spotlar 1 spotlar 2 spotlar 3

Duyurular

Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN

ava şirin özgünÖzel Nirvana Psikiyatri Polikliniğinde Görev Yapan Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN'ün Resmi Web Sitesi Yayına Başlamıştır.

www.avasirinozgun.com

DEPRESİFLER ALZHEIMERE YATKIN OLUYOR

depresif hastalar alzaymıra daha yakın oluyorMelankolik ve depresif hastaların,daha sık demans hastalıklarına yakalandığı tespit edildi.Uzun süre depresyondan yakınan ve psikolojik sorunlarla baş etmek zorunda kalan insanlar,psikolojik olarak stabil olanlara göre iki kat daha fazla Alzheimer’e yakalanıyorlar.

Yazının Devamı

NEOFOBİ (YENİLİK KORKUSU) ÖMRÜ KISALTIYOR

neofobi nirvana psikiyatriYeni bir şeye karşı duyulan belirgin korkular,yaşamı kısaltıyor.Neofobi insanlarda bir buçuk yaşlarından itibaren başlayabiliyor.Alışılmışın dışında olan bir tek olayla bile ,bu bozukluk ortaya çıkabiliyor.

Yazının Devamı

ANOREKSİYA ANFİZEME SEBEP OLABİLİYOR

anoreksiya nirvana psikiyatri polikliniğiŞikago'da yapılan Radiological Society of North America'nın (RSNA) yıllık toplantısında,anoreksiya nervosa'daki beslenme yetersizliğinin akciğer anfizemine neden olabileceği iddaa edildi.

Yazının Devamı

MİGRENE DE PSİKOTERAPİ

migren nirvana psikiyatriPsikoterapinin alt etme stratejileri ile kronik başağrılarına karşı da savaş verebiliyor.Düsseldorf’da yapılan bir sempozyumda,Heidelberg Üniversitesi’nden uzman psikolog Gideon Franck hastanın kendi bedeniyle ilişkisini değiştirmesi ana prensibine dayanan bu yöntemi,ilk kez baş ağrısı nedeniyle davranış bozuklukları gösteren çocukların tedavisinde denediğini açıkladı.

Yazının Devamı

DEPRESYONDAYSANIZ,YÜRÜYÜŞ YAPIN

depresyon nirvana psikiyatri polikliniğiDüzenli spor depresiflere iyi gelir;bu konuda uzmanların hepsi hemfikir.Bu sporların içinde en etkili olanı ise yürüyüş.Prof.Dr.Ulrich Bartmann,Würzburg Yüksek okulu'nun sağlık dergisinde yazdığı bir makalede,yürümenin jimnastik,voleybol vb tüm sporlardan daha yararlı olduğunu belirtti.

Yazının Devamı

Islak Yatak Hastalık Belirtisi Olabilir

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yapılan araştırma, her 8 çocuktan 1 inin gece altını ıslattığın ı ortaya koydu. Şeker hastalığı ve kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisinin "gece altına ıslatma" olduğu belirtildi.

Yazının Devamı

Ergenlikteki Aşırı Stres Öğrenmeyi Etkiliyor

Ergenlikte maruz kalınan aşırı stresin, beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümünde önemli ölçüde değişikliklere yol açabileceği bildirildi.

Yazının Devamı

Stres, Doğacak Bebeğin Zekasını Etkiliyor

Doğacak Bebeğin ZekasıLondra’daki Imperial College uzmanlarınca yapılan ve sonuçları Clinical Endocrinology dergisinde yayımlanan araştırma, ham ilenin yaşadığı stresin, gebeliğin 17. haftasından itibaren bebeği olumsuz etkilediğini gösterdi.

Yazının Devamı

Tv Seyretmeye Sınır Gelmeli

Tv Seyretmeye Sınır GelmeliTelevizyon insanın psikolojisini bozuyor Hacettepe Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre, aşırı televizyon izleme alışkanlığı çocuklarda uyku bozukluğuna yol açıyor.

