kalkmayan anne babalar, çocuklarına aynı konuda nasıl sınır koyacaklar?Bunu tahmin etmek zor değildir.

9-Çocuğunuzun uygun olmayan sitelere girmesini engellemek için site filtrelerini kullanınız.

10-Kontrolün sizden çıktığını, çocuğunuzun bilgisayar ve internet bağımlısı olduğunu düşündüğünüzde acilen profesyonel yardım alınız.

11-Yukarıda söz ettiğimiz bazı psikopatolojilerde bilgisayar bağımlısı olma riski daha yüksektir.Böyle bir çocuğa sahip olan ebeveynin daha dikkatli olması gerekir.Ayrıca temelde yatan psikopatoloji tedavi edilmeyen bilgisayar bağımlılığı sorunu çözülemez.Örneğin depresif ya da dürtü kontrol sorunu olan bir çocuğun öncelikle bu sorunu çözmek gerekir ki bilgisayar bağımlılığından kurtulabilsin.

Dr. Ava Özgün

CETAD derneğinin vermiş olduğu eğitim programını tamamlayarak Cinsel Terapi Uzmanlığı ünvanını almaya hak kazandı.

Yazının Devamı

Cinsel Terapist

Cinsel Terapist- Antalya ile ilgili www.antalyacinselterapist.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı - Antalya ile ilgili www.sinavkaygisiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Aile Terapisi

Aile Terapisi - Antalya ile ilgili www.antalyaaileterapisi.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi - Antalya ile ilgili www.sosyalfobiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Çocuk Psikoloğu

Çocuk Psikoloğu - Antalya ile ilgili www.antalyacocukpsikologu.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Bir Mevsim Hastalığı: Kış Depresyonu

Şimdiye kadar keyifle okuduğunuz elinizdeki dergiyi bu mevsimde okumak size zor gelse bile kendinize bir iyilik yapın ve bu yazının tamamını oku yun. Çünkü bu yazı sizin işinize yarar.

İlkbahar ve yaz deyim yerindeyse herkes in kendini şan ettiği mevsimlerdir. Bu mevsimlerde kimse eve kapanmak istemez. Güneşli güzel günlerde kendini parklara, sahillere atar insanlar. Geceleri de gökyüzü ile yıldızımız barışıktır. Mehtaplı p gecelerde uçsuz bucaksız gök kubbeye bak arak huzur buluruz. Gelgelelim önce sonbahar, ardından da kış etkisini hissettirmeye başladığında şarjımız azalır.

Öyle ki, “İmkanım olsa Eylül ayından Mart ayına kadar uyumak isterdim” deriz; “zira pilim zayıflıyor, şarj edilmeye ihtiyacım var.” Çoğumuz mevsime alıştıkça bu sorunu aşar. Ama bu duygu hali süreklilik kazanırsa desteğe ihtiyacınız var demektir. Sonbahar, her sene hayatımıza bir kısır döngü olarak girdiğinde bazılarımız, sebebini bile tam anlayamadan herkesten ve her şeyden elini eteğini çekmek ister. 0 kasvetli, soğuk ve karanlık günlerde kimseyi görmek istemeyiz. Öyle ki kişi, elinde olsa kış uykusuna yatıp iki mevsimi de uyuyarak geçirmek ister.

Fakat bu mümkün değildir. Herkeste bulunduğu sanılan bu duygu hali bir mevsim depresyonudur ve sadece bu depresyona meyilli insanlarda ortaya çıkar. Depresyona giren kişi de bunu ancak etrafına baktığında görür. Bakar ki, hayat devam ediyordur. Herkes onun gibi nedensiz bir sıkılma, huzursuzluk, keyifsizlik, hiçbir şey yapmak istememe halleri içinde değildir. Bazıları tıpkı yaz aylarındaki gibi mutludur.

Oysa şarjı azalanlar için sonbahar ve kış aylarında her zaman yapılan, gündelik işler bile külfettir. İşe gitmek gibi önemli sorumluluklar ise daha büyük çaba ister. Depresyona giren kişi, yataktan kalkar kalkmasına ama kalktığı andan itibaren akşam tekrar yatacağını beklemeye başlar. Çünkü onun için en güz el an, uyku anıdır.

