spotlar 1 spotlar 2 spotlar 3

Duyurular

Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN

ava şirin özgünÖzel Nirvana Psikiyatri Polikliniğinde Görev Yapan Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN'ün Resmi Web Sitesi Yayına Başlamıştır.

www.avasirinozgun.com

DEPRESİFLER ALZHEIMERE YATKIN OLUYOR

depresif hastalar alzaymıra daha yakın oluyorMelankolik ve depresif hastaların,daha sık demans hastalıklarına yakalandığı tespit edildi.Uzun süre depresyondan yakınan ve psikolojik sorunlarla baş etmek zorunda kalan insanlar,psikolojik olarak stabil olanlara göre iki kat daha fazla Alzheimer’e yakalanıyorlar.

Yazının Devamı

NEOFOBİ (YENİLİK KORKUSU) ÖMRÜ KISALTIYOR

neofobi nirvana psikiyatriYeni bir şeye karşı duyulan belirgin korkular,yaşamı kısaltıyor.Neofobi insanlarda bir buçuk yaşlarından itibaren başlayabiliyor.Alışılmışın dışında olan bir tek olayla bile ,bu bozukluk ortaya çıkabiliyor.

Yazının Devamı

ANOREKSİYA ANFİZEME SEBEP OLABİLİYOR

anoreksiya nirvana psikiyatri polikliniğiŞikago'da yapılan Radiological Society of North America'nın (RSNA) yıllık toplantısında,anoreksiya nervosa'daki beslenme yetersizliğinin akciğer anfizemine neden olabileceği iddaa edildi.

Yazının Devamı

MİGRENE DE PSİKOTERAPİ

migren nirvana psikiyatriPsikoterapinin alt etme stratejileri ile kronik başağrılarına karşı da savaş verebiliyor.Düsseldorf’da yapılan bir sempozyumda,Heidelberg Üniversitesi’nden uzman psikolog Gideon Franck hastanın kendi bedeniyle ilişkisini değiştirmesi ana prensibine dayanan bu yöntemi,ilk kez baş ağrısı nedeniyle davranış bozuklukları gösteren çocukların tedavisinde denediğini açıkladı.

Yazının Devamı

DEPRESYONDAYSANIZ,YÜRÜYÜŞ YAPIN

depresyon nirvana psikiyatri polikliniğiDüzenli spor depresiflere iyi gelir;bu konuda uzmanların hepsi hemfikir.Bu sporların içinde en etkili olanı ise yürüyüş.Prof.Dr.Ulrich Bartmann,Würzburg Yüksek okulu'nun sağlık dergisinde yazdığı bir makalede,yürümenin jimnastik,voleybol vb tüm sporlardan daha yararlı olduğunu belirtti.

Yazının Devamı

Islak Yatak Hastalık Belirtisi Olabilir

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yapılan araştırma, her 8 çocuktan 1 inin gece altını ıslattığın ı ortaya koydu. Şeker hastalığı ve kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisinin "gece altına ıslatma" olduğu belirtildi.

Yazının Devamı

Ergenlikteki Aşırı Stres Öğrenmeyi Etkiliyor

Ergenlikte maruz kalınan aşırı stresin, beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümünde önemli ölçüde değişikliklere yol açabileceği bildirildi.

Yazının Devamı

Stres, Doğacak Bebeğin Zekasını Etkiliyor

Doğacak Bebeğin ZekasıLondra’daki Imperial College uzmanlarınca yapılan ve sonuçları Clinical Endocrinology dergisinde yayımlanan araştırma, ham ilenin yaşadığı stresin, gebeliğin 17. haftasından itibaren bebeği olumsuz etkilediğini gösterdi.

Yazının Devamı

Tv Seyretmeye Sınır Gelmeli

Tv Seyretmeye Sınır GelmeliTelevizyon insanın psikolojisini bozuyor Hacettepe Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre, aşırı televizyon izleme alışkanlığı çocuklarda uyku bozukluğuna yol açıyor.

