spotlar 1 spotlar 2 spotlar 3

Duyurular

Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN

ava şirin özgünÖzel Nirvana Psikiyatri Polikliniğinde Görev Yapan Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN'ün Resmi Web Sitesi Yayına Başlamıştır.

www.avasirinozgun.com

DEPRESİFLER ALZHEIMERE YATKIN OLUYOR

depresif hastalar alzaymıra daha yakın oluyorMelankolik ve depresif hastaların,daha sık demans hastalıklarına yakalandığı tespit edildi.Uzun süre depresyondan yakınan ve psikolojik sorunlarla baş etmek zorunda kalan insanlar,psikolojik olarak stabil olanlara göre iki kat daha fazla Alzheimer’e yakalanıyorlar.

Yazının Devamı

NEOFOBİ (YENİLİK KORKUSU) ÖMRÜ KISALTIYOR

neofobi nirvana psikiyatriYeni bir şeye karşı duyulan belirgin korkular,yaşamı kısaltıyor.Neofobi insanlarda bir buçuk yaşlarından itibaren başlayabiliyor.Alışılmışın dışında olan bir tek olayla bile ,bu bozukluk ortaya çıkabiliyor.

Yazının Devamı

ANOREKSİYA ANFİZEME SEBEP OLABİLİYOR

anoreksiya nirvana psikiyatri polikliniğiŞikago'da yapılan Radiological Society of North America'nın (RSNA) yıllık toplantısında,anoreksiya nervosa'daki beslenme yetersizliğinin akciğer anfizemine neden olabileceği iddaa edildi.

Yazının Devamı

MİGRENE DE PSİKOTERAPİ

migren nirvana psikiyatriPsikoterapinin alt etme stratejileri ile kronik başağrılarına karşı da savaş verebiliyor.Düsseldorf’da yapılan bir sempozyumda,Heidelberg Üniversitesi’nden uzman psikolog Gideon Franck hastanın kendi bedeniyle ilişkisini değiştirmesi ana prensibine dayanan bu yöntemi,ilk kez baş ağrısı nedeniyle davranış bozuklukları gösteren çocukların tedavisinde denediğini açıkladı.

Yazının Devamı

DEPRESYONDAYSANIZ,YÜRÜYÜŞ YAPIN

depresyon nirvana psikiyatri polikliniğiDüzenli spor depresiflere iyi gelir;bu konuda uzmanların hepsi hemfikir.Bu sporların içinde en etkili olanı ise yürüyüş.Prof.Dr.Ulrich Bartmann,Würzburg Yüksek okulu'nun sağlık dergisinde yazdığı bir makalede,yürümenin jimnastik,voleybol vb tüm sporlardan daha yararlı olduğunu belirtti.

Yazının Devamı

Islak Yatak Hastalık Belirtisi Olabilir

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yapılan araştırma, her 8 çocuktan 1 inin gece altını ıslattığın ı ortaya koydu. Şeker hastalığı ve kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisinin "gece altına ıslatma" olduğu belirtildi.

Yazının Devamı

Ergenlikteki Aşırı Stres Öğrenmeyi Etkiliyor

Ergenlikte maruz kalınan aşırı stresin, beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümünde önemli ölçüde değişikliklere yol açabileceği bildirildi.

Yazının Devamı

Stres, Doğacak Bebeğin Zekasını Etkiliyor

Doğacak Bebeğin ZekasıLondra’daki Imperial College uzmanlarınca yapılan ve sonuçları Clinical Endocrinology dergisinde yayımlanan araştırma, ham ilenin yaşadığı stresin, gebeliğin 17. haftasından itibaren bebeği olumsuz etkilediğini gösterdi.

Yazının Devamı

Tv Seyretmeye Sınır Gelmeli

Tv Seyretmeye Sınır GelmeliTelevizyon insanın psikolojisini bozuyor Hacettepe Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre, aşırı televizyon izleme alışkanlığı çocuklarda uyku bozukluğuna yol açıyor.

Yazının Devamı

Stres İyileşmeyi Yavaşlatıyor

ABD’nin Chicago kentinde bulunan İllinois Üniversitesi’ndeki (UIC) araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yaptıkları testlerde, hayvanlar stres altındayken yaralarının iyileşmesinin yavaşladığını, ancak ekstra oksijen alımının bu yavaşlamayı tersine döndürdüğü sonucuna ulaştılar.

