spotlar 1 spotlar 2 spotlar 3

Duyurular

Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN

ava şirin özgünÖzel Nirvana Psikiyatri Polikliniğinde Görev Yapan Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN'ün Resmi Web Sitesi Yayına Başlamıştır.

www.avasirinozgun.com

DEPRESİFLER ALZHEIMERE YATKIN OLUYOR

depresif hastalar alzaymıra daha yakın oluyorMelankolik ve depresif hastaların,daha sık demans hastalıklarına yakalandığı tespit edildi.Uzun süre depresyondan yakınan ve psikolojik sorunlarla baş etmek zorunda kalan insanlar,psikolojik olarak stabil olanlara göre iki kat daha fazla Alzheimer’e yakalanıyorlar.

Yazının Devamı

NEOFOBİ (YENİLİK KORKUSU) ÖMRÜ KISALTIYOR

neofobi nirvana psikiyatriYeni bir şeye karşı duyulan belirgin korkular,yaşamı kısaltıyor.Neofobi insanlarda bir buçuk yaşlarından itibaren başlayabiliyor.Alışılmışın dışında olan bir tek olayla bile ,bu bozukluk ortaya çıkabiliyor.

Yazının Devamı

ANOREKSİYA ANFİZEME SEBEP OLABİLİYOR

anoreksiya nirvana psikiyatri polikliniğiŞikago'da yapılan Radiological Society of North America'nın (RSNA) yıllık toplantısında,anoreksiya nervosa'daki beslenme yetersizliğinin akciğer anfizemine neden olabileceği iddaa edildi.

Yazının Devamı

MİGRENE DE PSİKOTERAPİ

migren nirvana psikiyatriPsikoterapinin alt etme stratejileri ile kronik başağrılarına karşı da savaş verebiliyor.Düsseldorf’da yapılan bir sempozyumda,Heidelberg Üniversitesi’nden uzman psikolog Gideon Franck hastanın kendi bedeniyle ilişkisini değiştirmesi ana prensibine dayanan bu yöntemi,ilk kez baş ağrısı nedeniyle davranış bozuklukları gösteren çocukların tedavisinde denediğini açıkladı.

Yazının Devamı

DEPRESYONDAYSANIZ,YÜRÜYÜŞ YAPIN

depresyon nirvana psikiyatri polikliniğiDüzenli spor depresiflere iyi gelir;bu konuda uzmanların hepsi hemfikir.Bu sporların içinde en etkili olanı ise yürüyüş.Prof.Dr.Ulrich Bartmann,Würzburg Yüksek okulu'nun sağlık dergisinde yazdığı bir makalede,yürümenin jimnastik,voleybol vb tüm sporlardan daha yararlı olduğunu belirtti.

Yazının Devamı

Islak Yatak Hastalık Belirtisi Olabilir

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yapılan araştırma, her 8 çocuktan 1 inin gece altını ıslattığın ı ortaya koydu. Şeker hastalığı ve kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisinin "gece altına ıslatma" olduğu belirtildi.

Yazının Devamı

Ergenlikteki Aşırı Stres Öğrenmeyi Etkiliyor

Ergenlikte maruz kalınan aşırı stresin, beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümünde önemli ölçüde değişikliklere yol açabileceği bildirildi.

Yazının Devamı

Stres, Doğacak Bebeğin Zekasını Etkiliyor

Doğacak Bebeğin ZekasıLondra’daki Imperial College uzmanlarınca yapılan ve sonuçları Clinical Endocrinology dergisinde yayımlanan araştırma, ham ilenin yaşadığı stresin, gebeliğin 17. haftasından itibaren bebeği olumsuz etkilediğini gösterdi.

Yazının Devamı

Tv Seyretmeye Sınır Gelmeli

Tv Seyretmeye Sınır GelmeliTelevizyon insanın psikolojisini bozuyor Hacettepe Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre, aşırı televizyon izleme alışkanlığı çocuklarda uyku bozukluğuna yol açıyor.

Yazının Devamı

Stres İyileşmeyi Yavaşlatıyor

ABD’nin Chicago kentinde bulunan İllinois Üniversitesi’ndeki (UIC) araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yaptıkları testlerde, hayvanlar stres altındayken yaralarının iyileşmesinin yavaşladığını, ancak ekstra oksijen alımının bu yavaşlamayı tersine döndürdüğü sonucuna ulaştılar.

