spotlar 1 spotlar 2 spotlar 3

Duyurular

Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN

ava şirin özgünÖzel Nirvana Psikiyatri Polikliniğinde Görev Yapan Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN'ün Resmi Web Sitesi Yayına Başlamıştır.

www.avasirinozgun.com

DEPRESİFLER ALZHEIMERE YATKIN OLUYOR

depresif hastalar alzaymıra daha yakın oluyorMelankolik ve depresif hastaların,daha sık demans hastalıklarına yakalandığı tespit edildi.Uzun süre depresyondan yakınan ve psikolojik sorunlarla baş etmek zorunda kalan insanlar,psikolojik olarak stabil olanlara göre iki kat daha fazla Alzheimer’e yakalanıyorlar.

Yazının Devamı

NEOFOBİ (YENİLİK KORKUSU) ÖMRÜ KISALTIYOR

neofobi nirvana psikiyatriYeni bir şeye karşı duyulan belirgin korkular,yaşamı kısaltıyor.Neofobi insanlarda bir buçuk yaşlarından itibaren başlayabiliyor.Alışılmışın dışında olan bir tek olayla bile ,bu bozukluk ortaya çıkabiliyor.

Yazının Devamı

ANOREKSİYA ANFİZEME SEBEP OLABİLİYOR

anoreksiya nirvana psikiyatri polikliniğiŞikago'da yapılan Radiological Society of North America'nın (RSNA) yıllık toplantısında,anoreksiya nervosa'daki beslenme yetersizliğinin akciğer anfizemine neden olabileceği iddaa edildi.

Yazının Devamı

MİGRENE DE PSİKOTERAPİ

migren nirvana psikiyatriPsikoterapinin alt etme stratejileri ile kronik başağrılarına karşı da savaş verebiliyor.Düsseldorf’da yapılan bir sempozyumda,Heidelberg Üniversitesi’nden uzman psikolog Gideon Franck hastanın kendi bedeniyle ilişkisini değiştirmesi ana prensibine dayanan bu yöntemi,ilk kez baş ağrısı nedeniyle davranış bozuklukları gösteren çocukların tedavisinde denediğini açıkladı.

Yazının Devamı

DEPRESYONDAYSANIZ,YÜRÜYÜŞ YAPIN

depresyon nirvana psikiyatri polikliniğiDüzenli spor depresiflere iyi gelir;bu konuda uzmanların hepsi hemfikir.Bu sporların içinde en etkili olanı ise yürüyüş.Prof.Dr.Ulrich Bartmann,Würzburg Yüksek okulu'nun sağlık dergisinde yazdığı bir makalede,yürümenin jimnastik,voleybol vb tüm sporlardan daha yararlı olduğunu belirtti.

Yazının Devamı

Islak Yatak Hastalık Belirtisi Olabilir

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yapılan araştırma, her 8 çocuktan 1 inin gece altını ıslattığın ı ortaya koydu. Şeker hastalığı ve kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisinin "gece altına ıslatma" olduğu belirtildi.

Yazının Devamı

Ergenlikteki Aşırı Stres Öğrenmeyi Etkiliyor

Ergenlikte maruz kalınan aşırı stresin, beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümünde önemli ölçüde değişikliklere yol açabileceği bildirildi.

Yazının Devamı

Stres, Doğacak Bebeğin Zekasını Etkiliyor

Doğacak Bebeğin ZekasıLondra’daki Imperial College uzmanlarınca yapılan ve sonuçları Clinical Endocrinology dergisinde yayımlanan araştırma, ham ilenin yaşadığı stresin, gebeliğin 17. haftasından itibaren bebeği olumsuz etkilediğini gösterdi.

Yazının Devamı

Tv Seyretmeye Sınır Gelmeli

Tv Seyretmeye Sınır GelmeliTelevizyon insanın psikolojisini bozuyor Hacettepe Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre, aşırı televizyon izleme alışkanlığı çocuklarda uyku bozukluğuna yol açıyor.

Yazının Devamı

Stres İyileşmeyi Yavaşlatıyor

ABD’nin Chicago kentinde bulunan İllinois Üniversitesi’ndeki (UIC) araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yaptıkları testlerde, hayvanlar stres altındayken yaralarının iyileşmesinin yavaşladığını, ancak ekstra oksijen alımının bu yavaşlamayı tersine döndürdüğü sonucuna ulaştılar.