Yazının Devamı

Stres İyileşmeyi Yavaşlatıyor

ABD’nin Chicago kentinde bulunan İllinois Üniversitesi’ndeki (UIC) araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yaptıkları testlerde, hayvanlar stres altındayken yaralarının iyileşmesinin yavaşladığını, ancak ekstra oksijen alımının bu yavaşlamayı tersine döndürdüğü sonucuna ulaştılar.

Yazının Devamı

Strese Bağlı Hastalıklar Artıyor

Avrupa Parlamentosu’na sunulan bir araştırmada, modern hayatın kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı uyansı yapıldı.

Yazının Devamı

Suça Karışan Çocuk Akranından Etkileniyor

Suça karışan çocuklar üzerinde akranlarının etkisinin büyük olduğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Çocuk İhmali ve İstismarı Araştırma Biriminde görevli çocuk gelişim uzmanı Gülümser Gültekin Akduman’ın yaptığı araştırma, suça karışan çocuklarla ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Yazının Devamı

Uykusuzluk çekenlere müzik

Artık koyun saymak gereksiz.Çünkü güzel bir uykunun sırrı, uyumadan önce 45 dakika kadar rahatlatıcı müzik dinlemek. Journ al of Advanced Nursing adlı sağlık dergisinin haberine göre

Yazının Devamı

Dikkat: Aile içi gerginlik çocuğun iştahını etkiler

Aile içindeki gerginlikler çocuğun iştahını olumsuz yönde etkiliyor. Ailedeki iletişim bozuklukları ve huzursuzlukların çocuğun ruhsal yaşamını doğrudan etkilediğini

Yazının Devamı

Depresyon riskinin en yüksek olduğu yaş 40’lar

Bilim adamlarının 80 ülkede 2 milyon kişi üzerinde yaptığı veri analizine göre, insanların depresyona en açık oldukları yaş 44. ABD’deki Warwick Üniversitesi ile

Yazının Devamı

Uyku, ruh sağlığının aynası

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, “Uykularımız düzenliyse genellikle ruh sağlığımız da yerinde demektir.

Yazının Devamı

Strese bağlı hastalıklar artıyor

Günlük yaşamın stresi yüksek tansiyona yol açıyor. Dünyada her yıl 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıklarından ölüyor. Türkiye, yüksek tansiyon sorununun en hızlı arttığı ülkeler arasında...

Yazının Devamı

Beyindeki bozuk elektrik dalgaları depresyona, neden oluyor

Beynin işleyişini düzenleyin elektrik dalgalarındaki bozukluğun depresyona yol açabileceği ortaya çıktı. ABD’nin Stanford Üniversitesi’nden bilim adamlarının, fareler üzerinde yeni bir görüntüleme yöntemini

Yazının Devamı

Modern yaşam stres yapıyor

İngiltere’de yapılan iki araştırma daha, modern yaşamın büyük strese yol açtığı ve bir eyleri uykusuz bıraktığı görüşünü destekledi. Bir sigorta şirketi tarafından yapılan, 1001 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları,

Yazının Devamı

Elektronik posta strese sokuyor

İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre; işyerinde elektronik postaların çok sık kontrol edilmesi, çalış anların sinirlerini bozuyor.

Yazının Devamı

Aşırı Şişmanlık Psikolojiye Zarar

Bir ulusal sağlık araştırmasındaki 40 bin ABD’linin verilerinin değerlendirildiği çalışmada, obez erişkinlerin normal ağırlıktaki erişkinlere göre depresyon,

Yazının Devamı

Yatmadan Önce Ekran Karşına Geçmeyin

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre; yatmadan önce bilgisayar ve televizyon karşısında fazla vakit geçirenler, bunu yapmayanlarla aynı uzunlukta uyusalar bile kendilerini daha yorgun ve daha az uyumuş hissediyor.

Yazının Devamı

Tek Seansta Sigaraya Son...!

Tek Seansta Sigaraya Son...!
Uzman Psikiyatrist ve Psikologlar Denetiminde Nirvana Sigara Bırakma Paketi Terapilerine Başlamıştır..

www.sigarabirakmaantalya.com

Ekonomik Kriz Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Uzman Dr. Halis Ulaş, ekonomik krizin, hem işverenlerde hem çalışanlarda hem de işsizlerde ruhsal problemlere yol açabileceğini söyledi.