Yazının Devamı

Stres İyileşmeyi Yavaşlatıyor

ABD’nin Chicago kentinde bulunan İllinois Üniversitesi’ndeki (UIC) araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yaptıkları testlerde, hayvanlar stres altındayken yaralarının iyileşmesinin yavaşladığını, ancak ekstra oksijen alımının bu yavaşlamayı tersine döndürdüğü sonucuna ulaştılar.

Yazının Devamı

Strese Bağlı Hastalıklar Artıyor

Avrupa Parlamentosu’na sunulan bir araştırmada, modern hayatın kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı uyansı yapıldı.

Yazının Devamı

Suça Karışan Çocuk Akranından Etkileniyor

Suça karışan çocuklar üzerinde akranlarının etkisinin büyük olduğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Çocuk İhmali ve İstismarı Araştırma Biriminde görevli çocuk gelişim uzmanı Gülümser Gültekin Akduman’ın yaptığı araştırma, suça karışan çocuklarla ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Yazının Devamı

Uykusuzluk çekenlere müzik

Artık koyun saymak gereksiz.Çünkü güzel bir uykunun sırrı, uyumadan önce 45 dakika kadar rahatlatıcı müzik dinlemek. Journ al of Advanced Nursing adlı sağlık dergisinin haberine göre

Yazının Devamı

Dikkat: Aile içi gerginlik çocuğun iştahını etkiler

Aile içindeki gerginlikler çocuğun iştahını olumsuz yönde etkiliyor. Ailedeki iletişim bozuklukları ve huzursuzlukların çocuğun ruhsal yaşamını doğrudan etkilediğini

Yazının Devamı

Depresyon riskinin en yüksek olduğu yaş 40’lar

Bilim adamlarının 80 ülkede 2 milyon kişi üzerinde yaptığı veri analizine göre, insanların depresyona en açık oldukları yaş 44. ABD’deki Warwick Üniversitesi ile

Yazının Devamı

Uyku, ruh sağlığının aynası

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, “Uykularımız düzenliyse genellikle ruh sağlığımız da yerinde demektir.

Yazının Devamı

Strese bağlı hastalıklar artıyor

Günlük yaşamın stresi yüksek tansiyona yol açıyor. Dünyada her yıl 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıklarından ölüyor. Türkiye, yüksek tansiyon sorununun en hızlı arttığı ülkeler arasında...

Yazının Devamı

Beyindeki bozuk elektrik dalgaları depresyona, neden oluyor

Beynin işleyişini düzenleyin elektrik dalgalarındaki bozukluğun depresyona yol açabileceği ortaya çıktı. ABD’nin Stanford Üniversitesi’nden bilim adamlarının, fareler üzerinde yeni bir görüntüleme yöntemini

Yazının Devamı

Modern yaşam stres yapıyor

İngiltere’de yapılan iki araştırma daha, modern yaşamın büyük strese yol açtığı ve bir eyleri uykusuz bıraktığı görüşünü destekledi. Bir sigorta şirketi tarafından yapılan, 1001 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları,

Yazının Devamı

Elektronik posta strese sokuyor

İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre; işyerinde elektronik postaların çok sık kontrol edilmesi, çalış anların sinirlerini bozuyor.

Yazının Devamı

Aşırı Şişmanlık Psikolojiye Zarar

Bir ulusal sağlık araştırmasındaki 40 bin ABD’linin verilerinin değerlendirildiği çalışmada, obez erişkinlerin normal ağırlıktaki erişkinlere göre depresyon,

Yazının Devamı

Yatmadan Önce Ekran Karşına Geçmeyin

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre; yatmadan önce bilgisayar ve televizyon karşısında fazla vakit geçirenler, bunu yapmayanlarla aynı uzunlukta uyusalar bile kendilerini daha yorgun ve daha az uyumuş hissediyor.

Yazının Devamı

Tek Seansta Sigaraya Son...!