Yazının Devamı

Strese Bağlı Hastalıklar Artıyor

Avrupa Parlamentosu’na sunulan bir araştırmada, modern hayatın kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı uyansı yapıldı.

Yazının Devamı

Suça Karışan Çocuk Akranından Etkileniyor

Suça karışan çocuklar üzerinde akranlarının etkisinin büyük olduğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Çocuk İhmali ve İstismarı Araştırma Biriminde görevli çocuk gelişim uzmanı Gülümser Gültekin Akduman’ın yaptığı araştırma, suça karışan çocuklarla ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Yazının Devamı

Uykusuzluk çekenlere müzik

Artık koyun saymak gereksiz.Çünkü güzel bir uykunun sırrı, uyumadan önce 45 dakika kadar rahatlatıcı müzik dinlemek. Journ al of Advanced Nursing adlı sağlık dergisinin haberine göre

Yazının Devamı

Dikkat: Aile içi gerginlik çocuğun iştahını etkiler

Aile içindeki gerginlikler çocuğun iştahını olumsuz yönde etkiliyor. Ailedeki iletişim bozuklukları ve huzursuzlukların çocuğun ruhsal yaşamını doğrudan etkilediğini

Yazının Devamı

Depresyon riskinin en yüksek olduğu yaş 40’lar

Bilim adamlarının 80 ülkede 2 milyon kişi üzerinde yaptığı veri analizine göre, insanların depresyona en açık oldukları yaş 44. ABD’deki Warwick Üniversitesi ile

Yazının Devamı

Uyku, ruh sağlığının aynası

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, “Uykularımız düzenliyse genellikle ruh sağlığımız da yerinde demektir.

Yazının Devamı

Strese bağlı hastalıklar artıyor

Günlük yaşamın stresi yüksek tansiyona yol açıyor. Dünyada her yıl 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıklarından ölüyor. Türkiye, yüksek tansiyon sorununun en hızlı arttığı ülkeler arasında...

Yazının Devamı

Beyindeki bozuk elektrik dalgaları depresyona, neden oluyor

Beynin işleyişini düzenleyin elektrik dalgalarındaki bozukluğun depresyona yol açabileceği ortaya çıktı. ABD’nin Stanford Üniversitesi’nden bilim adamlarının, fareler üzerinde yeni bir görüntüleme yöntemini

Yazının Devamı

Modern yaşam stres yapıyor

İngiltere’de yapılan iki araştırma daha, modern yaşamın büyük strese yol açtığı ve bir eyleri uykusuz bıraktığı görüşünü destekledi. Bir sigorta şirketi tarafından yapılan, 1001 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları,

Yazının Devamı

Elektronik posta strese sokuyor

İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre; işyerinde elektronik postaların çok sık kontrol edilmesi, çalış anların sinirlerini bozuyor.

Yazının Devamı

Aşırı Şişmanlık Psikolojiye Zarar

Bir ulusal sağlık araştırmasındaki 40 bin ABD’linin verilerinin değerlendirildiği çalışmada, obez erişkinlerin normal ağırlıktaki erişkinlere göre depresyon,

Yazının Devamı

Yatmadan Önce Ekran Karşına Geçmeyin

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre; yatmadan önce bilgisayar ve televizyon karşısında fazla vakit geçirenler, bunu yapmayanlarla aynı uzunlukta uyusalar bile kendilerini daha yorgun ve daha az uyumuş hissediyor.

Yazının Devamı

Tek Seansta Sigaraya Son...!

Tek Seansta Sigaraya Son...!
Uzman Psikiyatrist ve Psikologlar Denetiminde Nirvana Sigara Bırakma Paketi Terapilerine Başlamıştır..

www.sigarabirakmaantalya.com

Ekonomik Kriz Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Uzman Dr. Halis Ulaş, ekonomik krizin, hem işverenlerde hem çalışanlarda hem de işsizlerde ruhsal problemlere yol açabileceğini söyledi.

Yazının Devamı

Şizofreninin Anahtarı Okulda

Dünyada her 100 kişiden birinin yakalanma ihtimali olan şizofreninin ilk fark edildiği yer okul. Çocuklarının öğretmenleri ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kuran aileler, çocuğun hastalığa yakalandığını çok çabuk anlayabiliyor.