Yazının Devamı

Strese Bağlı Hastalıklar Artıyor

Avrupa Parlamentosu’na sunulan bir araştırmada, modern hayatın kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı uyansı yapıldı.

Yazının Devamı

Suça Karışan Çocuk Akranından Etkileniyor

Suça karışan çocuklar üzerinde akranlarının etkisinin büyük olduğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Çocuk İhmali ve İstismarı Araştırma Biriminde görevli çocuk gelişim uzmanı Gülümser Gültekin Akduman’ın yaptığı araştırma, suça karışan çocuklarla ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Yazının Devamı

Uykusuzluk çekenlere müzik

Artık koyun saymak gereksiz.Çünkü güzel bir uykunun sırrı, uyumadan önce 45 dakika kadar rahatlatıcı müzik dinlemek. Journ al of Advanced Nursing adlı sağlık dergisinin haberine göre

Yazının Devamı

Dikkat: Aile içi gerginlik çocuğun iştahını etkiler

Aile içindeki gerginlikler çocuğun iştahını olumsuz yönde etkiliyor. Ailedeki iletişim bozuklukları ve huzursuzlukların çocuğun ruhsal yaşamını doğrudan etkilediğini

Yazının Devamı

Depresyon riskinin en yüksek olduğu yaş 40’lar

Bilim adamlarının 80 ülkede 2 milyon kişi üzerinde yaptığı veri analizine göre, insanların depresyona en açık oldukları yaş 44. ABD’deki Warwick Üniversitesi ile

Yazının Devamı

Uyku, ruh sağlığının aynası

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, “Uykularımız düzenliyse genellikle ruh sağlığımız da yerinde demektir.

Yazının Devamı

Strese bağlı hastalıklar artıyor

Günlük yaşamın stresi yüksek tansiyona yol açıyor. Dünyada her yıl 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıklarından ölüyor. Türkiye, yüksek tansiyon sorununun en hızlı arttığı ülkeler arasında...

Yazının Devamı

Beyindeki bozuk elektrik dalgaları depresyona, neden oluyor

Beynin işleyişini düzenleyin elektrik dalgalarındaki bozukluğun depresyona yol açabileceği ortaya çıktı. ABD’nin Stanford Üniversitesi’nden bilim adamlarının, fareler üzerinde yeni bir görüntüleme yöntemini

Yazının Devamı

Modern yaşam stres yapıyor

İngiltere’de yapılan iki araştırma daha, modern yaşamın büyük strese yol açtığı ve bir eyleri uykusuz bıraktığı görüşünü destekledi. Bir sigorta şirketi tarafından yapılan, 1001 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları,

Yazının Devamı

Elektronik posta strese sokuyor

İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre; işyerinde elektronik postaların çok sık kontrol edilmesi, çalış anların sinirlerini bozuyor.

Yazının Devamı

Aşırı Şişmanlık Psikolojiye Zarar

Bir ulusal sağlık araştırmasındaki 40 bin ABD’linin verilerinin değerlendirildiği çalışmada, obez erişkinlerin normal ağırlıktaki erişkinlere göre depresyon,

Yazının Devamı

Yatmadan Önce Ekran Karşına Geçmeyin

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre; yatmadan önce bilgisayar ve televizyon karşısında fazla vakit geçirenler, bunu yapmayanlarla aynı uzunlukta uyusalar bile kendilerini daha yorgun ve daha az uyumuş hissediyor.

Yazının Devamı

Tek Seansta Sigaraya Son...!

Tek Seansta Sigaraya Son...!
Uzman Psikiyatrist ve Psikologlar Denetiminde Nirvana Sigara Bırakma Paketi Terapilerine Başlamıştır..

www.sigarabirakmaantalya.com

Ekonomik Kriz Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Uzman Dr. Halis Ulaş, ekonomik krizin, hem işverenlerde hem çalışanlarda hem de işsizlerde ruhsal problemlere yol açabileceğini söyledi.

Yazının Devamı

Şizofreninin Anahtarı Okulda

Dünyada her 100 kişiden birinin yakalanma ihtimali olan şizofreninin ilk fark edildiği yer okul. Çocuklarının öğretmenleri ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kuran aileler, çocuğun hastalığa yakalandığını çok çabuk anlayabiliyor.