Yazının Devamı

Strese Bağlı Hastalıklar Artıyor

Avrupa Parlamentosu’na sunulan bir araştırmada, modern hayatın kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı uyansı yapıldı.

Yazının Devamı

Suça Karışan Çocuk Akranından Etkileniyor

Suça karışan çocuklar üzerinde akranlarının etkisinin büyük olduğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Çocuk İhmali ve İstismarı Araştırma Biriminde görevli çocuk gelişim uzmanı Gülümser Gültekin Akduman’ın yaptığı araştırma, suça karışan çocuklarla ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Yazının Devamı

Uykusuzluk çekenlere müzik

Artık koyun saymak gereksiz.Çünkü güzel bir uykunun sırrı, uyumadan önce 45 dakika kadar rahatlatıcı müzik dinlemek. Journ al of Advanced Nursing adlı sağlık dergisinin haberine göre

Yazının Devamı

Dikkat: Aile içi gerginlik çocuğun iştahını etkiler

Aile içindeki gerginlikler çocuğun iştahını olumsuz yönde etkiliyor. Ailedeki iletişim bozuklukları ve huzursuzlukların çocuğun ruhsal yaşamını doğrudan etkilediğini

Yazının Devamı

Depresyon riskinin en yüksek olduğu yaş 40’lar

Bilim adamlarının 80 ülkede 2 milyon kişi üzerinde yaptığı veri analizine göre, insanların depresyona en açık oldukları yaş 44. ABD’deki Warwick Üniversitesi ile

Yazının Devamı

Uyku, ruh sağlığının aynası

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, “Uykularımız düzenliyse genellikle ruh sağlığımız da yerinde demektir.

Yazının Devamı

Strese bağlı hastalıklar artıyor

Günlük yaşamın stresi yüksek tansiyona yol açıyor. Dünyada her yıl 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıklarından ölüyor. Türkiye, yüksek tansiyon sorununun en hızlı arttığı ülkeler arasında...

Yazının Devamı

Beyindeki bozuk elektrik dalgaları depresyona, neden oluyor

Beynin işleyişini düzenleyin elektrik dalgalarındaki bozukluğun depresyona yol açabileceği ortaya çıktı. ABD’nin Stanford Üniversitesi’nden bilim adamlarının, fareler üzerinde yeni bir görüntüleme yöntemini

Yazının Devamı

Modern yaşam stres yapıyor

İngiltere’de yapılan iki araştırma daha, modern yaşamın büyük strese yol açtığı ve bir eyleri uykusuz bıraktığı görüşünü destekledi. Bir sigorta şirketi tarafından yapılan, 1001 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları,

Yazının Devamı

Elektronik posta strese sokuyor

İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre; işyerinde elektronik postaların çok sık kontrol edilmesi, çalış anların sinirlerini bozuyor.

Yazının Devamı

Aşırı Şişmanlık Psikolojiye Zarar

Bir ulusal sağlık araştırmasındaki 40 bin ABD’linin verilerinin değerlendirildiği çalışmada, obez erişkinlerin normal ağırlıktaki erişkinlere göre depresyon,

Yazının Devamı

Yatmadan Önce Ekran Karşına Geçmeyin

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre; yatmadan önce bilgisayar ve televizyon karşısında fazla vakit geçirenler, bunu yapmayanlarla aynı uzunlukta uyusalar bile kendilerini daha yorgun ve daha az uyumuş hissediyor.

Yazının Devamı

Tek Seansta Sigaraya Son...!

Tek Seansta Sigaraya Son...!
Uzman Psikiyatrist ve Psikologlar Denetiminde Nirvana Sigara Bırakma Paketi Terapilerine Başlamıştır..

www.sigarabirakmaantalya.com

Ekonomik Kriz Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Uzman Dr. Halis Ulaş, ekonomik krizin, hem işverenlerde hem çalışanlarda hem de işsizlerde ruhsal problemlere yol açabileceğini söyledi.

Yazının Devamı

Şizofreninin Anahtarı Okulda

Dünyada her 100 kişiden birinin yakalanma ihtimali olan şizofreninin ilk fark edildiği yer okul. Çocuklarının öğretmenleri ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kuran aileler, çocuğun hastalığa yakalandığını çok çabuk anlayabiliyor.