Yazının Devamı

Şizofreninin Anahtarı Okulda

Dünyada her 100 kişiden birinin yakalanma ihtimali olan şizofreninin ilk fark edildiği yer okul. Çocuklarının öğretmenleri ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kuran aileler, çocuğun hastalığa yakalandığını çok çabuk anlayabiliyor.

Yazının Devamı

İntiharlar Önlenebilir

10 Eylül Dünya İntihar Önleme Günü dolayısıyla açıklama yapan Ankara Üniversitesi (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Duyan, ''intiharın, pek çok ülkede ve özellikle genç nüfus arasında tırmanma eğiliminde olduğunu'' belirterek, bunun günümüzde global bir sorun olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yazının Devamı

Cinselliği Tabu Olmaktan Çıkarmak İçin

Konya'da, Ulusal Gençlik Parlamentosu çatısı altında bir araya gelen üniversiteli gençler, ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı'' konulu kampanya başlattı. Kampanyayı çoğunluğunu Selçuk Üniversite Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerin oluşturduğu ''Yerel Gündem 21'' topluluğu başlattı.

Yazının Devamı

Otistik Çocuklar Sesleri Daha Geç Algılıyor

Otistik çocukların, sesleri normal çocuklardan daha geç algıladığı belirtildi. Söz konusu gecikmenin otizm hastalarını teşhis etmek için bir işaret olduğu düşünülüyor...


Yazının Devamı

Antidepresan Kullanımı 4 Yılda Yüzde 85 Arttı

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Dr. Halis Ulaş, sinir sistemi ilaçlarının kullanım sıklığının sürekli arttığını belirterek,

Yazının Devamı

Evlilik Öncesi Danışanlar Arttı

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye'de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

Yazının Devamı

Biz Uyurken Sinir Hücrelerimiz de Uyuyor

ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bilim insanları, alışılandan daha az uyunan bir gecenin ertesi gününde dikkat ve konsantrasyon azalıp öfke artarken beyinde neler olup bittiğini araştırdı.

Yazının Devamı

Hem Kaygı Yaratıyor Hem de Kaygıyı Yok Ediyor

Standford Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden olduğunu hem de kaygıyı yok edebildiğini ortaya çıkardı.

Yazının Devamı

Otizm Erkeklerde Neden Daha Fazla?

İki binden fazla otizm hastasının gen haritasını inceleyen ve sonuçlan otizm hastası olmayan kişilerinkiyle karşılaştıran Kanadalı bilim adamları, otizm hastası erkek çocuklarının yüzde 1 inde bu genin mutasyona uğradığını gördü.

Yazının Devamı

Bilgisayar Bağımlılığıyla İle İlgili Ailelere Öneriler

1- Bilgisayar evde en çok kullanılan ve herkesin döneminden sonra böyle gruplara katılıyor değildir. görebileceği bir merkezde tutulmalıdır, Böylece çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

2-Bilgisayar kullanımı konusunda evde kurallar oluşturunuz.Ders haricinde,hafta içi bilgisayar kullanımına (özel durumlar hariç) izin vermeyiniz.Hafta sonu kullanımına da saat kısıtlamaları getiriniz.

3-Çocuğunuzun oynadığı oyunları mutlaka kontrol ediniz.İçeriğinde şiddet,vahşet ve pornografi olan oyunlara asla izin vermeyiniz.

4-Çocuğunuzun bilgisayar ve internet kullanımı konusunda sizin otoritenizi kabul etmesini mutlaka sağlayınız.

5-Çocuğunuzun “sohbet gruplarına” katılmasına izin vermeyiniz.Ergenlik döneminden sonra böyle gruplara katılıyor ise kiminle görüştüğünü ve neler paylaştığını mutlaka kontrol ediniz.