Yazının Devamı

İntiharlar Önlenebilir

10 Eylül Dünya İntihar Önleme Günü dolayısıyla açıklama yapan Ankara Üniversitesi (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Duyan, ''intiharın, pek çok ülkede ve özellikle genç nüfus arasında tırmanma eğiliminde olduğunu'' belirterek, bunun günümüzde global bir sorun olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yazının Devamı

Cinselliği Tabu Olmaktan Çıkarmak İçin

Konya'da, Ulusal Gençlik Parlamentosu çatısı altında bir araya gelen üniversiteli gençler, ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı'' konulu kampanya başlattı. Kampanyayı çoğunluğunu Selçuk Üniversite Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerin oluşturduğu ''Yerel Gündem 21'' topluluğu başlattı.

Yazının Devamı

Otistik Çocuklar Sesleri Daha Geç Algılıyor

Otistik çocukların, sesleri normal çocuklardan daha geç algıladığı belirtildi. Söz konusu gecikmenin otizm hastalarını teşhis etmek için bir işaret olduğu düşünülüyor...


Yazının Devamı

Antidepresan Kullanımı 4 Yılda Yüzde 85 Arttı

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Dr. Halis Ulaş, sinir sistemi ilaçlarının kullanım sıklığının sürekli arttığını belirterek,

Yazının Devamı

Evlilik Öncesi Danışanlar Arttı

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye'de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

Yazının Devamı

Biz Uyurken Sinir Hücrelerimiz de Uyuyor

ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bilim insanları, alışılandan daha az uyunan bir gecenin ertesi gününde dikkat ve konsantrasyon azalıp öfke artarken beyinde neler olup bittiğini araştırdı.

Yazının Devamı

Hem Kaygı Yaratıyor Hem de Kaygıyı Yok Ediyor

Standford Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden olduğunu hem de kaygıyı yok edebildiğini ortaya çıkardı.

Yazının Devamı

Otizm Erkeklerde Neden Daha Fazla?

İki binden fazla otizm hastasının gen haritasını inceleyen ve sonuçlan otizm hastası olmayan kişilerinkiyle karşılaştıran Kanadalı bilim adamları, otizm hastası erkek çocuklarının yüzde 1 inde bu genin mutasyona uğradığını gördü.

Yazının Devamı

Bilgisayar Bağımlılığıyla İle İlgili Ailelere Öneriler

1- Bilgisayar evde en çok kullanılan ve herkesin döneminden sonra böyle gruplara katılıyor değildir. görebileceği bir merkezde tutulmalıdır, Böylece çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

2-Bilgisayar kullanımı konusunda evde kurallar oluşturunuz.Ders haricinde,hafta içi bilgisayar kullanımına (özel durumlar hariç) izin vermeyiniz.Hafta sonu kullanımına da saat kısıtlamaları getiriniz.

3-Çocuğunuzun oynadığı oyunları mutlaka kontrol ediniz.İçeriğinde şiddet,vahşet ve pornografi olan oyunlara asla izin vermeyiniz.

4-Çocuğunuzun bilgisayar ve internet kullanımı konusunda sizin otoritenizi kabul etmesini mutlaka sağlayınız.

5-Çocuğunuzun “sohbet gruplarına” katılmasına izin vermeyiniz.Ergenlik döneminden sonra böyle gruplara katılıyor ise kiminle görüştüğünü ve neler paylaştığını mutlaka kontrol ediniz.

6-Çocuğunuzu bilgisayar ve internet kullanımından doğacak tehlikeler konusunda uyarınız ve takipçisi olduğunuzu bildiriniz.Çocuğunuzun mahrem ve kişisel bilgilerin paylaşılmaması,resim ve görüntü iletmemesi internet üzerinden kişilerle kavga ve tartışmaya katılmaması konusunda uyarınız.

7-Çocuğunuzun güvenmediğiniz ve kontrol edemediğiniz ortamlarda(internet cafe vb.)bulunmasına izin vermeyiniz.

8-Öncelikle internet ve bilgisayar kullanımı konusunda ona iyi örnek olmalısınız. Saatlerce bilgisayarın başından kalkmayan anne babalar, çocuklarına aynı konuda nasıl sınır koyacaklar?Bunu tahmin etmek zor değildir.