Ruhunuz mevsim değişikliğine hazır olsun
Sonbahar ve kış aylarında bazı belirtilerle ortaya çıkan depresyon türüne Mevsime Bağlı Duygusal Rahatsızlık (SAD) ya da Mevsimsel Depresyon diyoruz. Bu depresyon, ilkbahar ya da yaz başlangıcına kadar devam eder. Dolayısıyla senenin yarısını verimsizleştirme gibi bir risk doğurur. SAD’ın daha az görülen bir türü ise ilkbahar sonlarında ya da yaz başlangıcında başlayıp sonbaharda sona eren “Yaz Depresyonu”dur.

SAD kadınlarda erkeklere oranla 4 kat daha fazla görülür. Çoğunlukla yirmili yaşlarda başlayıp kırklı yaşlara kadar mevsimsel değişimlerde görülen bir durumdur. Mevsimlere göre kendimizi nasıl hissettiğimiz önemlidir. Zira uyku ve temel alışkanlığımız her yıl mevsimlere göre değişiklik gösterdiği için hayatımızı yasal derecede etkiler. Bu yüzden temel anlıklarımızdaki değişimin işlevselliğimizi etkileyip etkilemediğini fark etmem iz gerekir. Fakat bu teşhisi kendi kendin ize koymamanız çok önemlidir.

Çünkü Mevsimsel Depresyon olarak tanımladığımız durum daha karmaşık psikiyatrik problemlerin parçası olabilir. Ayrıca bir fiziksel rahatsızlığın depresyona yol açmadığından da emin olunması gerekir.Mevsimsel Depresyon, bir mekanda uzun süre kalmaktan ötürü hissedilen sıkıntılardan farklıdır. Eğer depresyon belirtisi taşıdığınızı düşünüyorsanız tam ve eksiksiz bir teşhis için bir doktora görünmelisin iz. Sağlık uzmanı olan bir kişi depresyon un seviyesini belirlemeli ve uygun tedavi türünü önermelidir.

Mevsimsel Depresyon sorunu olan kişilerde üzüntü, kaygı, genel faaliyetlerle alakalı ilgi kaybı, sosyal aktivitelerden geri çek ilme, konsantrasyonda güçlük gibi birçok depresyon belirtisi görülür. Aşırı yorgunluk ve enerji seviyesinde düşme, artan uyku ihtiyacı, karbonhidratlara karşı çok yoğ un istek, artan iştahla birlikte kilo alma, yalnız kalma isteği gibi belirtiler de sıklıkla gözlenir. Peki Mevsimsel Depresyon’un sebepleri nelerdir? Rahatsızlığın nedeni kesin olar ak bilinmemekle birlikte bu konuda ileri sürülmüş bazı teoriler mevcuttur. Rahatsızlıkta diğer hastalıklarda olduğu gibi gen etik yatkınlık çok önemlidir. Bu hastalık, genelde kişinin ailesinde de ortaya çıkar. Teorilerden biri melatonin adı verilen ve geceleri salgılanan hormonun ruh durumumuz üzerindeki etkisi, hastalığın şiddetini artırır.

Bu hormon, vücudun biyolojisini ve ritmini ayarlar. Melatonin arttıkça genellikle seratonin azalır. Bunu bağlı olarak insanlardaki hayati fonksiyonlar yavaşlamaya, uyku moduna geçme ye başlar. Gecelerin uzaması ve gündüzle ı-in kısalması ile birlikte güneş ışınların dan faydalanma oranlarımızda değişin medyana gelir. Böylece sonbaharla birlikte karanlıkta daha fazla melatonin hormonu salgılanır.

Gün ışığına daha az maruz kalma sonucunda ruh halini, uykuyu v hormonları düzenleyen biyolojik saat, kışın daha yavaş çalışmaya başlar. Gün ışığı ile birlikte melatonin azalır ve insanla dinlenip, zindeliğe kavuşur. Böylece gün enerjiyle başlarız. Melatonin hormonu, kış aylarında yaz aylarında olduğundan daha fazla salgılanır ve kişide voltaj düşüklüğü ne sebep olur.
Mevsimsel Depresyon’un sebepleriyle ilgili bir diğer bir teori ise sinirler arasında bilgi iletimini sağlayan ve nörotransmitter olarak adlandırılan beyin kimyasallarını: (seratonin gibi) mevsimsel depresyona yakalanan bireylerde değişime uğradığıdır.

