spotlar 1 spotlar 2 spotlar 3

Duyurular

Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN

ava şirin özgünÖzel Nirvana Psikiyatri Polikliniğinde Görev Yapan Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN'ün Resmi Web Sitesi Yayına Başlamıştır.

www.avasirinozgun.com

DEPRESİFLER ALZHEIMERE YATKIN OLUYOR

depresif hastalar alzaymıra daha yakın oluyorMelankolik ve depresif hastaların,daha sık demans hastalıklarına yakalandığı tespit edildi.Uzun süre depresyondan yakınan ve psikolojik sorunlarla baş etmek zorunda kalan insanlar,psikolojik olarak stabil olanlara göre iki kat daha fazla Alzheimer’e yakalanıyorlar.

Yazının Devamı

NEOFOBİ (YENİLİK KORKUSU) ÖMRÜ KISALTIYOR

neofobi nirvana psikiyatriYeni bir şeye karşı duyulan belirgin korkular,yaşamı kısaltıyor.Neofobi insanlarda bir buçuk yaşlarından itibaren başlayabiliyor.Alışılmışın dışında olan bir tek olayla bile ,bu bozukluk ortaya çıkabiliyor.

Yazının Devamı

ANOREKSİYA ANFİZEME SEBEP OLABİLİYOR

anoreksiya nirvana psikiyatri polikliniğiŞikago'da yapılan Radiological Society of North America'nın (RSNA) yıllık toplantısında,anoreksiya nervosa'daki beslenme yetersizliğinin akciğer anfizemine neden olabileceği iddaa edildi.

Yazının Devamı

MİGRENE DE PSİKOTERAPİ

migren nirvana psikiyatriPsikoterapinin alt etme stratejileri ile kronik başağrılarına karşı da savaş verebiliyor.Düsseldorf’da yapılan bir sempozyumda,Heidelberg Üniversitesi’nden uzman psikolog Gideon Franck hastanın kendi bedeniyle ilişkisini değiştirmesi ana prensibine dayanan bu yöntemi,ilk kez baş ağrısı nedeniyle davranış bozuklukları gösteren çocukların tedavisinde denediğini açıkladı.

Yazının Devamı

DEPRESYONDAYSANIZ,YÜRÜYÜŞ YAPIN

depresyon nirvana psikiyatri polikliniğiDüzenli spor depresiflere iyi gelir;bu konuda uzmanların hepsi hemfikir.Bu sporların içinde en etkili olanı ise yürüyüş.Prof.Dr.Ulrich Bartmann,Würzburg Yüksek okulu'nun sağlık dergisinde yazdığı bir makalede,yürümenin jimnastik,voleybol vb tüm sporlardan daha yararlı olduğunu belirtti.

Yazının Devamı

Islak Yatak Hastalık Belirtisi Olabilir

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yapılan araştırma, her 8 çocuktan 1 inin gece altını ıslattığın ı ortaya koydu. Şeker hastalığı ve kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisinin "gece altına ıslatma" olduğu belirtildi.

Yazının Devamı

Ergenlikteki Aşırı Stres Öğrenmeyi Etkiliyor

Ergenlikte maruz kalınan aşırı stresin, beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümünde önemli ölçüde değişikliklere yol açabileceği bildirildi.

Yazının Devamı

Stres, Doğacak Bebeğin Zekasını Etkiliyor

Doğacak Bebeğin ZekasıLondra’daki Imperial College uzmanlarınca yapılan ve sonuçları Clinical Endocrinology dergisinde yayımlanan araştırma, ham ilenin yaşadığı stresin, gebeliğin 17. haftasından itibaren bebeği olumsuz etkilediğini gösterdi.

Yazının Devamı

Tv Seyretmeye Sınır Gelmeli

Tv Seyretmeye Sınır GelmeliTelevizyon insanın psikolojisini bozuyor Hacettepe Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre, aşırı televizyon izleme alışkanlığı çocuklarda uyku bozukluğuna yol açıyor.

