spotlar 1 spotlar 2 spotlar 3

Duyurular

Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN

ava şirin özgünÖzel Nirvana Psikiyatri Polikliniğinde Görev Yapan Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN'ün Resmi Web Sitesi Yayına Başlamıştır.

www.avasirinozgun.com

DEPRESİFLER ALZHEIMERE YATKIN OLUYOR

depresif hastalar alzaymıra daha yakın oluyorMelankolik ve depresif hastaların,daha sık demans hastalıklarına yakalandığı tespit edildi.Uzun süre depresyondan yakınan ve psikolojik sorunlarla baş etmek zorunda kalan insanlar,psikolojik olarak stabil olanlara göre iki kat daha fazla Alzheimer’e yakalanıyorlar.

Yazının Devamı

NEOFOBİ (YENİLİK KORKUSU) ÖMRÜ KISALTIYOR

neofobi nirvana psikiyatriYeni bir şeye karşı duyulan belirgin korkular,yaşamı kısaltıyor.Neofobi insanlarda bir buçuk yaşlarından itibaren başlayabiliyor.Alışılmışın dışında olan bir tek olayla bile ,bu bozukluk ortaya çıkabiliyor.

Yazının Devamı

ANOREKSİYA ANFİZEME SEBEP OLABİLİYOR

anoreksiya nirvana psikiyatri polikliniğiŞikago'da yapılan Radiological Society of North America'nın (RSNA) yıllık toplantısında,anoreksiya nervosa'daki beslenme yetersizliğinin akciğer anfizemine neden olabileceği iddaa edildi.

Yazının Devamı

MİGRENE DE PSİKOTERAPİ

migren nirvana psikiyatriPsikoterapinin alt etme stratejileri ile kronik başağrılarına karşı da savaş verebiliyor.Düsseldorf’da yapılan bir sempozyumda,Heidelberg Üniversitesi’nden uzman psikolog Gideon Franck hastanın kendi bedeniyle ilişkisini değiştirmesi ana prensibine dayanan bu yöntemi,ilk kez baş ağrısı nedeniyle davranış bozuklukları gösteren çocukların tedavisinde denediğini açıkladı.

Yazının Devamı

DEPRESYONDAYSANIZ,YÜRÜYÜŞ YAPIN

depresyon nirvana psikiyatri polikliniğiDüzenli spor depresiflere iyi gelir;bu konuda uzmanların hepsi hemfikir.Bu sporların içinde en etkili olanı ise yürüyüş.Prof.Dr.Ulrich Bartmann,Würzburg Yüksek okulu'nun sağlık dergisinde yazdığı bir makalede,yürümenin jimnastik,voleybol vb tüm sporlardan daha yararlı olduğunu belirtti.

Yazının Devamı

Islak Yatak Hastalık Belirtisi Olabilir

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yapılan araştırma, her 8 çocuktan 1 inin gece altını ıslattığın ı ortaya koydu. Şeker hastalığı ve kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisinin "gece altına ıslatma" olduğu belirtildi.

Yazının Devamı

Ergenlikteki Aşırı Stres Öğrenmeyi Etkiliyor

Ergenlikte maruz kalınan aşırı stresin, beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümünde önemli ölçüde değişikliklere yol açabileceği bildirildi.

Yazının Devamı

Stres, Doğacak Bebeğin Zekasını Etkiliyor

Doğacak Bebeğin ZekasıLondra’daki Imperial College uzmanlarınca yapılan ve sonuçları Clinical Endocrinology dergisinde yayımlanan araştırma, ham ilenin yaşadığı stresin, gebeliğin 17. haftasından itibaren bebeği olumsuz etkilediğini gösterdi.

Yazının Devamı

Tv Seyretmeye Sınır Gelmeli

Tv Seyretmeye Sınır GelmeliTelevizyon insanın psikolojisini bozuyor Hacettepe Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre, aşırı televizyon izleme alışkanlığı çocuklarda uyku bozukluğuna yol açıyor.

Yazının Devamı

Stres İyileşmeyi Yavaşlatıyor

ABD’nin Chicago kentinde bulunan İllinois Üniversitesi’ndeki (UIC) araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yaptıkları testlerde, hayvanlar stres altındayken yaralarının iyileşmesinin yavaşladığını, ancak ekstra oksijen alımının bu yavaşlamayı tersine döndürdüğü sonucuna ulaştılar.