Yazının Devamı

İntiharlar Önlenebilir

10 Eylül Dünya İntihar Önleme Günü dolayısıyla açıklama yapan Ankara Üniversitesi (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Duyan, ''intiharın, pek çok ülkede ve özellikle genç nüfus arasında tırmanma eğiliminde olduğunu'' belirterek, bunun günümüzde global bir sorun olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yazının Devamı

Cinselliği Tabu Olmaktan Çıkarmak İçin

Konya'da, Ulusal Gençlik Parlamentosu çatısı altında bir araya gelen üniversiteli gençler, ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı'' konulu kampanya başlattı. Kampanyayı çoğunluğunu Selçuk Üniversite Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerin oluşturduğu ''Yerel Gündem 21'' topluluğu başlattı.

Yazının Devamı

Otistik Çocuklar Sesleri Daha Geç Algılıyor

Otistik çocukların, sesleri normal çocuklardan daha geç algıladığı belirtildi. Söz konusu gecikmenin otizm hastalarını teşhis etmek için bir işaret olduğu düşünülüyor...


Yazının Devamı

Antidepresan Kullanımı 4 Yılda Yüzde 85 Arttı

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Dr. Halis Ulaş, sinir sistemi ilaçlarının kullanım sıklığının sürekli arttığını belirterek,

Yazının Devamı

Evlilik Öncesi Danışanlar Arttı

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye'de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

Yazının Devamı

Biz Uyurken Sinir Hücrelerimiz de Uyuyor

ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bilim insanları, alışılandan daha az uyunan bir gecenin ertesi gününde dikkat ve konsantrasyon azalıp öfke artarken beyinde neler olup bittiğini araştırdı.

Yazının Devamı

Hem Kaygı Yaratıyor Hem de Kaygıyı Yok Ediyor

Standford Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden olduğunu hem de kaygıyı yok edebildiğini ortaya çıkardı.

Yazının Devamı

Otizm Erkeklerde Neden Daha Fazla?

İki binden fazla otizm hastasının gen haritasını inceleyen ve sonuçlan otizm hastası olmayan kişilerinkiyle karşılaştıran Kanadalı bilim adamları, otizm hastası erkek çocuklarının yüzde 1 inde bu genin mutasyona uğradığını gördü.

Yazının Devamı

Bilgisayar Bağımlılığıyla İle İlgili Ailelere Öneriler

1- Bilgisayar evde en çok kullanılan ve herkesin döneminden sonra böyle gruplara katılıyor değildir. görebileceği bir merkezde tutulmalıdır, Böylece çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

2-Bilgisayar kullanımı konusunda evde kurallar oluşturunuz.Ders haricinde,hafta içi bilgisayar kullanımına (özel durumlar hariç) izin vermeyiniz.Hafta sonu kullanımına da saat kısıtlamaları getiriniz.

3-Çocuğunuzun oynadığı oyunları mutlaka kontrol ediniz.İçeriğinde şiddet,vahşet ve pornografi olan oyunlara asla izin vermeyiniz.

4-Çocuğunuzun bilgisayar ve internet kullanımı konusunda sizin otoritenizi kabul etmesini mutlaka sağlayınız.

5-Çocuğunuzun “sohbet gruplarına” katılmasına izin vermeyiniz.Ergenlik döneminden sonra böyle gruplara katılıyor ise kiminle görüştüğünü ve neler paylaştığını mutlaka kontrol ediniz.

6-Çocuğunuzu bilgisayar ve internet kullanımından doğacak tehlikeler konusunda uyarınız ve takipçisi olduğunuzu bildiriniz.Çocuğunuzun mahrem ve kişisel bilgilerin paylaşılmaması,resim ve görüntü iletmemesi internet üzerinden kişilerle kavga ve tartışmaya katılmaması konusunda uyarınız.

7-Çocuğunuzun güvenmediğiniz ve kontrol edemediğiniz ortamlarda(internet cafe vb.)bulunmasına izin vermeyiniz.

8-Öncelikle internet ve bilgisayar kullanımı konusunda ona iyi örnek olmalısınız. Saatlerce bilgisayarın başından kalkmayan anne babalar, çocuklarına aynı konuda nasıl sınır koyacaklar?Bunu tahmin etmek zor değildir.