Yazının Devamı

Stres İyileşmeyi Yavaşlatıyor

ABD’nin Chicago kentinde bulunan İllinois Üniversitesi’ndeki (UIC) araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yaptıkları testlerde, hayvanlar stres altındayken yaralarının iyileşmesinin yavaşladığını, ancak ekstra oksijen alımının bu yavaşlamayı tersine döndürdüğü sonucuna ulaştılar.

Yazının Devamı

Strese Bağlı Hastalıklar Artıyor

Avrupa Parlamentosu’na sunulan bir araştırmada, modern hayatın kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı uyansı yapıldı.

Yazının Devamı

Suça Karışan Çocuk Akranından Etkileniyor

Suça karışan çocuklar üzerinde akranlarının etkisinin büyük olduğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Çocuk İhmali ve İstismarı Araştırma Biriminde görevli çocuk gelişim uzmanı Gülümser Gültekin Akduman’ın yaptığı araştırma, suça karışan çocuklarla ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Yazının Devamı

Uykusuzluk çekenlere müzik

Artık koyun saymak gereksiz.Çünkü güzel bir uykunun sırrı, uyumadan önce 45 dakika kadar rahatlatıcı müzik dinlemek. Journ al of Advanced Nursing adlı sağlık dergisinin haberine göre

Yazının Devamı

Dikkat: Aile içi gerginlik çocuğun iştahını etkiler

Aile içindeki gerginlikler çocuğun iştahını olumsuz yönde etkiliyor. Ailedeki iletişim bozuklukları ve huzursuzlukların çocuğun ruhsal yaşamını doğrudan etkilediğini

Yazının Devamı

Depresyon riskinin en yüksek olduğu yaş 40’lar

Bilim adamlarının 80 ülkede 2 milyon kişi üzerinde yaptığı veri analizine göre, insanların depresyona en açık oldukları yaş 44. ABD’deki Warwick Üniversitesi ile

Yazının Devamı

Uyku, ruh sağlığının aynası

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, “Uykularımız düzenliyse genellikle ruh sağlığımız da yerinde demektir.

Yazının Devamı

Strese bağlı hastalıklar artıyor

Günlük yaşamın stresi yüksek tansiyona yol açıyor. Dünyada her yıl 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıklarından ölüyor. Türkiye, yüksek tansiyon sorununun en hızlı arttığı ülkeler arasında...

Yazının Devamı

Beyindeki bozuk elektrik dalgaları depresyona, neden oluyor

Beynin işleyişini düzenleyin elektrik dalgalarındaki bozukluğun depresyona yol açabileceği ortaya çıktı. ABD’nin Stanford Üniversitesi’nden bilim adamlarının, fareler üzerinde yeni bir görüntüleme yöntemini

Yazının Devamı

Modern yaşam stres yapıyor

İngiltere’de yapılan iki araştırma daha, modern yaşamın büyük strese yol açtığı ve bir eyleri uykusuz bıraktığı görüşünü destekledi. Bir sigorta şirketi tarafından yapılan, 1001 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları,

Yazının Devamı

Elektronik posta strese sokuyor

İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre; işyerinde elektronik postaların çok sık kontrol edilmesi, çalış anların sinirlerini bozuyor.

Yazının Devamı

Aşırı Şişmanlık Psikolojiye Zarar

Bir ulusal sağlık araştırmasındaki 40 bin ABD’linin verilerinin değerlendirildiği çalışmada, obez erişkinlerin normal ağırlıktaki erişkinlere göre depresyon,

Yazının Devamı

Yatmadan Önce Ekran Karşına Geçmeyin

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre; yatmadan önce bilgisayar ve televizyon karşısında fazla vakit geçirenler, bunu yapmayanlarla aynı uzunlukta uyusalar bile kendilerini daha yorgun ve daha az uyumuş hissediyor.

Yazının Devamı

Tek Seansta Sigaraya Son...!