Yazının Devamı

Strese Bağlı Hastalıklar Artıyor

Avrupa Parlamentosu’na sunulan bir araştırmada, modern hayatın kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı uyansı yapıldı.

Yazının Devamı

Suça Karışan Çocuk Akranından Etkileniyor

Suça karışan çocuklar üzerinde akranlarının etkisinin büyük olduğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Çocuk İhmali ve İstismarı Araştırma Biriminde görevli çocuk gelişim uzmanı Gülümser Gültekin Akduman’ın yaptığı araştırma, suça karışan çocuklarla ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Yazının Devamı

Uykusuzluk çekenlere müzik

Artık koyun saymak gereksiz.Çünkü güzel bir uykunun sırrı, uyumadan önce 45 dakika kadar rahatlatıcı müzik dinlemek. Journ al of Advanced Nursing adlı sağlık dergisinin haberine göre

Yazının Devamı

Dikkat: Aile içi gerginlik çocuğun iştahını etkiler

Aile içindeki gerginlikler çocuğun iştahını olumsuz yönde etkiliyor. Ailedeki iletişim bozuklukları ve huzursuzlukların çocuğun ruhsal yaşamını doğrudan etkilediğini

Yazının Devamı

Depresyon riskinin en yüksek olduğu yaş 40’lar

Bilim adamlarının 80 ülkede 2 milyon kişi üzerinde yaptığı veri analizine göre, insanların depresyona en açık oldukları yaş 44. ABD’deki Warwick Üniversitesi ile

Yazının Devamı

Uyku, ruh sağlığının aynası

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, “Uykularımız düzenliyse genellikle ruh sağlığımız da yerinde demektir.

Yazının Devamı

Strese bağlı hastalıklar artıyor

Günlük yaşamın stresi yüksek tansiyona yol açıyor. Dünyada her yıl 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıklarından ölüyor. Türkiye, yüksek tansiyon sorununun en hızlı arttığı ülkeler arasında...

Yazının Devamı

Beyindeki bozuk elektrik dalgaları depresyona, neden oluyor

Beynin işleyişini düzenleyin elektrik dalgalarındaki bozukluğun depresyona yol açabileceği ortaya çıktı. ABD’nin Stanford Üniversitesi’nden bilim adamlarının, fareler üzerinde yeni bir görüntüleme yöntemini

Yazının Devamı

Modern yaşam stres yapıyor

İngiltere’de yapılan iki araştırma daha, modern yaşamın büyük strese yol açtığı ve bir eyleri uykusuz bıraktığı görüşünü destekledi. Bir sigorta şirketi tarafından yapılan, 1001 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları,

Yazının Devamı

Elektronik posta strese sokuyor

İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre; işyerinde elektronik postaların çok sık kontrol edilmesi, çalış anların sinirlerini bozuyor.

Yazının Devamı

Aşırı Şişmanlık Psikolojiye Zarar

Bir ulusal sağlık araştırmasındaki 40 bin ABD’linin verilerinin değerlendirildiği çalışmada, obez erişkinlerin normal ağırlıktaki erişkinlere göre depresyon,

Yazının Devamı

Yatmadan Önce Ekran Karşına Geçmeyin

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre; yatmadan önce bilgisayar ve televizyon karşısında fazla vakit geçirenler, bunu yapmayanlarla aynı uzunlukta uyusalar bile kendilerini daha yorgun ve daha az uyumuş hissediyor.

Yazının Devamı

Tek Seansta Sigaraya Son...!

Tek Seansta Sigaraya Son...!
Uzman Psikiyatrist ve Psikologlar Denetiminde Nirvana Sigara Bırakma Paketi Terapilerine Başlamıştır..

www.sigarabirakmaantalya.com

Ekonomik Kriz Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Uzman Dr. Halis Ulaş, ekonomik krizin, hem işverenlerde hem çalışanlarda hem de işsizlerde ruhsal problemlere yol açabileceğini söyledi.