9-Çocuğunuzun uygun olmayan sitelere girmesini engellemek için site filtrelerini kullanınız.

10-Kontrolün sizden çıktığını, çocuğunuzun bilgisayar ve internet bağımlısı olduğunu düşündüğünüzde acilen profesyonel yardım alınız.

11-Yukarıda söz ettiğimiz bazı psikopatolojilerde bilgisayar bağımlısı olma riski daha yüksektir.Böyle bir çocuğa sahip olan ebeveynin daha dikkatli olması gerekir.Ayrıca temelde yatan psikopatoloji tedavi edilmeyen bilgisayar bağımlılığı sorunu çözülemez.Örneğin depresif ya da dürtü kontrol sorunu olan bir çocuğun öncelikle bu sorunu çözmek gerekir ki bilgisayar bağımlılığından kurtulabilsin.

Dr. Ava Özgün

CETAD derneğinin vermiş olduğu eğitim programını tamamlayarak Cinsel Terapi Uzmanlığı ünvanını almaya hak kazandı.

Yazının Devamı

Cinsel Terapist

Cinsel Terapist- Antalya ile ilgili www.antalyacinselterapist.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı - Antalya ile ilgili www.sinavkaygisiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Aile Terapisi

Aile Terapisi - Antalya ile ilgili www.antalyaaileterapisi.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi - Antalya ile ilgili www.sosyalfobiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Çocuk Psikoloğu

Çocuk Psikoloğu - Antalya ile ilgili www.antalyacocukpsikologu.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Erken Dönem Anne-Çocuk İlişkisi

Anneyle bebek arasındaki sıcaklık yani sevgi ve şefkat gösterisi; bebeğin kendini güvenlikte hissetmesini sağlar. Kucaklama, gülümseme, okşama, konuşma, göz teması bebeğin kendisini bir bütün olarak algılayabilmesini sağlar. Yaşamlarında ilk kez bebek sahibi olan bazı çiftler bebeklerini kucaklarında nasıl tutacaklarına dair bile sıkıntılar yaşayabilirler. Böyle bir durum; bebeği son derece huzursuz edebilir, bebekte gerginliğe yol açabilir. Bebek doğ al bir tepki olarak ağlama reaksiyonu gösterebilir. "Bebeğimiz ne zaman neden ötürü ağlar" sorusunu aslında şu şekilde yanıtlamak mümkün. Bebeğimiz;

• Karnı acıktığında, susadığında
• Altını kirlettiğinde
• Herhangi bir rahatsızlığı olduğunda (gaz, ateş, ağrı vb.)
• Sevgi ve ilgi görmek istediğinde, ağlar.

Bebek; fiziksel doyum ve ruhsal doyum olmak üzere iki kategoride ele alabileceğimiz bu temel ihtiyaçlarının acilen giderilmesin i bekler. Bu talepleri uygun bir şekilde karşılanmadığı zaman ise dış dünyayı tehtid edici bir uyaran olarak algılamaya başlar. Birey dünyaya geldiği ilk andan itibar en kişiliği ile ilgili yatırımlara başlar. İlk aylarda annenin bebek üzerindeki rolü çok daha büyüktür. Bu dönemde annenin kendisini bebeğin ihtiyaçlarına adapte edebilmesi gerekir. Ancak böyle bir adaptasyon ile bebeğin ihtiyaçlarını yeterli bir düzeyde giderebilir. Örneğin anne mutsuz, yorgun, gergin ise bebek bunu algılar. Bu yüzden annenin çocuğun ihtiyaçlarıma cevap verebilmedeki becerikliliği, bebeğin kendilik algısını ve dış dünyayı algılama biçimini derinden etkiler.