Tek Seansta Sigaraya Son...!
Uzman Psikiyatrist ve Psikologlar Denetiminde Nirvana Sigara Bırakma Paketi Terapilerine Başlamıştır..

www.sigarabirakmaantalya.com

Ekonomik Kriz Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Uzman Dr. Halis Ulaş, ekonomik krizin, hem işverenlerde hem çalışanlarda hem de işsizlerde ruhsal problemlere yol açabileceğini söyledi.

Yazının Devamı

Şizofreninin Anahtarı Okulda

Dünyada her 100 kişiden birinin yakalanma ihtimali olan şizofreninin ilk fark edildiği yer okul. Çocuklarının öğretmenleri ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kuran aileler, çocuğun hastalığa yakalandığını çok çabuk anlayabiliyor.

Yazının Devamı

İntiharlar Önlenebilir

10 Eylül Dünya İntihar Önleme Günü dolayısıyla açıklama yapan Ankara Üniversitesi (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Duyan, ''intiharın, pek çok ülkede ve özellikle genç nüfus arasında tırmanma eğiliminde olduğunu'' belirterek, bunun günümüzde global bir sorun olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yazının Devamı

Cinselliği Tabu Olmaktan Çıkarmak İçin

Konya'da, Ulusal Gençlik Parlamentosu çatısı altında bir araya gelen üniversiteli gençler, ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı'' konulu kampanya başlattı. Kampanyayı çoğunluğunu Selçuk Üniversite Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerin oluşturduğu ''Yerel Gündem 21'' topluluğu başlattı.

Yazının Devamı

Otistik Çocuklar Sesleri Daha Geç Algılıyor

Otistik çocukların, sesleri normal çocuklardan daha geç algıladığı belirtildi. Söz konusu gecikmenin otizm hastalarını teşhis etmek için bir işaret olduğu düşünülüyor...


Yazının Devamı

Antidepresan Kullanımı 4 Yılda Yüzde 85 Arttı

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Dr. Halis Ulaş, sinir sistemi ilaçlarının kullanım sıklığının sürekli arttığını belirterek,

Yazının Devamı

Evlilik Öncesi Danışanlar Arttı

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye'de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

Yazının Devamı

Biz Uyurken Sinir Hücrelerimiz de Uyuyor

ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bilim insanları, alışılandan daha az uyunan bir gecenin ertesi gününde dikkat ve konsantrasyon azalıp öfke artarken beyinde neler olup bittiğini araştırdı.

Yazının Devamı

Hem Kaygı Yaratıyor Hem de Kaygıyı Yok Ediyor

Standford Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden olduğunu hem de kaygıyı yok edebildiğini ortaya çıkardı.

Yazının Devamı

Otizm Erkeklerde Neden Daha Fazla?

İki binden fazla otizm hastasının gen haritasını inceleyen ve sonuçlan otizm hastası olmayan kişilerinkiyle karşılaştıran Kanadalı bilim adamları, otizm hastası erkek çocuklarının yüzde 1 inde bu genin mutasyona uğradığını gördü.

Yazının Devamı

Bilgisayar Bağımlılığıyla İle İlgili Ailelere Öneriler

1- Bilgisayar evde en çok kullanılan ve herkesin döneminden sonra böyle gruplara katılıyor değildir. görebileceği bir merkezde tutulmalıdır, Böylece çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

2-Bilgisayar kullanımı konusunda evde kurallar oluşturunuz.Ders haricinde,hafta içi bilgisayar kullanımına (özel durumlar hariç) izin vermeyiniz.Hafta sonu kullanımına da saat kısıtlamaları getiriniz.

3-Çocuğunuzun oynadığı oyunları mutlaka kontrol ediniz.İçeriğinde şiddet,vahşet ve pornografi olan oyunlara asla izin vermeyiniz.

4-Çocuğunuzun bilgisayar ve internet kullanımı konusunda sizin otoritenizi kabul etmesini mutlaka sağlayınız.