Yazının Devamı

İntiharlar Önlenebilir

10 Eylül Dünya İntihar Önleme Günü dolayısıyla açıklama yapan Ankara Üniversitesi (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Duyan, ''intiharın, pek çok ülkede ve özellikle genç nüfus arasında tırmanma eğiliminde olduğunu'' belirterek, bunun günümüzde global bir sorun olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yazının Devamı

Cinselliği Tabu Olmaktan Çıkarmak İçin

Konya'da, Ulusal Gençlik Parlamentosu çatısı altında bir araya gelen üniversiteli gençler, ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı'' konulu kampanya başlattı. Kampanyayı çoğunluğunu Selçuk Üniversite Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerin oluşturduğu ''Yerel Gündem 21'' topluluğu başlattı.

Yazının Devamı

Otistik Çocuklar Sesleri Daha Geç Algılıyor

Otistik çocukların, sesleri normal çocuklardan daha geç algıladığı belirtildi. Söz konusu gecikmenin otizm hastalarını teşhis etmek için bir işaret olduğu düşünülüyor...


Yazının Devamı

Antidepresan Kullanımı 4 Yılda Yüzde 85 Arttı

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Dr. Halis Ulaş, sinir sistemi ilaçlarının kullanım sıklığının sürekli arttığını belirterek,

Yazının Devamı

Evlilik Öncesi Danışanlar Arttı

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye'de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

Yazının Devamı

Biz Uyurken Sinir Hücrelerimiz de Uyuyor

ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bilim insanları, alışılandan daha az uyunan bir gecenin ertesi gününde dikkat ve konsantrasyon azalıp öfke artarken beyinde neler olup bittiğini araştırdı.

Yazının Devamı

Hem Kaygı Yaratıyor Hem de Kaygıyı Yok Ediyor

Standford Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden olduğunu hem de kaygıyı yok edebildiğini ortaya çıkardı.

Yazının Devamı

Otizm Erkeklerde Neden Daha Fazla?

İki binden fazla otizm hastasının gen haritasını inceleyen ve sonuçlan otizm hastası olmayan kişilerinkiyle karşılaştıran Kanadalı bilim adamları, otizm hastası erkek çocuklarının yüzde 1 inde bu genin mutasyona uğradığını gördü.

Yazının Devamı

Bilgisayar Bağımlılığıyla İle İlgili Ailelere Öneriler

1- Bilgisayar evde en çok kullanılan ve herkesin döneminden sonra böyle gruplara katılıyor değildir. görebileceği bir merkezde tutulmalıdır, Böylece çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

2-Bilgisayar kullanımı konusunda evde kurallar oluşturunuz.Ders haricinde,hafta içi bilgisayar kullanımına (özel durumlar hariç) izin vermeyiniz.Hafta sonu kullanımına da saat kısıtlamaları getiriniz.

3-Çocuğunuzun oynadığı oyunları mutlaka kontrol ediniz.İçeriğinde şiddet,vahşet ve pornografi olan oyunlara asla izin vermeyiniz.

4-Çocuğunuzun bilgisayar ve internet kullanımı konusunda sizin otoritenizi kabul etmesini mutlaka sağlayınız.

5-Çocuğunuzun “sohbet gruplarına” katılmasına izin vermeyiniz.Ergenlik döneminden sonra böyle gruplara katılıyor ise kiminle görüştüğünü ve neler paylaştığını mutlaka kontrol ediniz.

6-Çocuğunuzu bilgisayar ve internet kullanımından doğacak tehlikeler konusunda uyarınız ve takipçisi olduğunuzu bildiriniz.Çocuğunuzun mahrem ve kişisel bilgilerin paylaşılmaması,resim ve görüntü iletmemesi internet üzerinden kişilerle kavga ve tartışmaya katılmaması konusunda uyarınız.

7-Çocuğunuzun güvenmediğiniz ve kontrol edemediğiniz ortamlarda(internet cafe vb.)bulunmasına izin vermeyiniz.

8-Öncelikle internet ve bilgisayar kullanımı konusunda ona iyi örnek olmalısınız. Saatlerce bilgisayarın başından kalkmayan anne babalar, çocuklarına aynı konuda nasıl sınır koyacaklar?Bunu tahmin etmek zor değildir.

9-Çocuğunuzun uygun olmayan sitelere girmesini engellemek için site filtrelerini kullanınız.

10-Kontrolün sizden çıktığını, çocuğunuzun bilgisayar ve internet bağımlısı olduğunu düşündüğünüzde acilen profesyonel yardım alınız.