6-Çocuğunuzu bilgisayar ve internet kullanımından doğacak tehlikeler konusunda uyarınız ve takipçisi olduğunuzu bildiriniz.Çocuğunuzun mahrem ve kişisel bilgilerin paylaşılmaması,resim ve görüntü iletmemesi internet üzerinden kişilerle kavga ve tartışmaya katılmaması konusunda uyarınız.

7-Çocuğunuzun güvenmediğiniz ve kontrol edemediğiniz ortamlarda(internet cafe vb.)bulunmasına izin vermeyiniz.

8-Öncelikle internet ve bilgisayar kullanımı konusunda ona iyi örnek olmalısınız. Saatlerce bilgisayarın başından kalkmayan anne babalar, çocuklarına aynı konuda nasıl sınır koyacaklar?Bunu tahmin etmek zor değildir.

9-Çocuğunuzun uygun olmayan sitelere girmesini engellemek için site filtrelerini kullanınız.

10-Kontrolün sizden çıktığını, çocuğunuzun bilgisayar ve internet bağımlısı olduğunu düşündüğünüzde acilen profesyonel yardım alınız.

11-Yukarıda söz ettiğimiz bazı psikopatolojilerde bilgisayar bağımlısı olma riski daha yüksektir.Böyle bir çocuğa sahip olan ebeveynin daha dikkatli olması gerekir.Ayrıca temelde yatan psikopatoloji tedavi edilmeyen bilgisayar bağımlılığı sorunu çözülemez.Örneğin depresif ya da dürtü kontrol sorunu olan bir çocuğun öncelikle bu sorunu çözmek gerekir ki bilgisayar bağımlılığından kurtulabilsin.

Dr. Ava Özgün

CETAD derneğinin vermiş olduğu eğitim programını tamamlayarak Cinsel Terapi Uzmanlığı ünvanını almaya hak kazandı.

Yazının Devamı

Cinsel Terapist

Cinsel Terapist- Antalya ile ilgili www.antalyacinselterapist.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı - Antalya ile ilgili www.sinavkaygisiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Aile Terapisi

Aile Terapisi - Antalya ile ilgili www.antalyaaileterapisi.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi - Antalya ile ilgili www.sosyalfobiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Çocuk Psikoloğu

Çocuk Psikoloğu - Antalya ile ilgili www.antalyacocukpsikologu.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Deliryum

Olgu Sunumu: Ansızın Konfüzyona Giren Yaşlı Bir Kadın

79 yaşında, emekli bir okul öğretmeni olan Bayan T. oturduğu bölgede şaşkın ve yönünü yitirmiş bir şekilde dolaşırken bulunmasının ardından acil servise getirilmiştir. Eşinin basit bir ameliyat için 10 günlüğüne hastaneye yatırıldığı bir kaç ay öncesine dek sağlığı yerinde gözükmektedir. Eşi eve döndükten yaklaşık bir ay sonra, eşi ve ayrı bir evde yaşayan evli iki kızı Bayan T.'nin zihinsel durumunda belirgin bir değişiklik fark etmişlerdir. Biraz hiperaktif ve fazla enerjik hale gelmiştir, sinirli ve tedirgindir, gece uykuya dalmakta güçlük çekmektedir ve öleceğine dair kuşkulara kapılmıştır. Ölüme hazırlanmakta, Orta Batı'dakİ yakınlarını son bir kez ziyaret etmek istemektedir.

Bayan T., konfüzyona ve depresyona ilişkin yakınmaları yaklaşık bir hafta sürdükten sonra bir psikiyatriste götürülmüş ve kendisine depresyon tanısı konularak imipramin ve haloperidol başlanmıştır. Bu ilaçların başlanmasından kısa bir süre sonra ajitasyonu azalmış, ancak Bayan T. yakın geçmişteki olayları anımsamakta güçlük çekmeye başlamış, yönelimi daha bozuk ve şaşkın hale gelmiştir. Bu sıkıntılar sürmüş ve bir gün Bayan T. polisi arayarak kendisinin, verilen ilaçlar yoluyla zehirlendiğini söylemiştir. Zaman ve yer yönelimini kaybetmiş, şaşkınlaşmış, enkontinans geliştirmiş ve evden amaçsızca çıkarak dolaşmaya başlamıştır. Biriyle karşılaştığında karşısındakine sözlü ya da fiziksel saldırıda bulunabilmektedir.