5-Çocuğunuzun “sohbet gruplarına” katılmasına izin vermeyiniz.Ergenlik döneminden sonra böyle gruplara katılıyor ise kiminle görüştüğünü ve neler paylaştığını mutlaka kontrol ediniz.

6-Çocuğunuzu bilgisayar ve internet kullanımından doğacak tehlikeler konusunda uyarınız ve takipçisi olduğunuzu bildiriniz.Çocuğunuzun mahrem ve kişisel bilgilerin paylaşılmaması,resim ve görüntü iletmemesi internet üzerinden kişilerle kavga ve tartışmaya katılmaması konusunda uyarınız.

7-Çocuğunuzun güvenmediğiniz ve kontrol edemediğiniz ortamlarda(internet cafe vb.)bulunmasına izin vermeyiniz.

8-Öncelikle internet ve bilgisayar kullanımı konusunda ona iyi örnek olmalısınız. Saatlerce bilgisayarın başından kalkmayan anne babalar, çocuklarına aynı konuda nasıl sınır koyacaklar?Bunu tahmin etmek zor değildir.

9-Çocuğunuzun uygun olmayan sitelere girmesini engellemek için site filtrelerini kullanınız.

10-Kontrolün sizden çıktığını, çocuğunuzun bilgisayar ve internet bağımlısı olduğunu düşündüğünüzde acilen profesyonel yardım alınız.

11-Yukarıda söz ettiğimiz bazı psikopatolojilerde bilgisayar bağımlısı olma riski daha yüksektir.Böyle bir çocuğa sahip olan ebeveynin daha dikkatli olması gerekir.Ayrıca temelde yatan psikopatoloji tedavi edilmeyen bilgisayar bağımlılığı sorunu çözülemez.Örneğin depresif ya da dürtü kontrol sorunu olan bir çocuğun öncelikle bu sorunu çözmek gerekir ki bilgisayar bağımlılığından kurtulabilsin.

Dr. Ava Özgün

CETAD derneğinin vermiş olduğu eğitim programını tamamlayarak Cinsel Terapi Uzmanlığı ünvanını almaya hak kazandı.

Yazının Devamı

Cinsel Terapist

Cinsel Terapist- Antalya ile ilgili www.antalyacinselterapist.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı - Antalya ile ilgili www.sinavkaygisiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Aile Terapisi

Aile Terapisi - Antalya ile ilgili www.antalyaaileterapisi.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi - Antalya ile ilgili www.sosyalfobiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Çocuk Psikoloğu

Çocuk Psikoloğu - Antalya ile ilgili www.antalyacocukpsikologu.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Çocuk ve İletişim

çocuk ve iletişim pasikiyatristÇocukların bir iletişim ortamı içinde doğmaları onların zaman içinde bu iletişim ortamının özelliklerini seslerini, biçimlerini ve stratejilerini benimseyip uygulamalarına yol açmakta çocuk çevresinde gördüğü biçimde yaşamı nasıl algıladığını ve yaşamın içinde kendisini ifade edebilmeyi başarabildiği oranda birey olabilmektedir. Belli bir toplum yapısı içinde uygun...>

Çocukların bir iletişim ortamı içinde doğmaları onların zaman içinde bu iletişim ortamının özelliklerini seslerini, biçimlerini ve stratejilerini benimseyip uygulamalarına yol açmakta çocuk çevresinde gördüğü biçimde yaşamı nasıl algıladığını ve yaşamın içinde kendisini ifade edebilmeyi başarabildiği oranda birey olabilmektedir. Belli bir toplum yapısı içinde uygun sayılan davranış ve iletişim biçimleri çocuğu çevrelemesini ve onun kendi özgün davranış modellerini geliştirene dek ona geniş bir örnekler sunmasına karşın çocuğun toplumla uyumsuzluğa düştüğü iletişim açısından kurallara uymadığı zamanlarda hem aile hemde toplum tarafından az yada çok geçici yada kalıcı olarak cezalandırılması söz konusu olmaktadır.