Yazının Devamı

Şizofreninin Anahtarı Okulda

Dünyada her 100 kişiden birinin yakalanma ihtimali olan şizofreninin ilk fark edildiği yer okul. Çocuklarının öğretmenleri ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kuran aileler, çocuğun hastalığa yakalandığını çok çabuk anlayabiliyor.

Yazının Devamı

İntiharlar Önlenebilir

10 Eylül Dünya İntihar Önleme Günü dolayısıyla açıklama yapan Ankara Üniversitesi (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Duyan, ''intiharın, pek çok ülkede ve özellikle genç nüfus arasında tırmanma eğiliminde olduğunu'' belirterek, bunun günümüzde global bir sorun olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yazının Devamı

Cinselliği Tabu Olmaktan Çıkarmak İçin

Konya'da, Ulusal Gençlik Parlamentosu çatısı altında bir araya gelen üniversiteli gençler, ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı'' konulu kampanya başlattı. Kampanyayı çoğunluğunu Selçuk Üniversite Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerin oluşturduğu ''Yerel Gündem 21'' topluluğu başlattı.

Yazının Devamı

Otistik Çocuklar Sesleri Daha Geç Algılıyor

Otistik çocukların, sesleri normal çocuklardan daha geç algıladığı belirtildi. Söz konusu gecikmenin otizm hastalarını teşhis etmek için bir işaret olduğu düşünülüyor...


Yazının Devamı

Antidepresan Kullanımı 4 Yılda Yüzde 85 Arttı

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Dr. Halis Ulaş, sinir sistemi ilaçlarının kullanım sıklığının sürekli arttığını belirterek,

Yazının Devamı

Evlilik Öncesi Danışanlar Arttı

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye'de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

Yazının Devamı

Biz Uyurken Sinir Hücrelerimiz de Uyuyor

ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bilim insanları, alışılandan daha az uyunan bir gecenin ertesi gününde dikkat ve konsantrasyon azalıp öfke artarken beyinde neler olup bittiğini araştırdı.

Yazının Devamı

Hem Kaygı Yaratıyor Hem de Kaygıyı Yok Ediyor

Standford Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden olduğunu hem de kaygıyı yok edebildiğini ortaya çıkardı.

Yazının Devamı

Otizm Erkeklerde Neden Daha Fazla?

İki binden fazla otizm hastasının gen haritasını inceleyen ve sonuçlan otizm hastası olmayan kişilerinkiyle karşılaştıran Kanadalı bilim adamları, otizm hastası erkek çocuklarının yüzde 1 inde bu genin mutasyona uğradığını gördü.

Yazının Devamı

Bilgisayar Bağımlılığıyla İle İlgili Ailelere Öneriler

1- Bilgisayar evde en çok kullanılan ve herkesin döneminden sonra böyle gruplara katılıyor değildir. görebileceği bir merkezde tutulmalıdır, Böylece çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

2-Bilgisayar kullanımı konusunda evde kurallar oluşturunuz.Ders haricinde,hafta içi bilgisayar kullanımına (özel durumlar hariç) izin vermeyiniz.Hafta sonu kullanımına da saat kısıtlamaları getiriniz.

3-Çocuğunuzun oynadığı oyunları mutlaka kontrol ediniz.İçeriğinde şiddet,vahşet ve pornografi olan oyunlara asla izin vermeyiniz.

4-Çocuğunuzun bilgisayar ve internet kullanımı konusunda sizin otoritenizi kabul etmesini mutlaka sağlayınız.

5-Çocuğunuzun “sohbet gruplarına” katılmasına izin vermeyiniz.Ergenlik döneminden sonra böyle gruplara katılıyor ise kiminle görüştüğünü ve neler paylaştığını mutlaka kontrol ediniz.

6-Çocuğunuzu bilgisayar ve internet kullanımından doğacak tehlikeler konusunda uyarınız ve takipçisi olduğunuzu bildiriniz.Çocuğunuzun mahrem ve kişisel bilgilerin paylaşılmaması,resim ve görüntü iletmemesi internet üzerinden kişilerle kavga ve tartışmaya katılmaması konusunda uyarınız.

7-Çocuğunuzun güvenmediğiniz ve kontrol edemediğiniz ortamlarda(internet cafe vb.)bulunmasına izin vermeyiniz.