Bayan T. muayeneye getirildiğinde, tamsına ilişkin ilk izlenim demans türünde bir hastalık zemininde gelişen psikotik depresyon şeklinde olmuştur. Danışılan hekim, Bayan T.'de ağız kuruluğu, kabızlık, kalp çarpıntısı gibi bazı antikolinerjik yan etkiler saptamış ve tüm ilaçlarının kesilmesini önermiştir. Tüm ilaçlan kesildikten sonra Bayan T.'nin durumu hızla düzelmiştir: Psikotik düşünceleri ve saldırganlığı kaybolmuş, ajitasyonu ve konfüzyonu gerilemiştir.

Ancak ilerleyen haftalarda Bayan T.'nin bilincinde, şaşkın ve yönelimi bozuk hale gelmesine yol açan geçici bulanıklık dönemleri görülmeye devam etmiştir. Oturduğu çevrede şaşkın bir durumda gezerken bulunmuş ve incelenmesi için acil servise getirilmiştir.

Bayan T.'nin, geldiğindeki ruhsal durum muayenesinde zaman ver yönelimin olmadığı, ajitasyon gösterdiği ve konfuzyonda olduğu görülmüştür. Hastanın eşiyle yapılan bir görüşmeden, Bayan T.'nin yakın geçmişteki Öyküsüne ilişkin önemli bir bilgi ilk-kez ortaya çıkmıştır. Bu bilgi daha önceki incelemelerde ortaya çıkmamış olduğundan başlangıçtaki tedavi planında göz önüne alınmamıştı. Bayan T. uzun yıllardır ayağa kalktığında gelişen baş dönmesi ve sersemlik halinden yakınmış ve zaman zaman kalıcı yaralanmaya yol açmayan düşmeler yaşamıştır. Depresyon ve konfüzyon belirtileri görülmeye başlamadan kısa bir süre önce, Bayan T. bir gece düşmüş ve ertesi sabah eşi tarafından yatağının yamnda şaşkın bir durumda bulunmuştur. Bu tür düşmelere her ikisi de alışık olduklarından ne Bay T. ne de Bayan T. bunu pek önemsememişler ve Bayan T.'nin doktoruna bundan söz etmemişlerdi. Bilgisayarlı tomografi (BT) İncelemesinde subdural hematom saptanmış ve boşaltılmıştır. Bu işlemden sonra Bayan T.'nin konfüzyonu ve yönelim bozukluğu tümüyle kaybolmuş ve kendisi eski işlevselliğine kavuşmuştur.

DSM-IVtTR tanı ölçütlerine göre. Deliryum

Dikkati belirli bir konu üzerinde odaklama, sürdürme' ya da yeni bir konuya kaydırma yetisinde azalma ile giden bilinç bozukluğu (yani, çevrede olup bitenin farkında olma düzeyinin azalması).

Daha önceden varolan, yerleşik ya da gelişen demaris ile açıklanamayan algı bozukluğunu ortaya çıkması ya da bilişsel değişiklik (bellek, yönelim, dil bozukluğu gibi) olması.

Bu bozulduk kısa bir süre içinde gelişir (genellikle saatler ya da günler içinde) ve gün içinde dalgalanmalar gösterme eğilimi taşır.

DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre Bağlı Deliryum [Genel Tıbbi Durumu Belirtiniz]

Dikkati belirli bir konu üzerinde odaklama, sürdürme ya da yeni bir konuya kaydırma yetisinde azalma ile giden bilinç bozukluğu (yani, çevrede olup bitenin farkında olma düzeyinin azalması).

Daha önceden varolan, yerleşik ya da gelişen demans ile açıklanamayan algı bozukluğunu ortaya çıkması ya da bilişsel değişiklik (bellek, yönelim, dil bozukluğu gibi) olması.

Bu bozukluk kısa bir süre İçinde gelişir (genellikle saatler ya da günler içinde) ve gün içinde dalgalanmalar gösterme eğilimi taşır.