Çocukların sözlükler ve diğer iletişim biçimlerini kullanarak kendilerine ifade etmeleri yetişkinler tarafından kimi kez sabırla beklenen ve teşvik edilen bir tutumdur.Örneğin daha tam olarak konuşma ve sözlü iletişim etkinliklerini yerine getiremese de çocukların aileleri tarafından resim çizmeye yönlendirildikleri sıkça görülen durumdur.Çocukların resim çizmeleri onlar için eğlenceli bir uğraş olsada kendi iç yapılarını ve gelişimlerini görmemiz açısından önemli bir etkinliktir.Çocuklar ilk kez 3 yaşında insan resmi çizmeye başlarlar.Ancak dünyanın neresinde olursa olsun çocukların çizdikleri ilk insan resmine baktığımızda bir baş,başın iki yanından çıkan kollar ve altına eklenen bacakları görürsünüz.Bu değişmeyen gelişimsel bir olaydır.Çocuk ancak yaklaşık olarak 5 yaşında normal insan resmi çizebilmektedir.Bunun nedeni çocuğun gerçek anlamda görme yeterliliğine 4 yaş dolaylarında erişmesinden el kaslarına hakimiyetinde mükemmel hale ancak bu yaştan sonra kazanılmasından kaynaklanmaktadır.Bu çizimlerde ufak büyük farklar olabilir,örneğin çocuk sabah çizdiği insan resmine burun koymadığı halde, akşam çizdiği resme hem burun hemde kulak koyabilir.Bu durumda çocuk hakkında tek bir örneğe bağlı olarak yapılan bilişsel değerlendirmeler hatalı olabilir, çocukta bazı kavramların gelişmediği sanılabilir.

Çocuklardaki yönelim kavramının nasıl geliştiği de birçok araştırıcı tarafından incelenmiştir. Olson'un 1970'de ki bulguları çocukların eğik hatları dikey ve yatay hatlardan daha güç çizdiğini ortaya koymaktadır. Basit geometrik şekillerin çizimide gelişimsel bir sıra izler. Örneğin daire 3 yaşında kare 4 yaşında, üçgen 5 yaşında ve eşkenar dörtgen 7 yaşında çizilmektdir.1956'da Piaget ve Inhelder, 1969 'da Arnheym üçgen ve eşkenar dörtgen gibi eğik hatlara sahip şekillerde performansın diğerlerine oranla daha düşük olduğunu saptamışlardır. Yine 1956 'da Piaget'in ve 1965 'te Maccoby ve Bee 'nin bulgularına göre çocuklar bu şekilleri çizmeye başlamadan önce onları tanıyıp birbirinden ayırt edebilirler anaokundaki çocuklar 90 derecelik dik açıyı diğer açılardan ayırt edebilirler. Bulgular 3-4 yaşındaki çocukların iki eğik hattı birbirinden ayırt edemediğini buna karşın dikey ve yatay hatları rahatlıkla birbirinden ayırabildiğini göstermiştir.

Çocukta ahlak ve doğru yanlış kavramları gelişimin ilk belirtilerine ilk yaşlarda rastlanmaktadır. Bu evrede belirli davranışlara karşı öğrenilmiş kısıtlamalar çocuğun doğru yanlış kavramını oluşturur. Giderek çocuğun bilişsel ve davranışsal boyutlara sahip olan vicdanı özümlenir ve daha idealleştirilmiş standartlar oluşturulur. Ahlak gelişimi açısından ilkokul çağı kritik dönem özelliğine sahiptir. Piaget'e göre 7–8 yaşından önce çocuğun doğru yanlış anlayışı anne babadan öğrenilen katı ve esnek olmayan kavramlar halindedir. 8-11 yaşları arasında ise daha tarafsız yargı gelişmektedir. Çocuğun bireysel, vicdan ve ahlak gelişimi kendisini bilişsel olgunluk düzeyine ve karşılaştığı diğer etmenlerle anne babasına bağlıdır.