8-Öncelikle internet ve bilgisayar kullanımı konusunda ona iyi örnek olmalısınız. Saatlerce bilgisayarın başından kalkmayan anne babalar, çocuklarına aynı konuda nasıl sınır koyacaklar?Bunu tahmin etmek zor değildir.

9-Çocuğunuzun uygun olmayan sitelere girmesini engellemek için site filtrelerini kullanınız.

10-Kontrolün sizden çıktığını, çocuğunuzun bilgisayar ve internet bağımlısı olduğunu düşündüğünüzde acilen profesyonel yardım alınız.

11-Yukarıda söz ettiğimiz bazı psikopatolojilerde bilgisayar bağımlısı olma riski daha yüksektir.Böyle bir çocuğa sahip olan ebeveynin daha dikkatli olması gerekir.Ayrıca temelde yatan psikopatoloji tedavi edilmeyen bilgisayar bağımlılığı sorunu çözülemez.Örneğin depresif ya da dürtü kontrol sorunu olan bir çocuğun öncelikle bu sorunu çözmek gerekir ki bilgisayar bağımlılığından kurtulabilsin.

Dr. Ava Özgün

CETAD derneğinin vermiş olduğu eğitim programını tamamlayarak Cinsel Terapi Uzmanlığı ünvanını almaya hak kazandı.

Yazının Devamı

Cinsel Terapist

Cinsel Terapist- Antalya ile ilgili www.antalyacinselterapist.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı - Antalya ile ilgili www.sinavkaygisiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Aile Terapisi

Aile Terapisi - Antalya ile ilgili www.antalyaaileterapisi.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi - Antalya ile ilgili www.sosyalfobiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Çocuk Psikoloğu

Çocuk Psikoloğu - Antalya ile ilgili www.antalyacocukpsikologu.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Uyku ve Düşündürdükleri

UYKUUykuya ihtiyacımız var. Ama denetimimizi tümüyle yitirdiğimiz bu uzun saatleri, kaliteli ve sağlıklı bir uykuyla mı yoksa sağlığımızı olumsuz etkileyen bir uykuyla mı geçirdiğimiz daha da önemli. Uyku sorunları, üzerinde ciddiyetle durulmayı hak ediyor.Uyku, kişinin fiziksel ve zihinsel olarak enerji depoladığı ve insan ömrünün yaklaşık üçte birini...>

Uykuya ihtiyacımız var. Ama denetimimizi tümüyle yitirdiğimiz bu uzun saatleri, kaliteli ve sağlıklı bir uykuyla mı yoksa sağlığımızı olumsuz etkileyen bir uykuyla mı geçirdiğimiz daha da önemli. Uyku sorunları, üzerinde ciddiyetle durulmayı hak ediyor.