Öykü, fizik muayene ya da laboratuvar bulgularından elde edilen verilerde bu bozulduğun genel tıbbi bir durumun doğrudan fizyolojik etkilerine bağlı olduğuna ilişkin kanıtlar vardır.

Kodlama notu: Deliryum, daha önceden varolan Vasküler Demansın üzerine binmiş ise 290.41 Vasküler Demans, Deliryumla Giden koduyla deliryumu belirtiniz.

DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre Madde Entoksikaşyonu Deliryumu

Dikkati belirli bîr konu üzerinde odaklama, sürdürme ya da yeni bir konuya kaydırma yetisinde azalma ile giden bilinç bozukluğu (yani, çevrede olup bitenin farkında olma düzeyinin azalması).

Daha önceden varolan, yerleşik ya da gelişen demans ile açıklanamayan algı bozukluğunu ortaya çıkması ya da bilişsel değişiklik (bellek, yönelim, dil bozukluğu gibi) olması.

Bu bozukluk kısa bir süre içinde gelişir (genellikle saatler ya da günler içinde) ve gün içinde dalgalanmalar gösterme eğilimi taşır.

Öykü, fizik muayene ya da laboratuvar bulgularından elde edilen verilerde aşağıdakilerden 11) ya da (2)'nin kanıtları vardır:

A ve B Tanı Ölçütlerindeki belirtiler Madde Entoksikasyonu sırasında ortaya çıkmıştır. tedavi için kullanılan bir ilaç bu bozuklukla etiyolojik olarak ilişkilidir.

Not: Bilişsel belirtiler ancak, genelde entoksikasyon sendromuna eşlik eden belirtilere göre çok daha fazla ise ve bu belirtiler klinik yaklaşımda bulunmayı gerektirecek derecede ağır ise Madde Entoksikaşyonu tanışı yerine bu tanı konulmalıdır.

*Not: Tedavi için kullanılan bir ilaçla ilişkili ise bu tam Madde Kullanımının Yol Açtığı Deliryum olarak kaydedilmelidir.

Deliryum Ayırıcı Tanı Kılavuzu

Bu olgu sunumu, önemli bir nokta olan geç başlangıçlı psikopatolojilerin yeni gelişen birincil ruhsal bozukluktan çok, ilaç yan etkisine, genel tıbbi duruma ya da her ikisine birden bağlı olabileceğini örneklemektedir. Bu durumun sık olarak atlanması şaşırtıcıdır. Deliryum ile gelen hastalara sıklıkla, yanlış olarak depresyon tanısı konularak, belirtileri artıran ve kısır döngüye yol açan ilaç tedavileri verilmektedir. "Psikopatoloji", tedavisi değil nedeni olan ilaç azaltıldığında ya da kesildiğinde, düzelecektir. Bu açıdan Bayan T.'nin, tüm ilaçlarının kesilmesinden sonra düzelmesi öğreticidir.

Bu olgu aynı zamanda hastanın öyküsü hakkında, özellikle belirtiler ani ve geç başlangıçlıysa, olabildiğince çok bilgi toplanmasının önemini ortaya koymaktadır. Bayan T.'nin düşmeleri, yakın dönemdeki kafa travması gibi hastaya ve ailesine önemsiz gelen olaylar eksiksiz inceleme ve tedavi için çok önemli olabilir.

Deliryum tanısı koymak için hekim, belirtilerden bilişteki bozulmanın ve dikkate ilişkin güçlüklerin sorumlu olup olmadığına karar vermelidir. Deliryum belirtileri genellikle kısa bir süre içinde gelişir ve gün içinde değişkenlik gösterir. Bayan T., biliş değişiklikleri (bellek yitimi, şaşkınlık, yönelim bozukluğu) ve zaman ve yer hakkındaki şaşkınlık ve evden yürüyerek uzaklaşma ile belli olan bilinç düzeyinde değişiklikler ile başvurmuştur.