Tek Seansta Sigaraya Son...!
Uzman Psikiyatrist ve Psikologlar Denetiminde Nirvana Sigara Bırakma Paketi Terapilerine Başlamıştır..

www.sigarabirakmaantalya.com

Ekonomik Kriz Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Uzman Dr. Halis Ulaş, ekonomik krizin, hem işverenlerde hem çalışanlarda hem de işsizlerde ruhsal problemlere yol açabileceğini söyledi.

Yazının Devamı

Şizofreninin Anahtarı Okulda

Dünyada her 100 kişiden birinin yakalanma ihtimali olan şizofreninin ilk fark edildiği yer okul. Çocuklarının öğretmenleri ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kuran aileler, çocuğun hastalığa yakalandığını çok çabuk anlayabiliyor.

Yazının Devamı

İntiharlar Önlenebilir

10 Eylül Dünya İntihar Önleme Günü dolayısıyla açıklama yapan Ankara Üniversitesi (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Duyan, ''intiharın, pek çok ülkede ve özellikle genç nüfus arasında tırmanma eğiliminde olduğunu'' belirterek, bunun günümüzde global bir sorun olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yazının Devamı

Cinselliği Tabu Olmaktan Çıkarmak İçin

Konya'da, Ulusal Gençlik Parlamentosu çatısı altında bir araya gelen üniversiteli gençler, ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı'' konulu kampanya başlattı. Kampanyayı çoğunluğunu Selçuk Üniversite Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerin oluşturduğu ''Yerel Gündem 21'' topluluğu başlattı.

Yazının Devamı

Otistik Çocuklar Sesleri Daha Geç Algılıyor

Otistik çocukların, sesleri normal çocuklardan daha geç algıladığı belirtildi. Söz konusu gecikmenin otizm hastalarını teşhis etmek için bir işaret olduğu düşünülüyor...


Yazının Devamı

Antidepresan Kullanımı 4 Yılda Yüzde 85 Arttı

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Dr. Halis Ulaş, sinir sistemi ilaçlarının kullanım sıklığının sürekli arttığını belirterek,

Yazının Devamı

Evlilik Öncesi Danışanlar Arttı

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye'de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

Yazının Devamı

Biz Uyurken Sinir Hücrelerimiz de Uyuyor

ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bilim insanları, alışılandan daha az uyunan bir gecenin ertesi gününde dikkat ve konsantrasyon azalıp öfke artarken beyinde neler olup bittiğini araştırdı.

Yazının Devamı

Hem Kaygı Yaratıyor Hem de Kaygıyı Yok Ediyor

Standford Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden olduğunu hem de kaygıyı yok edebildiğini ortaya çıkardı.

Yazının Devamı

Otizm Erkeklerde Neden Daha Fazla?

İki binden fazla otizm hastasının gen haritasını inceleyen ve sonuçlan otizm hastası olmayan kişilerinkiyle karşılaştıran Kanadalı bilim adamları, otizm hastası erkek çocuklarının yüzde 1 inde bu genin mutasyona uğradığını gördü.

Yazının Devamı

Bilgisayar Bağımlılığıyla İle İlgili Ailelere Öneriler

1- Bilgisayar evde en çok kullanılan ve herkesin döneminden sonra böyle gruplara katılıyor değildir. görebileceği bir merkezde tutulmalıdır, Böylece çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

2-Bilgisayar kullanımı konusunda evde kurallar oluşturunuz.Ders haricinde,hafta içi bilgisayar kullanımına (özel durumlar hariç) izin vermeyiniz.Hafta sonu kullanımına da saat kısıtlamaları getiriniz.

3-Çocuğunuzun oynadığı oyunları mutlaka kontrol ediniz.İçeriğinde şiddet,vahşet ve pornografi olan oyunlara asla izin vermeyiniz.

4-Çocuğunuzun bilgisayar ve internet kullanımı konusunda sizin otoritenizi kabul etmesini mutlaka sağlayınız.