Uyku, kişinin fiziksel ve zihinsel olarak enerji depoladığı ve insan ömrünün yaklaşık üçte birini oluşturan geçici bir bilinçsizlik halidir. Bu bilinçsizlik hali tamamen pasif geçen bir süreç değildir. Bedenin bütün sistemleri adeta yeni baştan ayarlanır ve ertesi güne daha düzenli çalışmak için hazır hale getirilir. Bu hazırlık ise uykunun kendi içer isinde aktif bir olay olduğunu gösterir. Tıpkı belli aralıklarla bakıma alınan bir araç gibi, insanın her gece bakımdan geçmesi olar ak düşünün bunu.
Sağlıklı bir insan yattıktan 10-15 dakika sonra uykuya dalar. Zaman zaman bu süre uzayıp kısalabilir. Ancak uykuya daima sür esinin çok uzaması kişinin uyku sorunu yaşadığını düşündürür. Uyku süresi ise hep tartışıla gelen bir durum olmuştur. Genetik, yaş, ilaçlar, fiziki ve psikolojik faktörlere bağlı olmakla birlikte ortalama 8 saat uyku uyumak normal kabul edilmiştir. Bu süre bebeklerde daha uzundur. Yaş ilerledikçe uyku süresi kısalır. Yaşlılarda uykuya daima süresi daha uzundur. Toplam uyku süresi ise daha kısadır. Hatta tavşan uykusu gibi yüzeysel ve sık sık uyanmalarla bölünür. Erişkin bir insanın uykusunda düzenli aralıklarla birbirini takip eden 4-6 adet uyku döngüsü vardır. Her bir döngü ortalama 60-90 dakika sürer. Bunlar REM (Hızlı göz hareketlerinin olduğu dönem) ve Non-REM (Hızlı göz hareketlerinin olmadığı dönem) ismini alan döngülerdir. Toplam uyku süresinin %80 i Non-REM, %25 i REM uykusudur. Bu iki dönem bir birini takip eder. Non-REM döneminde beyin ve vücut istirahattadır, gözlerde yavaş gezici hareketler vardır. Metabolizma yavaşlar, kan basıncı, nabız ve vücut ısısı düşer. REM döneminde ise vücut aktiftir. Nabız ve solunum hızlanır, kan basıncı artar, metabolizma hızlanır. Hızlı göz hareketleri dikkati çeker. Erkeklerde penis de sertleşme olur. REM uykusu kompleks, canlı, renkli ve hikaye niteliği rüyaların görüldüğü aktif uyku dönemidir. REM uykusundan uyanmak zordur Eğer bu dönemde iken kişi uyanırsa kendine gelmekte zorlanabilir. Şaşkın ve gergin olabilir. Agresif davranışlarda bulunabilir. REM uykusu kişin in bedensel gevşemesi ve duygusal anlamda rahatlamasını sağlayacak bir süreçtir.
Yapılan araştırmalarda REM uykusunun beyin dalgalarında oluşturduğu değişiklikler takip edilerek kişiler uyandırılmış. Belli bir süre sonra bu kişilerde gündüz kişilik değişiklikleri olmaya başlamış ve daha sinirli çabuk tepki veren dikkatleri dağınık kişiler haline gelivermişler.
Her insanın günlük aktivitelerini devam ettirebilmek ve verimli olabilmek için bir günde belli sürede uykuya ihtiyacı vardır. Yeterli uyku alamazsak gün boyu yorgunluk. Unutkanlık, sinirlilik, dikkatsizlik ve iç sıkıntısı gibi birtakım sorunlarla karşı karşıya kalırız. Fazla uyku uyumak da az uyum ak gibi bir problemdir ve pek çok hastalıkla birlikte de karşımıza çıkabilir. En önemli sebeplerden biri de depresyondur. Aşırı uyumaya sinirlilik halleri, öfke, hayattan zevk alamama halleri de eşlik edebilir. 0 zaman konuya daha hassas davranmalı, kendimizi bunun sebebine yönelik araştırma yapmaya yönlendirmeliyiz. Denetimimizi tümüyle yitirdiğimiz uykun un süresi kadar kalitesi de önemlidir. Uykuya dalmada güçlük, sık sık uykunun bölünmesi, sabah yorgun uyanma, kabuslar uykunun kalitesini belirleyen birkaç sebep olarak sayılabilir. Rahat, normal sıcaklık ve neme sahip bir ortamda, bölünmeden uyun an bir uyku, daha kısa da olsa uzun ve kalitesiz bir uykudan daha sağlıklıdır. Uykuyu etkileyen bir başka faktör de "günlük olaylardan etkilenme "dir. Kötü geçen bir sınav, evde yaşanan bir tartışma veya işimizdeki çok ciddi para kaybı gibi durumlardaki uyku bozuklukları ise gelip geçicidir. Sebep ortadan kalktıktan sonra uyku bozukluğu da ortadan kalkar. Uzun süren düzensiz uyku insanın tüm hayatını olumsuz etkileyen mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Uykuya dalmak uykuyu sürdürmek ve uykudan kalktığında zinde olmak konusunda sorun varsa ve bu iki haftadan uzun bir zamandır devam ediyorsa o zaman mutlaka bir hekime danışılmalıdır.