9-Çocuğunuzun uygun olmayan sitelere girmesini engellemek için site filtrelerini kullanınız.

10-Kontrolün sizden çıktığını, çocuğunuzun bilgisayar ve internet bağımlısı olduğunu düşündüğünüzde acilen profesyonel yardım alınız.

11-Yukarıda söz ettiğimiz bazı psikopatolojilerde bilgisayar bağımlısı olma riski daha yüksektir.Böyle bir çocuğa sahip olan ebeveynin daha dikkatli olması gerekir.Ayrıca temelde yatan psikopatoloji tedavi edilmeyen bilgisayar bağımlılığı sorunu çözülemez.Örneğin depresif ya da dürtü kontrol sorunu olan bir çocuğun öncelikle bu sorunu çözmek gerekir ki bilgisayar bağımlılığından kurtulabilsin.

Dr. Ava Özgün

CETAD derneğinin vermiş olduğu eğitim programını tamamlayarak Cinsel Terapi Uzmanlığı ünvanını almaya hak kazandı.

Yazının Devamı

Cinsel Terapist

Cinsel Terapist- Antalya ile ilgili www.antalyacinselterapist.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı - Antalya ile ilgili www.sinavkaygisiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Aile Terapisi

Aile Terapisi - Antalya ile ilgili www.antalyaaileterapisi.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi - Antalya ile ilgili www.sosyalfobiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Çocuk Psikoloğu

Çocuk Psikoloğu - Antalya ile ilgili www.antalyacocukpsikologu.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Yeme Bozukluklarının Sebepleri

A)Biyolojik sebepler

Yeme bozukluklarının ortaya çıkmasında her ne kadar sosyo - kültürel ve psikolojik sebepler önemli rol oynasa da son yıllarda yapılan araştırmalar yeme bozukluklarında genetik etkenlere dikkat çekmeye başlamıştır. Yapılan aile çalışmaları ve genetik araştırmalar sonucunda yeme bozukluklarının kalıtımsal bir hastalık olmamasına rağmen, bu hastalığa yatkınlıkta genetik faktörlerin önemli yer tuttuğu saptanmıştır.

Aile Çalışmaları

Yeme bozukluklarıyla ilgili genetik araştırmalar uzun zamandır sürdürülmesine rağmen ilk sistematik araştırma Gershon ve arkadaşları (1984) tarafından yürütülmüştür(Kuruoğlu,2000:32)Bu çalışmanın sonucunda gershon anoreksiklerin birinci derecede akrabalarında %2 oranında anoreksiya nervoza,%4.4 oranındada bulimiya nervozaya rastlandığını bildirmiştir. Daha sonra Lienfield ve arkadaşları tarafından yapılan çalışmada ise gerek anoreksiya gerekse bulumiya nervozalı hastaların ailelerinde bu hastalıkların ortaya çıkışında bir artış olduğu saplanmazken, yeme bozukluklarının bütün tipleri birlikte değerlendirildiğinde anoreksiya nervoza hastalarının birinci derece akrabalarında %11.8 oranında, bulimiklerin akabalarında ise %18.9 oranında yeme bozukluğu bulunmuştur.Bu çalışma hem örneklem gurubunun genişliği hem de çalışmaya katılan bireylerle doğrudan görüşme imkanının bulunmuş olması sebebiyle oldukça önemlidir.Yapılan birçok araştırma sonucunda anoreksiya nervozalı hastaların ya da bulumiklerin birinci ailelerinde yeme bozukluğunun herhangi bir alt tipinin görülmesine yatkınlık olduğu sonucuna varılmasına rağmen,bu görüşün desteklenmeyen araştırmalarda vardır. Logue bu hastalığa sahip olan bireylerin ailelerinde yeme bozukluğunun ortaya çıkma oranında % 0 olduğunu bildirmiştir.Ancak bu çalışmadaki örneklem grubunun oldukça az olması bu sonuçları tartışılır kılmaktadır.Yukarıda özetlenen, çalışmalardan da anlaşılacağı gibi yapılan çalışmalar genelde ailesel bir yatkınlığın altını çizmektedir.ancak bu genetik yatkınlığın yeme bozukluklarıyla arasındaki ilişki tam olarak belirlenememiş olmasına rağmen ailesel faktörlerin bu hastalıkların etiyolojisinde önemli rol oynadığının altı çizilmiştir.