5-Çocuğunuzun “sohbet gruplarına” katılmasına izin vermeyiniz.Ergenlik döneminden sonra böyle gruplara katılıyor ise kiminle görüştüğünü ve neler paylaştığını mutlaka kontrol ediniz.

6-Çocuğunuzu bilgisayar ve internet kullanımından doğacak tehlikeler konusunda uyarınız ve takipçisi olduğunuzu bildiriniz.Çocuğunuzun mahrem ve kişisel bilgilerin paylaşılmaması,resim ve görüntü iletmemesi internet üzerinden kişilerle kavga ve tartışmaya katılmaması konusunda uyarınız.

7-Çocuğunuzun güvenmediğiniz ve kontrol edemediğiniz ortamlarda(internet cafe vb.)bulunmasına izin vermeyiniz.

8-Öncelikle internet ve bilgisayar kullanımı konusunda ona iyi örnek olmalısınız. Saatlerce bilgisayarın başından kalkmayan anne babalar, çocuklarına aynı konuda nasıl sınır koyacaklar?Bunu tahmin etmek zor değildir.

9-Çocuğunuzun uygun olmayan sitelere girmesini engellemek için site filtrelerini kullanınız.

10-Kontrolün sizden çıktığını, çocuğunuzun bilgisayar ve internet bağımlısı olduğunu düşündüğünüzde acilen profesyonel yardım alınız.

11-Yukarıda söz ettiğimiz bazı psikopatolojilerde bilgisayar bağımlısı olma riski daha yüksektir.Böyle bir çocuğa sahip olan ebeveynin daha dikkatli olması gerekir.Ayrıca temelde yatan psikopatoloji tedavi edilmeyen bilgisayar bağımlılığı sorunu çözülemez.Örneğin depresif ya da dürtü kontrol sorunu olan bir çocuğun öncelikle bu sorunu çözmek gerekir ki bilgisayar bağımlılığından kurtulabilsin.

Dr. Ava Özgün

CETAD derneğinin vermiş olduğu eğitim programını tamamlayarak Cinsel Terapi Uzmanlığı ünvanını almaya hak kazandı.

Yazının Devamı

Cinsel Terapist

Cinsel Terapist- Antalya ile ilgili www.antalyacinselterapist.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı - Antalya ile ilgili www.sinavkaygisiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Aile Terapisi

Aile Terapisi - Antalya ile ilgili www.antalyaaileterapisi.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi - Antalya ile ilgili www.sosyalfobiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Çocuk Psikoloğu

Çocuk Psikoloğu - Antalya ile ilgili www.antalyacocukpsikologu.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Edilgen-saldırgan kişilik bozukluğu

Edilgen-saldırgan kişilik bozukluğu yaygın negatif tutumlar ve yetkin performans düzeyinin gereklerine direnç ile karakterize bir yapı gösterir. Genellikle ilk yetişkinlik
evresinde ortaya çıkar.