UYKU VE KİŞİLİK İLİŞKİSİ

Normal uyku süresinin ortalama 8 saat olduğunu hepimiz biliyoruz artık. Doğal olarak kişiden kişiye değişen ufak farklar olabilir. Kişiliğimiz ve uyku ihtiyacımız arasında bir bağ olduğunu da bilmekte fayda var sanırım. Az uyuyanlar fazla uyuyanlara kıyasla daha enerji dolu, daha etkin ve daha dışa dönük insanlardır. Kendilerinden ve hayatlarından memnun oldukları gibi dış dünya ile olan iyi iletişimleri nedeniyle dışarıdaki insanlar tarafından da sevilen sosyal insanlardır. Bu kadar faal bir insanın uyku ile zam an geçirmesi de kendine göre bir kayıp olarak değerlendirilebilir. Ve sınırlar zorlan arak az uyunmuş da olabilir. Her ne olursa olsun uykuyu azaltmanın yaşamın verimliliğini artırdığı da ortadadır. Çok uyuyanlar ise genelde; sıkıntılı gergin, kendileri ve çevre ile sürekli kavga hal inde olan, en azından eleştiri okları ile kendine ve çevreye daha fazla saldıran tiplerdir. Ne var ki çok uyuyan insanların daha fazla REM uykusu uyudukları ve sanatçı ruhlu oldukları, sanatsal yaratıcılıklarının daha iyi olduğu da inkar etmemek gerekir. Araştırmalar kısa uyumanın öğrenilebileceğini ortaya koymuştur. Öğrenilmesi gerek en daha etkin bir uyuma, yani kaliteli ve dinlendirici bir uykudur. Bunun uzun ve kalitesiz bir uykudan çok daha faydalı olduğun u hatırınızdan çıkarmayınız. Uyku bozukluklarına yol açan nedenler genel tıbbi durumumuzdaki bir bozukluk olabilir. Endokrin-meta kolik hastalıklar( tiroit bezine ait hastalıklar ve şeker hastalığı gibi.), beyin tümörü, alkol ve madde bağımlılığı nedeniyle de uyku düzeni bozulabilir. Uyku bozuklukları psikiyatrik hastalıklarla birlikte de sıkça görülür. Depresyonlu hastaların %90'ında uyku bozuklukları ortaya çıkar ve bunlarında nerdeyse %20'si aşırı uyuma şeklindedir. Panik bozukluğu olan hastalarda uykuda panik atak geçirme de görülebilir. Yine şizofreni hastalarında da uyku bozuklukları olabilir Uyku süresinden çok kalitesi önemlidir dedik. Çok basit değişikliklerle uyku daha kaliteli ve verimli hale getirilebilir. Yani da a kısa süre uyuyarak daha çok verim almak mümkün. İyi bir uyku için gereken genel şartları uyku hijyeni olarak tanımlayabiliriz.

Uyku hijyeni şartları şunlardır :

1-Yatak rahat olmalıdır.
2-Oda sessiz ve sakin olmalıdır. En azından ani gürültülerden kaçınılmalı.
3-Oda sıcaklığı 18 C civarında olmalıdır.
4-Yatma saatine yakın egzersizden ve yemek yemekten kaçınılmalıdır.
5-Kahve, çay ve kola gibi kafein içeren içeceklerin alımı kısıtlanmalıdır. Arzuya göre ıhlamur ve benzeri sıcak bitki içecekleri veya sütlü içecekler tercih edilmelidir.

Uyku hijyeni sağlandıktan sonra en kaliteli ve verimli uyku için öneriler şunlar olabilir:

1-Yatağa alışkanlık nedeniyle değil sadece uykunuz geldiği ve yorgun düştüğünüz için gidin.
2-Yatakta kitap okumak veya televizyon seyretmek yerine yatar yatmaz ışıkları söndürün.
3-Eğer yarım saat sonra hala uyuyamadıysanız hemen kalkın ve başka bir odada vakit geçirin ta ki tekrar uykusuzluktan yorgun düşene kadar.
4-Gündüz uyku uyumak gece uykusunu etkiler. Bu nedenle gündüz uykusundan kaçının. Özellikle gece uyku sorunu yaşayanların gündüz uykusundan kaçınması gerekir.

Popüler Psikiyatri Mart – Nisan 2003 Sayı : 12 / Dr. Mustafa Güveli / Psikiyatri Uzmanı

makale spotlar 5 spotlar govdealt 1spotlar govdealt 2spotlar govdealt 3spotlar govdealt 4
makale spotlar 6