11-Yukarıda söz ettiğimiz bazı psikopatolojilerde bilgisayar bağımlısı olma riski daha yüksektir.Böyle bir çocuğa sahip olan ebeveynin daha dikkatli olması gerekir.Ayrıca temelde yatan psikopatoloji tedavi edilmeyen bilgisayar bağımlılığı sorunu çözülemez.Örneğin depresif ya da dürtü kontrol sorunu olan bir çocuğun öncelikle bu sorunu çözmek gerekir ki bilgisayar bağımlılığından kurtulabilsin.

Dr. Ava Özgün

CETAD derneğinin vermiş olduğu eğitim programını tamamlayarak Cinsel Terapi Uzmanlığı ünvanını almaya hak kazandı.

Yazının Devamı

Cinsel Terapist

Cinsel Terapist- Antalya ile ilgili www.antalyacinselterapist.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı - Antalya ile ilgili www.sinavkaygisiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Aile Terapisi

Aile Terapisi - Antalya ile ilgili www.antalyaaileterapisi.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi - Antalya ile ilgili www.sosyalfobiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Çocuk Psikoloğu

Çocuk Psikoloğu - Antalya ile ilgili www.antalyacocukpsikologu.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Gençik Olgusu Üzerine

...Bu çağın çocuklarının ve gençlerinin "Yazgısı olamaz

"Suçluların suçunu / suçluluğunu çekmek, yaşamsal kılmak. Dünün / geçmişin yanlışlarının sürdürümcüsü olarak gençleri hedef tahtasına çivilemek hangi bulunca / vicdana, hangi usa, hangi duyguya ya da hangi "İnsansal Değer"e sığar?...

"Oğlum Haluk'a"DÜŞÜN/DENEME

"Övüt" ya da "Akıl Verme"

Artık Öğrenmeli yetişkinler (!): Çocuklar ve gençler "övüt" istemiyor. Bir o denli de "Akıl Verme "ye gereksinim duymuyorlar.

"Yaş Almış" ya da "Zamanca Yaşlı" olanların bilgiçlikleri / bilmişlikleri değil diledikleri.

"Eskiden...", "Bir Zamanlar...", "Biz Gençken...",

"Biz Sizin Yaşımzdayken..." ya da "Bizim Zamanımızda..." benzeri sözleri dinlemedikleri gibi, duymuyorlar da.

"Bilgi" ve "Deneyim"

"Bilginin olmadığı tüm sözler ve söylemler onlar için "Hiç." Salt / yalnızca yaşanmışlıklar ya da deneyimler, etki alanlarının dışında. Tüm bilimsel alanlardaki verilerin tarihsel süre ve süreçteki "Bilgi Birikimi"ni uygulayımbilimin / teknolojinin "Bilgi Dağarcığından edinmenin güç olmadı şimdilerde, ham / yalın / an ve "Doğru Bilgiye ulaşmak ve üzerinde "Sorgusal / Eleştirel Düşünme"yle "Kendi 01ma"yı, dahası 'Var OLma"ktan "Varoluşa"

uzanmayı, buna da "Bireysel Deneyimler"i eklemlemeyi amaçlayan bir yolculukta adım adım yürümeyi istiyorlar.

"Güvensizlik Duygusu"

"Yaşamak Korkusu" şimdilerde varlığını iyiden iyiye belirginleştirmekte "Korkaklık Çağı"nda bir ekin / kültür, bir yaşama biçimi olarak, özellikle de "Gençler" üzerinde. Korkunun varlık biçimleri salt uzak değil, yakın çevrede - yakın çevreye de- duyulur oldu. Bugün, yarın -gelecek-, eğitim-öğretim, iş, meslek korkulan, "İnsandan Korkma"yla koşut bir gelişim süresini taşıyor. Gençlerin birbirlerinden çok, ailelerinden, akrabalarından, yaşadıkları hemen her ortamdan ötürü bir "Korku Çağinı da yaşadıklan yadsınacak bir gerçek değil. Bulundukları ya da yaşadıklan her ortamda bir gerginlik, dahası bir "Güvensizlik Duygusu"nu neredeyse içselleştirdikleri de söz konusu. "Kendine Güvenme"nin biricik öğretiymişçesine ardına düşmelerinin olumlu olduğu denli, kimseye güvenmemenin de gerekirliliğinin olumsuzluğu açık-seçik ortada. Böylesi sıkıntılı bir yapılanmada, içinde bulundukları güvensizlik duygusuna karşın, dönüp-dolaşıp uslarına / akıllarına sığınmanın en doğru yol olduğu vargısına varmaları da, bir çıkış yolu gibi görünüyor onlara çoğun...