İkiz Çalışmaları

Yeme bozukluklarındaki genetik faktörler ile ilgili araştırmalar arasında ikiz çalışmalarını,n önemli bir yeri, vardır.bu tip araştırmalarda tek yumurta ve çift yumurta ikizleri arasında,hastalığın görülme sıklıkları bağlamında kıyaslama yapılmaktadır.eğer tek yumurta ikizlerinde bu hastalıklarının görülme oranın çift yumurta ikizlerinde görülme oranında istatiksel anlamda önemli bir şekilde daha fazla ise genetik faktörlerin hastalığın oluşmasında önemli rol oynadığı önerilebilir(Palmer,2000:61)
Yeme bozuklarında konusunda yapılan ilk ikiz çalışmasında anoreksiya nervozanın tek yumurta ikizlerinde %56 oranında,çift yumurta ikizlerinde ie %7 oranında görülme sıklığının istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirtilmiştir.Yapılan diğer bir çalışmada ise anoreksiya nervozanın kısıtlayıcı alt tipinde tek yumurta ikizlerinde görülme sıklığının %66,çift yumurta ikizlerinde %0 olduğu saptanmıştır.Bu çalışmada bulumiya nervoza için bu oranların tek yumurta ikizleri için %35 çift yumurta ikizleri için %29 olduğu bulunmuştur.bu çalışma neticesinde çevresel etkenlerin bulumiya nervozada, anoreksiya nervozaya oranla daha etkin olabileceğin altı çizilmiştir.
90’lardan itibaren hızla yürütülen genetik çalışmalar sonucunda bulumiya nervoza hastalığının etiyolojisinde çevresel etmenlerin dışında genetik faktörlerinde etkili olduğu vurgulanmıştır (kuruoğlu,2000:33).

Genetik araştırmalar yeme bozukluğu gösteren hastaların yatkınlığının olduğunun altını çizerken bu hastalıkların fenetiplerinin ne olabileceği konusunda araştırmalar devam etmektedir(palmer,2000:61).

Genetik faktörlerinin dışında yeme bozukluklarına yol açan diğer önemli biyolojik faktörlerin başında yeme,içme ve cinsel dürtülerin menutural periyotların düzenlenmesinde görevli olan Hipotalamus’un çalışmasındaki düzensizlikler gösterilmektedir. Ayrıca yeme bozukluğunun bazı hastalarda antidepresan ilaçların olumlu sonuç vermesi,bu hastalıklara vücuttaki hormone sistemlerdeki aksaklıkların sebep olabileceğinin vurgulanmasına yol açmıştır.Pek çok çalışmasa norepinefrin aktivesinde azalma olduğu saptanmıştır.Diğer çalışmalarda yeme bozukluğu olan hastalarda seroti, o hormonunun seviyesindeki azalmalara dikkat çekilmiştir.
Sonuç olarak hastaların kilo kaybının yoğun olduğu dönemlerde saptanan bulguların, kilo alındıktan sonra ki dönemlerde ortadan kaybolduğu bulunmuştur. Bütün bu bulgular, biyolojik etmenlerin tek başına yeme bozukluklarının sebebi olamayacağı sonucunu doğurmaktadır.

Psikolojik Sebepler

Yeme bozukluğu olan hastalar benlik değerlerini tümüyle kile ve beden yapısı ile ilişkilendirip, bu sebeple de beden yapılarını ve kilolarını katı bir kontrol altında tutmaları gerektiğine inandıklarından, hastalığın ciddi sonuçları olduğunu bilmelerine rağmen bu hastalar için kilo almak kabul edilebilir bir durum değildir.Hastalığın sonuçlarının inkarı ve bu durumun bir psikolojik bozukluk olduğunun inkarı,tedavi sırasında hasta ile yapılması gereken iş birliğinin zorlaşmasına sebep olur.Yeme bozukluğu olan kişiler kendilerine tedavi eden kişileri genellikle hayatlarını amacını ellerinden almaya çalışan kişiler olarak görürler(kabakçı demir,2001)
Birçok psikolojik teori bu hastaların etiyolojisini anlama yolunda açıklamalarda bulunmuştur. Psikanalistler,anokresiya nervozanın cinsel isteklerin ya da cinsel kimlik kazanmaktan duyulan korkunun bir sonucu olarak ortaya çıktığını savunmaktadırlar.(bilson,1988).