Bebeğin kişilik gelişiminde; genleriyle anne-babadan almış olduğu özellikler, anne babanın yetiştirme tutumları ve çevresel faktörler bir bütünlük taşır. Bebeğin yaşadığı her bir süreç, birbirine bağlantılı olar ak ilerlerken onun kendiliğinin oluşumun u etkiler. Bu süreçteki en önemli etkenler sevgi, ilgi, anlayış ve desteklemedir.
Bebeğin; motor gelişimi, duyusal-bilişsel gelişimi ve dil gelişimi onun kişiliğini çok büyük ölçüde yönlendiren gelişim aşamalarıdır. Bu gelişim aşamalarına biraz daha yakından göz atarsak:

Motor gelişim
Motor gelişim, bebeğin tutma, kavrama, yakalama gibi fiziksel gücünü geliştirmeye dayalı deneme hareketlerinde bulunduğu nesneleri keşfetmeye yönelik davranışları içerir. Çocuğun eline aldığı şeyleri ağzına götürmesi el-ağız koordinasyonu ile bağlantılı olup motor gelişimin bir parçasıdır. Bir yaş civarında el becerilerinin yanına kollar-ayaklar ve bacaklar ile kazanılan beceriler de eklenir. Bu süreçte; bebek dok ununca tutmak, tutunca kavramak, kavrayınca da fırlatmak isteyecektir.
Aynı zam anda emekleme dönemini, sıralama, yürüme, tırmanma, atlama zıplama gibi deneyimler izleyecektir. Bu süreçte önemli olan; çocuğu engellemeden ve yaptığı hareketleri yaramazlık olarak algılamadan desteklemektir. Ayrıca çok koruma altına almak, çok kontrolcü davranmak, her süreci olduğu gibi motor gelişimi de ketler. Örneğin onların girişimlerini 'aman yavrum düşersin', 'aman bir şey olacak' gibi söylemlerle engellememelisiniz. Birkaç ufak önlemle, çevresel bazı düzenlemeler ile çocuklarınızın motor gelişimini yeterince özgür tamamlamasına yardımcı olmanız mümkündür. Örneğin kırılabilecek, ucu sivri, keskin eşyaların ortadan kaldırılması gibi.

Duyusel gelişim
Motor gelişim bebeğinizin dış dünyayla tanışması anlamına gelirken, duyusal geliş im; onun iç dünyasını tanımaya başlaması ile ilintilidir.

Bebek; duyusal gelişim sürecinde: dokunarak hissetme duygusunu, koklayarak koku alma duyusunu ve çeşitli şeylerin tadına bakarak tad alma duyusunu tanır ve geliştirir. Bebeğiniz algılama duyularını zenginleştirmek ihtiyacı duyar ve duyusal gelişimini sürdürebilmek için, çevresinde algılayabileceği eşyalara, nesnelere ihtiyaç duyar. Bu aşamada bebeğin çevresinde uzanabileceği ve dokunarak hissedebileceği her objeyi kaldırmak oldukça hatalı bir davranıştır. Bu durumda onun elinden her şeyi alan ve her şeyden uzak tutmaya çalışan ebeveynler olmak yerine, onun yanında, onu destekleyen ve öğreten bir anne- baba olarak bulunmanız çok daha akılcı olacaktır.

Örneğin çocuğunuz eline geçirdiği bir kitabın tadına bakmak isteyebilir. Bırakın sizin denetiminizde bunu yapsın. Eğer kızarak kitabı elinden alırsanız, o, siz in yanında bulunamadığınız bir anda ne yapıp edip bunu tekrarlayacaktır. Oysa çocuğunuzun sizin onun yanında bulunamadığınız bir anda kendisine yasaklanmış r olanlara yönelik girişimleri ona çok daha zarar verici durumları ortaya çıkarabilir. Diyelim ki çocuğunuz mumun alevine dokunmak istiyor, bu durumda ona kızmak ya da yasak koymak yerine onun dikkatini başka yöne çekmek daha doğru bir davran ıştır. Bu yaşlarda çocuğun dikkatini kol aylıkla başka yöne çekilebilir. Ancak böylelikle yasakların delinmeye yönelik çekiciliğine engel olabilirsiniz.

Bilişsel gelişim
Hem motor gelişim hem de duyusal gelişim bilişsel gelişime bir yatırımdır. Yani daha önce edindiği bilgileri özümseme, anlama, uyarlama ve bunların ışığında denge kurma aşamasıdır. Bu dönemde çevresel dış uyaranların bol olması, çocuğun algılama potansiyelini geliştirir, deneyimlemelerini ise artırır. Bu dönemde çevresinde olan bit eni kendi algılamaları ile yorumlar, her şeyi kendi öğrendiği gibi biçimselleştirir. Bırakalım kaşıktan kürek yapsın, saç fırçasından mikrofon; yeter ki biz "Yavrum kaşıktan kürek olmaz", "Ağaç mavi olmaz" gibi kurabileceğimiz cümlelerle onların düş ünce gelişim sürecinin önünü kesmeyelim. Çocuğunuz sizi; çevresi ve öğrendikler i ile ilgili olarak soru yağmuruna tutmaya başladığında, bilişsel gelişimine katkısı bakımından bu sonu gelmezmiş gibi görünen soruların büyük bir sabır ve hoşgörü ile cevaplanması gerekmektedir.