"Usu / Aklı Öne Çıkarma"

Yeryuvara / Dünyaya gelişlerinin "Özgür Istenç'le olmadığını (ya da bir rasdantısallığın sonucu olduğunu) öğrenen bu kuşak, "Yazgı"dan öte "Usu / Aklı Öne Çıkarma"nın önemini kavrayıp, yaşantılarının ya da kalan yaşamlarının belirleyicisi olmayı istiyor, en azından umuyorlarlar -yaşadığımız-^ yaşadıkları çağda.

"En Yakın" ve "En Uzak"

"Güvensizlik Duygusunda imlendiği / belirtildiği üzre-içre, ilk eğitim ve öğretimin "Aile"den ya da "Yakın Akrabalardan edindiklerini, "Çevre"nin ve "Okul Sürecinin buna eklendiğini algılayan gençlerin algılayamadıktan, "Kendilerine Yalan Olanlardın gerçekte ne denli "Uzak" olduldan! "Ben / Ego Şişkinliğini "Çocuk ve Gençlik Eğitimi ve Öğretiminde yanlış biçim ve biçemde uygulayan, "Kendi Doğrulan"nı genel-geçer ve saltık / mudak doğu olarak gören ve bunlan çocuklarda dahası gençlerde "Bir Deney Alaniymışçasına dayatmaya dönüştürenlerin "Acı Yannlan" oluşturduklanmn sıkıntısını çeken söz konusu "Gençlik" olmakta.

"Sayrılar Ordusu"na Doğru...

Sorunsal azımsanamayacak denli. Neşe içinde, eğlenmeyi bilen, güne ve yarına umutla yönelen, bilgiyle sevginin harmanında yeşeren bir kuşak yerine, sinirceli / nevrotik, çökkünce / depresif ve duygu durumları -gizliden ya da belirgin- bozukluğa gebe bir gençliğin sorumları -çoğun- dilini yutmuşken, geleceğin "Sayrılar Ordusu"nu oluşturanlar nerede dersiniz ?-...

"Büyükleri!)"

İlk çocukluk döneminde "Büyükler"inin(!) yanlışlıklarıyla örülen, "Korkan", "Silik", "Sıkıntılı/Sorunlu Kişilikli İnsanlar", ötesinde "Tin / Ruh ve Us / Akıl Sağlığı" sorunsalıyla boğuşan bir kuşak, böylesi "Basınçlardın sonucunda oluşurken, "Acılardın - travmaların- içsel / duygusal ve düşünsel karmaşasında ve kargaşasında yaşam sürmeye çabalıyorlar; ama nasıla...

Kim-Kimler?!...

"Anamalcılık" düşüngüsünün / "Kapitalizm" ideolojisinin, "Yayılmacılık" dizgesinin / sisteminin, "Kazan Kazan" öğretisinin acımasızca çocuklara ve gençlere öğretildiği ve "Muduluk Reçetesi" olarak sunulduğu bir "Korku / Yıldırı Çağı"nda kazanan kim-kimler olacak«?- Savaşların, çaüşmalann, silahların tasarlanıp pazarlandığı çağda kim-kimler "Banş(!), "Dosduk(l), "Kardeşlik(l) diye haykırabilecek«?- Ölmemek için öldür, aç kalmamak için aç bırak diyen kim-kimler varsıllaşacak«?- Bunca sözden ve söylemden sonra /'Gelecek Gençlerdedir" diye kim-kimler gençlerin gözlerinin içine baka baka "Sevgi"den söz açabilecek«?-

"Suçlular..."

Kimse suçsuz / masum değil bu bağlamda. Hiçbir savunma bugünün gençliğinin sorunsalını yok saymaya yetmez. "Mutsuz ve Ereksiz / Hedefsiz Bir Gençlik" söylemini dillerden düşürmemek, gençliğin suçu değil. Her yetişkinin, -Yeryuvarın neresinde olursa olsun- her yaş almışın ya da yaşlının bu tablonun oluşturulmasında yeri / parmağı var. "Gençleri ve Gençliği Beğenmeme"nin bir iş, bir tavır, bir tutum olmadığını herkes anlamalı artık. "Gelecek Gençlerde" demekle yetinip, gençler ya da gençlik adına kılını kıpırdamayan, "Doğru ve Gerçekçi Bir Adım" atmayan, bu uğurda "Emek Verme"yen, "Olanaklar Sunmak" yerine akıl veren herkes -hatalı değil- "Suçlu"dur artık: Çabasız aileler, akrabalar, eğitimciler, öğretimciler, tıp insanları, siyasetçiler, tutumbilimciler / ekonomistler, düşüngücüler / ideologlar, bilim insanları, yazarlar, şairler, gazeteciler, dergiciler... usunuz kim ya da kimler geliyorsa erk, yönetici, kuramcı, belirleyici ya da uygulayıcı... hemen hepsi "Suçlu"durlar.