Edilgen-saldırgan kişilik bozukluğunun aşağıda belirtilen alanların dört ya da daha fazlasına yayılmış olması beklenir:
• Rutin sosyal aktiviteleri ya da iş koşullarını yerine getirmede pasif bir direnç gösterme,
• Diğerleri tarafından yanlış anlaşıldığına ya da yeterince takdir edilmediğine dair sürekli şikayette bulunma,
• Somurtkan ve her an tartışmaya hazır bir yapı sergileme,
• Mantıksız bir şekilde eleştiriler yağdırma ve otoriteyi küçümseme,
• Sesini abartılı şekilde kullanma ve kıskançlık ifadeleriyle dolu konuşmalar yapma,
• Daha şanslı olan kişilere haset duyma ve kişisel talihsizliklerden yakınıp durma,
• Düşmanlık ile pişmanlık duyguları arasında gidip gelen bir ruh hali içinde bulunma.
Bu yapıyı tetikleyen kişilik boyutları şu beş faktör etrafında ele alınabilir:
Yüksek Nörotisizm:
Endişe, korku, gerilim, kolay uyarılabilirlik, kızgınlık, keder, ümitsizlik, suçluluk ve utanç gibi süregen negatif duygular; yeme- içme, para harcama gibi dürtüleri frenlemede zorluk çekme; kendinden mükemmel i umma gibi gerçekdışı beklentiler ve sonu gelmek bilmez bir kötümserlik; tıbbi mesnedi olmayan organik yakınmalar; çaresiz hissetme; diğerlerinin duygusal desteğine ve karar verme gücüne bağımlılık.
Yüksek Düzeyde Dışadönüklük:
Aşırı yakınlaşma ya da uzaklaşmaya yol açan artmış bir konuşma şekli; yalnız zaman geçirememe; duygularını abartarak ifade etme; korku duymayacağı heyecan hallerini arama; diğerlerini yönetme ve kontrol etmede uygunsuz yönde çaba sarf etme.
Düşük Düzeyde Açıklık:
Sosyal ve kişisel değişimlere uyum sağlam ada güçlük; farklı yaşam biçimlerine ve bakış açılarına karşı tahammülsüzlük; duygusal boşluk ve duygularını anlama ifade etmede başarısızlık; ilgi alanında darlık; sanata ve estetik olana karşı kayıtsızlık; otoriteye aşırı uyguculuk.

Düşük Düzeyde Katılım:
Şüpheci düşünce; arkadaşlara ve hata aile üyelerine güvenememe; çevredekilerle atı- şıp durma; her an kavgaya hazır olma; sömürücü ve elde oynatıcı şekilde davranma; yalan söyleme; arkadaşlara karşı kaba ve itici davranma; sınırlı sosyal varlığı; kanunla başını derde sokacak ölçüde sosyal geleneklere dair gösterdiği saygısızlık; kendini aşırı derecede büyük-önemli görme; kibirli davranma.

Yüksek Düzeyde Vicdani Sorumluluk:
Aşın başarı tutkusu; ailesini, sosyal yaşamını ve ilgi alanlarını boşlarcasına işe yoğunlaşma; temizlik, düzen, detaylara dikkat etme gibi tekrarlı hareketlerden kendini alıkoyamama; katı işi biraz olsun erteleyip dinlenmeye zaman ayıramayacak ölçüde katı bir öz-disiplin; içinden geleni yapma becerisinden yoksunluk; ahlaki davranma konusunda aşırı vicdani sorumluluk duyma (ancak bunu yerine getiremediğinde yoğun suçluluk hislerine teslim olma). Özetle, edilgen-saldırgan kişi, tartışmacı, ertelemeyi seven, pasif reddeci tutumları baskın, otoriteyi boşlayan, işbirliği sağlamayan, önerileri dikkate almayan, huzursuz, diğerlerini suçlayıcı, kararsız, katı, somurtkan, müşkülpesent, huysuz, öfkeli, inatçı, apatik, zorunlulukları kolaylıkla unutabilen ve yetersizliklerini fark etmeyen bir yapıdadır.