Deliryum genel tıbbi duruma, bir maddeye ya da ilaca, ya da sıklıkla olduğu gibi çoğul nedenlere bağlı olabilir. Hekimlerin bu duruma hazırlıklı olmaları için, DSM-IV-TR'de "Çoğul Etiyolojiye Bağlı Deliryum" kategorisine yer verilmiştir. Çok sık rastlanılan bir çoğul etiyoloji örneği, etken olan genel tıbbi durumun ve bunun tedavisi için kullanılan ilacın birlikte yol açtığı deliryumdur. Bayan T.'nin ilk belirtilerine subdural hematom neden olmuş gibi görünmektedir. Fakat daha sonra tedavi amacıyla başlanan ilaçlar belirtileri şiddetlendirmiştir. Deliryum belirtileri değerlendirilirken, eğer sadece bir özgül neden varsa, onun bulunması ve düzeltilmesi önemlidir. Ancak belirtileri şiddetlendiren başka nedenlerin varlığının araştırılması da her zaman fayda sağlar. Bu, özellikle altta yatan genel tıbbi duruma bağlı olarak şiddetlenme olasılığı yüksek "Alkol Yoksunluğu Deliryumu" (deliryum tremens [DT]) için geçerlidir. Eğer birden fazla etiyoloji varsa her biri ayrı kodlanmalıdır. Madde Entoksikasyonu Deliryumu tanısı sadece, bilişsel belirtiler madde entoksikasyonunda görülebilecek olanlardan daha fazla olduğunda konulmalıdır.

Deliryumun akut belirtileri ortadan kalkıncaya kadar, kişide demans olup olmadığının değerlendirilmesi güçtür. Bayan T.'nin belirtileri, deliryum tanısı ile uyumlu olacak şekilde aniden gelişmiş ve kısa sürmüştür. Belirgin kon- füzyon ve dikkate ilişkin sorunları ilgilendiren belirtiler gibi, belirtilerin ve rahatsızlıkların uyku-uyanıklık döngüsü içindeki dalgalanması da deliryum için tipiktir.

Deliryum tanısı, Bayan T.'nin durumunda olduğu gibi, ajitasyon halindeyken görüldüğünde kolay kolay atlanmaz. Hasta sakin olduğunda gözden kaçırılması daha olasıdır. Bu gibi durumlarda deliryum hali hatalı şekilde depresyon, demans ya da normal pasiflik olarak algılanabilir. Bir huzurevindeki ya da hastanedeki bir çok hastada, yalnızca sistematik klinik görüşmeyle fark edilebilecek dikkati çekmeyen yönelim kaybı bulunabilir.

Deliryumda Tedavinin Düzenlenmesi

Deliryum acil bir tıbbi durumdur. Tedavide hızla tıbbi yaklaşım ve tedavi girişimlerinin uygulanması üzerinde odaklanmak gerekir. Deliryumun sebebinin belirlenmesiyle hızla düzeltilebilecek ciddi risk ve komplikasyonları vardır. Altta yatan neden sıklıkla düzeltilebilir. Ancak tedavi edilmediğinde, de- liryuma yol açan her neyse ciddi tıbbi komplikasyonlara ve geri dönüşümü olmayan bilişsel bozukluklara (örn. demans ya da Amnestik Bozukluk) yol açabilir. Hekim tedavi edilmeyen deliryumda mortalité oranının yüksek olduğunu unutmamalıdır. Yargılayabilme ve olanların farkında olma yetilerindeki zayıflık nedeniyle kişi kaza, intihar ya da saldırgan davranışa maruz kalma riski taşımaktadır. Örneğin Bayan T. dezoryante durumda yürüyerek evden uzaklaşmış ve karşılaştığı yabancılara sözlü ve fiziksel saldırgan davranışlarda bulunmuştur. Deliryuma yönelik müdahale hastanın güvenliğine, uygun tıbbi değerlendirme ve tedaviye ilişkin önlemleri içeren yapılaştırılmış bir ortam sağlanması gereklidir.

makale spotlar 5 spotlar govdealt 1spotlar govdealt 2spotlar govdealt 3spotlar govdealt 4
makale spotlar 6