"Yazgı" Değil...

Yüzyıllar boyu çeşitli yönetim biçimleri içinde "lnsan"ı -insanlığı- sömüren sığ / sınırlı usların uzantısıdır bu çağ. Bu çağın çocuklannın ve gençlerinin "Yazgı"sı olamaz "Suçlular"ın suçunu / suçluluğunu çekmek, yaşamsal kılmak. Dünün / geçmişin yanlışlannın sürdürümcüsü olarak gençleri hedef tahtasına çivilemek hangi bulunca / vicdana, hangi usa, hangi duyguya ya da hangi "Insansal Değer" e sığar«?- Gençliği suçlayanların zamanında "Genç" olduğunu unutmalarına şaşmamak olası mı«?- Kendilerini kurtarmak adına gelecek kuşaklan yok saymak nasıl bir yaşamın göstergesidir1?- Böylesi bir "Sayrılar Topluluğu "nun kendileri denli bir kuşak

yetiştirmelerine göz yummak nasıl bir "Törebilimsel / Etik / Ahlaksal Anlayış"tir«?- Üstelik tüm yanlışlarını ve suçlarını yadsıyan "Yaş Almışlar", "01gunlar(!)" ya da 'Yaşlılar Kuşağının umarsızlığını gençleri kınayarak, karalayarak, suçlayarak kendilerini aklamaya çalışmalan onanacak / evedenecek bir olgu mudur?

"Ayna"

Şimdi "Ayna"ya bakma zamanı. "Yalancılardın ar damarlannı çatlatmadan, yorganlarının altına gizlenip Tanrı'ya sığınmadan, günah çıkartmadan, pişmanlık duymadan, kişilerden, toplumlardan, halklardan özür dilemeden "Gençleri Anlama"nın odağında, içtenlikle gelecek kuşaklara yol açma, olanak tanıma, yeni kuşaklar, yeni gençler oluşturma zamanı: Artık 'Yalansız."

"Bilimsel, Ussal, Etik Yapılanma"

imdi, karalama, aşağılama, yok sayma, incitme, yaralama, sayrılandırma; düşünce ve duygu durum bozuklukları yaratma, ardında acıma, yardım elini uzatma, sağaltmaya çalışma ya da "Söz" söyleme -söylenme-, "Us / Akıl" , "Övüt" verme yerine onların öünü açacak, gelecekleri için ışık tutacak,

olanaklar oluşturacak bir "Bilimsel, Ussal, Etik Yapılanma"yı oluşturmak, bu oluşumda yer almak "Olmazsa 01maz"ı olmalı her toplumun, her ulusun, her yeryuvar insanının, özce; insanlığın...

Sorumlu: "Herkes."

Tüm kurumlar, kuruluşlar, devlet ve sivil toplum örgü deri; tüm iş alanlannda çalışan yöneticiler ve emekçiler; sözünü açtığımız siyasacılar, eğitim ve Öğretimciler, tutumbilimciler, biliminsanları... "Gençlik Olgusu" üzerinde derinlikli ve doğru düşünmedikleri sürece, açlıktan işsizliğe, doğal dengeden yeryuvar barışına, umutsuzluktan mutsuzluğa, bugünsüzlükten yarınsızlığa dek uzanan sürecin sorumlularıdır.

"Son Söz" Yerine...

Bir de bu sorumluluğu -bunca söze karşın- yine de üs denemeyenlere - sanırım- yanıt "Gençler"den, "Genç Kuşak"tan gelecektir diye düşünmek de olası... Gençliğin neler yapmasını söyleme yanlışlığına özce "Övüt" ya da "Akıl verme" yanlışlığına düşmemek için burada bitirmeli sözü ve artık "Gençler Konuşsun / Eylesin / Yaşasın" diye en azından bu olgu bağlamında susmalı... Tan DOĞAN /Yazar/

makale spotlar 5 spotlar govdealt 1spotlar govdealt 2spotlar govdealt 3spotlar govdealt 4
makale spotlar 6