Mevsimlerle barışmada alternatif çözümler

Mevsimsel Depresyon’un tedavisinde öncelikle tanıyı netleştirmek ve hastalık hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Buna uygun olarak doktor kontrol ünde, ilaç tedavisine başlayabilirsiniz. Ne ile mücadele ettiğinizi bilirseniz hastalıkla baş etme yöntemlerini öğrenebilir ve aşağıdaki çözüm yollarını uygulayabilirsiniz:
• Işık kutusu satın alıp belirli bir süre o ışıktan faydalanın. Ya da bu tedavi yöntemini kullanan kilniklerden yardım alın. Çünkü araştırmalar, ışık terapisinin, kışın gün ışığından yararlanmanın azalmasına karşı bir önlem olarak mevsimsel depresyon tedavisinde etkili bir yöntem olduğun u göstermektedir. Böylece vücudunuz melatonin yerine serotinin hormonu salgılamaya başlayacak. Siz de “pilinizi şan etmiş” olacaksınız.
• Kapalı ve bulutlu havalarda bile canınız istemese bile- kendinizi zorlayıp her gün dışarıda biraz zaman geçirin. Gün ışığının etkileri yararlı olacaktır.
• Yeme alışkanlığınıza dikkat edin. Daha sonradan kilo probleminizle uğraşmak ve onun getireceği depresyon halinden uzak kalmak için sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Eğer bunu yapmakta zorlanıyorsanız diyetisyenlerden yardım isteyin.
• Hareket, serotonin salgılanmasını artırır. Bu yüzden haftada 3 gün, günde 30 dakika egzersiz yapın. “Haftada 3 gün, 30 dakika çok” der gibi dediğinizi duyuyorum. Siz elinizden geleni yapın. Yeter ki hareket halinde olun.
• Kendinizi ait hissettiğiniz çevrelerden uzak kalmak istediğiniz bir dönemdesiniz. Ama kesinlikle içinizdeki sesi dinleyip yatmayı tercih etmeyin. Sosyal çevrenizle vakit geçirin. Yeni çevreler edinmeyi erteleyebilirsiniz. Çünkü alıngan ve hassas döneminizde olduğunuzdan sıkılabilirsiniz.
• Hobilerinize devam edin, pes etmeyin. Hobiniz yoksa bile eskiden hoşlandığınız hobileri aktifleştirin. Erteleme huyunuzun sesini kesin. Hiçbir sorun, sihirli değnekle dokunulmuş gibi bir anda çözülmez, bu yüzden kendinizi zorlayın. Başlamadan önce “İşe yaramaz” ya da “Yapsam da zevk almam” gibi düşünceler sizi engellemeye çalışacak. Siz yine de deneyin. Denediğinizde kaybettiğiniz bir şey olmayacak. Aksine yeni alternatif çözümleri deneme fırsatınız olacak. İşe yararsa bu durumun üstesinden gelip o anınızı güzel geçirmiş olacaksınız.
• Paranız ve zamanınız varsa sıcak ülkelere gidebilirsiniz.
• Yaz SAD’ına sahip olan kişiler, yazları tatile çıkabilme ihtimallerinin yüksek olması sebebi ile daha soğuk yerleri tercih edebilirler. Aynı şekilde hobilerini kayak, soğuk havuz, akşamları denize girmek olarak belirleyebilirler. Gezi için de yayla gibi serin yerleri tercih edebilirler.
• “Bunların hepsi çok zor. Bunları yapacak motivasyonum yok” diyorsanız kendinize bir iyilik yapıp profesyonel yardım alın. Güzel günler sizin olsun.

web tasarım

makale spotlar 5 spotlar govdealt 1spotlar govdealt 2spotlar govdealt 3spotlar govdealt 4
makale spotlar 6