Bu yapıp karakterize eden temel düşünce örnekleri ise şunlardır:
• Kendime yetebilirim ama yine de hedeflerime ulaşabilmek için diğerlerinin yardımı gerekir.
• Kendime saygımı koruyabilmenin tek yolu kendimi dolaylı olarak kollamayı becerebilmemdir, mesela, kendimi koruyabilmek için kurallara bire bir uymayabilir im.
• İnsanlarla bir arada olmayı istiyorum ama bunun için onlar tarafından yönetilmek gibi bir bedel ödeme konusunda hiç mi hiç istekli değilim.
• Yöneticiler kontrol etme meyilli, talep kar, zorlayıcı kimselerdir.
• Yöneticilere karşı direnmeliyim ama aynı zamanda onların takdir ve onayınıda kazanmalıyım.
• Başkaları tarafından yönetilmek dayanılmaz bir hal.
• İş bitirme tarihlerinin belirlenmesi, talepler arasında boğulmam ve bunlara uymak zorunda kalmam onuruma ve öz-yeterliğime yapılan açık saldırılardır.
• İnsanların beklediği şekilde hareket edecek olursam, özgürlüğümü kendi ellerimle yok etmiş olurum.
• En iyi yol kızgınlığımı açık olarak ifade etmek yerine, uyum sağlamadığımı göstererek memnuniyetsizliğimi sunmaktır.
• Kendim için en iyi olanın ne olduğunu biliyorum, diğer insanların ne yapmam ger ektiğini söylemesine hiç ihtiyacım yok.
• Kurallar keyfi olduğu kadar can sıkıcıdır.
• Diğer insanlar genellikle aşırı talep karlar.
• Eğer onlar emretmeyi fazla seviyorlarsa, benim de onların taleplerini red hakkım var demektir.


Rekabet ve rekabetten sağ çıkarak hayatta kalmaya devam edebilme gücü var olma savaşımızın en önemli dürtülerinden biri olsa gerek. Kiminle en fazla rekabet ettiğim ize bakacak olursak, cevabımız, karşısında kazanma şansımızın yükseldiği kişiler diyebiliriz. Bir başka ifadeyle, benzerlerimizle rekabet ederiz. Karşısında kaybetme ihtimalimizin yükseldiği kişilerle ise genelde barışık yaşamayı ya da onlardan uzak durmayı seçeriz. Ancak, bu tercih imiz, onlarla rekabetimizin sona erdiği veya onlara dair bu hisleri hiç beslemediğimiz anlamına gelmez. Sadece kaybetmeyi arzulamadığımızın delilidir.

Edilgen-saldırgan kişilik örüntüsü, işte, bu ilişkiler ağının en açık cevaplarındandır. Günümüz dünyasının talepler ve yetersizlikler örüntüsünde sıkışıp kalan insanı başa çıkamadığı bu silsilede, rekabeti hayatından çıkarmak şöyle dursun, büsbütün yanı başında hisseder hale gelmiştir. Ancak, eldeki donanımı bu hissine yanıt vermekte uzak kalmaya da başlamıştır. Herkesi birbirini tanıdığı bir köy yerinde kendin bir yer edinmek nispeten daha kolayken gelişen ve değişen kent koşullarında kendine bir rol biçmek ve mevki sağlamak yaşam kalım savaşının en kritik unsuru hal ne gelmiştir. İşte bu savaştan sağ çıkabilme becerisi de, büyük oranda strateji geliştirmeye bağlıdır. Edilgen-saldırgan kişili yapısı, bu stratejilerin en sinsi olanlarında biri olarak nitelenebilir. Yüzünüze gülümseyen bir dostunuzun, patronunuza sürekli dedikodunuzu yaptığında şaşırabilesiniz.

Oysa arkadaşınız işyerinde kendisine güçlü bir yer edinmeye çalıştığı gibi, aynı zamanda size ilişkin örtük öfkesinde dile getiriyor olabilir. Ya da tam gün televizyon karşısında başkalarının dramların seyirci kalan kadın, akşam çocuğunu okul problemi ile yeterince ilgilenmediğini düşündüğü kocasına küser ve günler onunla konuşmazsa, her iki halde de ( karşısından ayrılamama ve küsme davranışı) edilgen saldırgan tutumun örneklereni sergiliyor olabilir. İşte, sonu gelmez yaşam kalım oyunları. Evet, anlaşılan o ki oyun biz yetişkinler için de ihtiyaç. Sadece daha olgun ve daha içgörü sahibi olara oynanabilmek kaydıyla...

Dr. Gül ÇÖRÜŞ / Klinik Psikolog

web tasarım

makale spotlar 5 spotlar govdealt 1spotlar govdealt 2spotlar govdealt 3spotlar govdealt 4
makale spotlar 6