Çocuğun belli modelleri, özellikle anne-babayı gözlemlemesi ve onlarla özdeşim kurması sosyal gelişim yönünden büyük önem taşır. Örneğin dürüstlük cömertlik dostluk başkalarını düşünme gibi toplumda önemli değerlere sahip olan özelliklerin kazanılmasında anne –babanın model olarak gözlenmesi ve özdeşim kurulması önemlidir. Bununla ilgili olarak annenin sık sık fiziksel güç ve maddesel kaynaklarla kontrole yönelmesi çocukta toplum dışı davranışların ortaya çıkmasına yol açarken annenin uslamlama ve çocuğun kötü davranışların diğerleri üzerinde olumsuz sonuçlarını gösteren bir tutum içinde olması çocukta toplum tarafından olumlu değere sahip davranışların ortaya çıkmasını kolaylaştırmaktadır.

Arkadaşların, okulun ve çevresel etkenlerin de çocuğun tutum ve davranış geliştirmesine modelleme yapmasına ve toplumsallaşmasına etkisi oldukça yoğundur. Kitle iletişim araçları, özellikle televizyon, çocuğun davranış, tutum, standart ve değerlerini olumlu ve olumsuz yönde etkileyerek toplumsallaşmasına etkide ve katkıda bulunur. Genellikle dile getirildiği gibi televizyon izleme 3 yaşından başlayarak ergenlik çağındaki çocukluk dönemine kadar, her dönemde çocuklarda saldırgan davranışa neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra televizyonda izlenilen filmler çocuklarda yardımlaşma, paylaşma, dostluk modelleri gelişmesine etkide bulunabilirler. Yalnızca televizyon izleme yolu ile çocukların davranışları üzerinde kurallara uyma hatalara hoş görü gösterme, görevi sonuna kadar yürütebilme gibi yönlerde kalıcı olumlu değişmelere de yol açabilmektedir. Piaget ve arkadaşları çocuğun doğumdan ergenliğe kadar olan bilişsel gelişmesini ayrıntılı araştırmalarla incelemişler ve bazı kavramlarla algıların doğuştan başlayarak kazanılmış olabileceğini belirlemişlerdir. Piaget bebeklik döneminde çocukların nesnelerin devamlı olduklarını değişmezliklerini bile düşünemezken zamanla biçim ve büyüklük kavramlarını tanımaya başladıklarını söylemektedir. Biliş sözcüğü dünyamızı öğrenmeyi ve anlamayı içeren bilinçli etkinlikler anlamına gelir. Biliş sözcüğü şu süreçleri kapsar:

Algılama: Gerek iç Gerekse dış dünyadan edinilen bilgilerin yorumlanması organize edilmesi ve yeniden bulunmasıdır.

Bellek: Algılanan bilginin bulunup getirilmesi ve depo edilmesidir.

Yorumlama: Bilgiyi belirli bir anlam çıkarma ve sonuca varma amacıyla kullanabilmedir.

Düşünme: Bilginin ve çözümlerinin nitelikçe değerlendirilmesidir.

Kavrama: Bilginin iki yada daha fazla kısımları arasındaki yeni ilişkileri tanıyabilmektir.