Dil gelişimi
Bebeğinizin dil gelişimi aşama aşama ilerleyen bir süreç olup bu süreç ilk önce 'ses iletişimi 'ile başlar. Bu dönemde bebeğiniz ile aranızda özel bir iletişim yolu kurulur ve ilginç bir şekilde karşılıklı olarak birbirinizi anlarsınız. Daha sonraları hecelemelerle çıkardığı sesleri zenginleştirmeye başlar ve bunlara beden dili de eşlik eder. Böylelikle yavaş yavaş algı dili denilen, söylenenleri anlama becerisi gelişir. Önceleri yavaş ilerliyor gibi görünen bu süreç, belli bir zamandan sonra büyük bir hız kaz anır.

Ancak bu aşamada kendileriyle konuşulmayan ve yalnız başlarına bırakılan bebeklerin, dil gelişimlerini hızlandırmaları zordur. Bebeğinizle iletişim kurarken; yumuşak bir ses tonuyla konuşmak, konuş urken uzun cümlelerden sakınmak, o size bir şey anlatmaya çalışırken sabırsızlanıp cümlelerini tamamlamaya kalkışmamak, çocuğunuzun dil gelişimini destekleyici tutumlar olacaktır.

Motor gelişim, duyusal gelişim, bilişsel gel işim ve dil gelişimi sayesinde çocuk önce kendini tanımaya başlar. Bu kendini tanım a süreci, kişilik gelişiminin ilk ve temel basamaklarıdır. Özgüvenin temellerinin atıldığı bu ilk çocukluk döneminde ebeveyn tutumları çok önemli bir role sahiptir. Kendini ifade edebilen, özsaygısı yüksek ve mutlu bireyler yetiştirebilmek ancak:

• Onlara ana rahmine ilk düştükleri andan itibaren, ilgimizi ve sevgimizi hissettirerek,
• Onlara güvendiğimizi belli ederek,
• Onların ilgi alanlarını keşfedip, bu doğrultuda potansiyellerini geliştirebilmeleri • Onlara ne kadar değer verdiğimizi davranışlarımızla ve sözlerimizle göstererek,
• Etkin iletişim kurarak...

Kısacası, çocuklarımıza "Sen de varsın, sen de buradasın ve biz annen ve baban olarak senin duygularına, düşüncelerine saygı duyuyor, değer veriyor ve seni çok seviyor uz" mesajını iletmekle mümkün olabilecektir.

Evet, sevgili anne ve baba adayları; eğer çocuk sahibi olmaya karar verdiyseniz; o zaman hayatınızda pek çok değişikliğe de hazırlıklı olmalısınız. Bu; çevresel düzenlemelerden tutun da şu ana kadar kendiniz için yapıyor olduğunuz birçok şeye kadar geçerli. Artık özgür değilsiniz! Bazı şeylerden vazgeçmek durumundasınız. Eski yaşam tarzınıza veda etmek zorundalığınız var. Buna hiç itiraz edemezsiniz, çünkü bir canlıyı dünyaya getirip onun tüm ihtiyaçlarını karşılamaya siz karar veriyorsunuz; bir başkası değil. Eğer böyle bir karar aldıysanız eski düzeninize güle güle deyip siz i bekleyen yeni hayatınızı içselleştirebilmeniz ve bu meşakkatli işin tüm sorumluluğunu üstlenmeye hazır olmanız gerekiyor. Eğer içtenlikle tüm bunları yapabileceğinize inanıyorsanız ne mutlu size ve dünyaya merhaba demeye hazırlanan o güzel varlığa...

N. Dilek YILMAZ / Uzm. Psikolog / Popüler Psikiyatri

makale spotlar 5 spotlar govdealt 1spotlar govdealt 2spotlar govdealt 3spotlar govdealt 4
makale spotlar 6