Çocuğun gerçek dünya ile iletişime geçebilmesi, ancak bilişsel niteliklerini yetişkin düzeyine getirebilmesi ile olasıdır.Çocuğun öncelikle tam ve kesin bir algılamayı yapabilmesi gerekmektedir.Algılamada engel çocuğun fiziksel açıdan rahatsızlığını gösterebileceği gibi çocuğu belli noktalara dikkatini yoğunlaştırmamasından bu bilgileri edinme organize etme ve yorumlama gereksinimi duymamasından da kaynaklanmaktadır.Çocuğun algılarının gelişmesinde ve güçlenmesinde içinde bulunduğu ortamın ve özellikle annenin payı çok yoğundur.Çocuğun bellek açısından zengin bir kapasiteye sahip olması onun doğuştan getirdiği bir özellik olabileceği gibi yine çevresel etkenlerle belleğin güçlendirilmeside söz konusu olabilmektedir. Çocuk işine yarayacak bilgileri kısa süreli ve uzun süreli belleğe kaydederek günlük yaşamda kullanılır hale getirebilir. Piaget'ye göre çocuk kendi dünyasına bir anlam kazandırmak için çevresindeki insan ve nesnelerle ilgili bir etkinlik içine girer bu durumda çocuğun belleğine kaydettiği olaylar onun anlam ve önem yüklediği insan ve nesnelerdir. Belli bir zaman sonra bunların çoğu otomatik hale gelebilir. Çocuk ilkel bağdaştırmalardan soyut yorumlama çıkarsama ve kuramsal durumları akılcı yolla düşünebilme anlamına gelen işlemlere yani daha karmaşık ve yüksek düzeydeki yapılara doğru belirgin bir çaba içindedir. Düşünme ve kavrama yeteneğini geliştirebilmek için yoğun bir çaba harcayan çocuk bunu aktarabildiğini gördükçe dahada yoğun bir çabaya girişecektir. Çocuğun algılarının düşüncelerinin ve eğilimlerinin aktarılabileceği tek araç dildir. Dil aynı zaman da çocukların düşüncelerinin düzenleyebilmelerini, duygularını ifade edebilmelerine de olanak hazırlar. Geçmişin kültürel değerleri inançları ve geleceğe taşınan her şey dil ile çocuklara geçer. Dil yalnızca bunların ve toplumda iletişimin öğrenilmesini sağlamaz aynı zamanda düşünme bellek yorumlama problem çözme ve planlama gibi bilişsel süreçleride içerir. Dil çocuğun egosunda uzaklaşıp onun sosyal bir kişi olmasını sağlayan kendini ve çevresini tanımasını sağlayan bir yapıdadır.

Çocuğun ilk bilinçsiz ve yarı bilinçli edimidir dil öğretimi. Yapılan araştırmalar sonucunda tüm kültürlerdeki çocukların hemen hepsinin ilk sözcüklerinin ortalama olarak 12-18 ay dolaylarında söyledikleri ortaya çıkarılmıştır. 4 yaşına geldiklerinde çoğunluğu iyi düzenlenmiş tümceler kurabilmekte hatta zaman zaman çok karışık yapıları bile rahatlıkla kullanabilmektedirler.6 yaşındaki bir Amerikalı çocuğun sözcük dağarcığının 8000 ile 14000 olduğu saptanmıştır. Buda 1 yaşından 6 yaşına kadar çocuğun her gün 5-8 sözcük öğrenmesi anlamını taşır.Yavuzer 18 aylık çocukta 10,24 aylık çocukta 29, 2 yaşındaki çocukta ise 272 sözcük dağarcığının bulunduğunu bu dağarcığın çocuğun okula başlamasından sonra gazete, kitap, dergi okuyarak tv ve radyo etkisi ile daha da geliştiğini orta okula giden bir çocuğun sözcük dağarcığının 8000 dolayında olduğunu belirtmektedir.Dil yeteneğinin gelişimi öncelikle ses birimlerle başlar.Dilin yapı taşı olan sözcüklerin üretilmesi için gerekli olan bu birimler önce çocuk tarafından özgürce tüm dillerdeki sesleri kapsayacak denli zengin olarak üretilebilir. Daha sonra içinde yaşadığı toplumsal ortamın sesleri ile kısıtlanan bu özgürlük her dilin kendi ses birim bileşenlerini yöneten kurallar aracılığı ile belli bir düzen içinde kalırlar. Daha sonra dildeki biçimleri ve biçim birimleri algılamaya ve üretmeye başlayan çocuk giderek sözcükleri ve öbekleşen biçimleri Üretmeyi öğrenir ve sonuçta tümce düzeyinde üretime geçer. Çocuklar üzerinde yapılan dil gelişimi araştırmaları, dünyanın neresinde olursa olsun tüm çocukları edindikleri dili bir evrensel dil bilgisi dizgesi içinde edindiklerini ortaya koymuştur. Somut ve soyut kavramların gelişimi algılamaların etkinliğinide aynı görünmez dizge ile evrensel bir sırada ortaya çıkmaktadır.

Çocukta sosyal ve fiziksel tüm gelişmelerin tamamlanması duyu organların gelişi ile öncelikle görme duyusunu ve daha sonrada konuşma yetisinin gelişimi ile yakından ilgilidir.Özellikle dilin gelişimi çocuğun algılamasını değiştirecek denli önemli bir olgudur. Çünkü dil simgesel bir sistemdir.Çocuk dili edinirken biri "sesler" den , diğeride "anlamlardan" oluşan iki simgeler sistemi arasında ilişki kurmaktadır.Bu ilişki oldukça karmaşık kurallar yardımı ile kurulmaktadır.Bu yüzden dil ileri düzeyde yapılaşmış farklılaşmış bir sistemdir.Bir dili konuşabilmek anlayabilmek bu kuralları öğrenmekle olasıdır.Çocuk ise doğumundan başlayarak dünyadaki tüm dilleri edinebilme yetisi ile doğar ve daha sonra yalnızca çevresinde konuşulan dile odaklanarak onun ses ve biçim sistemini algılayabilecek ve üretebilecek şekilde kendini yeniden yapılandırır.Diller genel olarak göz önünde bulundurulduğunda toplum içerisinde yaşayan bir çocuğun toplumda konuşulan dil hangi dil olursa olsun 4-5 yaşlarında dilin aşağı yukarı bütün kurallarını öğrendiği bilinmektedir.Çocuklar Dili bilinçli bir biçimde kuralları ile öğrenmezler. Doğal ortam içinde bilinç dışı bir şekilde kendiliklerinden edinirler.Edinme ile öğrenme arasında önemli farklar bulunmaktadır.

Çeşitli dilleri edinen çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar dil öğrenmenin belirli basamaklardan geçtiklerini bu basamaklarında evrensel olabileceğini göstermektedir.Ancak içinde bulunulan çevresel koşullar ve çocuklar arasındaki bireysel farklılıklar bu edinime etkide bulunabilir.bu etki yalnızca bu değişik basamakların değişik hızlarda geçilmesi gerektiği anlamına gelmektedir.Çocuklar ilk aylardan itibaren ses organlarının çıkarabildiği tüm sesleri çıkarabilirler ve birinci yaşta başlayan tek sözcüklerle konuşma dönemine geçebilirler.Daha sonra iki sözcük birden söylemeye başlayan çocuklar birleşik anlamlar kurma anlamına geçerler.Hızlı bir şekilde sözcük bilgilerini geliştiren çocuklar söz dizimi sistemlerinde içeren değişik basamaklardan geçerek bir yetişkinin dil kulanım düzeyine erişirler.Her yaşın kendine özgü bir sözcük dağarcığı ve bir dil bilgisi sistemi bulunmaktadır.Bu dil bilgisi kuralları aşağı yukarı her altı ayda
bir yenilenmektedir. Bu durumda, çocuk, her altı ayda bir, farklı bir algılama, yorumlama ye dili kullanım düzeyine geçmektedir. Bu da çocuğun iletişim mekanizmasının her altı ayda bir yenilenmesi. biçimsel ye içeriksel, iş1evseI değişime uğraması anlamına gelmektedir.

Kaynak: Nilüfer PEMBECİOĞLU İletişim ve Çocuk

makale spotlar 5 spotlar govdealt 1spotlar govdealt 2spotlar govdealt 3spotlar govdealt 4
makale spotlar 6