Gelişimsel teoriler ise anne çocuk ilişkisi özelinde ailesel faktörlerin öneminin altını çizmektedir.Yeme bozuklarını görülen ergenlerin ailelerinde sorun çözme becerilerin oldukça zayıf olduğu görülmüştür.Buna ek olarak bu ailelerin çocuk yetiştirme tutumların da oldukça sert disiplin kurallarını içermektedir.Yeme bozuklukları görülen hastaların genellikle özerklik kazanılmasına fırsat vermeyen baskıcı ve kontrolcü ailelerden geldikleri saptanmıştır.Yapılan empirik çalışmalarda anoreksik ve bulumik hastaların genellikle aşırı korumacı annelere ve aşırı baskıcı babalara sahip oldukları bulunmuştur.Bu durum anoreksikler için daha sık görülen bir durumdur.Aile gözlemlerine dayanan çalışmalarda anoreksik hastaların ailelerinin bireylerin benlik gelişimine göz ardı ettikleri saptanmıştır.Humphrey (1987) başka bir çalışmasında bu hastaların ailelerinin ve bireylere kimi zaman kontrol ,kimi zamansa özerklik içeren tutarsız davranışlarda bulunduklarını saptamıştır.

Ebeveynlerde görülen psikopatolojide yeme bozukluklarının gelişimini etkilemektedir. Strober ve arkadaşlarının (1991) yaptığı bir çalışmada yeme bozukluğu olan bireylerin gene aynı tür hastalığa sahip olan anneler tarafından yetiştirildiği saptanmıştır.Ayrıca ebeveynlerde görülen duygu durum bozuklukları madde bağımlılığı bu hastalıkların ortaya çıkmasında etkilidir.Ailesel faktörlerin yanında diğer psikolojik etkenler önemli paya sahiptir.Yeme bozukluğu olan hastaların genellikle gerçekçi olmayan eden yapısı ve ağırlık algıları vardır.Bu hastalar zayıf olmak isterle bunu başarmak içinde sıkı rejimler uygularlar.Bu hastaların benlik saygıları düşüktür.Benlik değerleri düşük olduğunda zayıf olmak ya da zayıf olmayı başarmak onlar için benlik saygılarını yükseltmenin ilk yoludur.Ancak gerçekçi olmayan kriterlerden dolayı yeterince zayıf olamadıkları için kendilerine verdikleri değerde düşmeye devam etmektedir.Bu durum içinden çıkılması zor bir hali alır.Benlik değerinin az olması bu hastalıklar için oldukça önemlidir.bazı kişilik özelliklerinde yeme bozukluklarının etiyolojisinde önemli yer tutar.Anoreksik hastalar genellikle kişilik özellikleri ve aşırı mükemmelliyetçi yapıya sahiptir.Ayrıca bu hastalar empati kurmakta zorlanırlar.Bu kişiler duygusal, olarak aşırı tepki verirler.Ayrıca borderline kişilik bozukluğuda bu hastalarda görülmektedir.Son olarak yaşanmış travmatik olaylarda ,( cinsel istismar gibi ) bu hastalıkların oluşmasında etkili oldukları saptanmıştır.Görüldüğü gibi birçok psikolojik etmen bu, hastalıkların oluşmasında katkıda bulunmaktadır.Bu faktörleri birbirleriyle etkili düşünmek yeme bozuklarını anlamak açısından bize önemli ışık tutmaktadır.

Sosyokültürel Faktörler

Düşük beden ağırlığını sosyal kabul ve beyine kazandırdığı kültürlerde yeme bozukluğunun daha sık görüldüğü öne sürülmektedir.Özellikle batılı toplumlarda 20.yüzyılın başlarından beri zayıf genç olmak gibi kavramlarla özdeşleştirilmektedir. 60.yıllardan itibaren rejim yapmak ve zayıflık toplumsal takıntı haline dönüşmüştür.Özellikle medya ve reklamlar zayıflığın idaelize edilmesinde önemli birer etkendir. Davit Garner ve Paul Garpinkel vücut ölçülerinde değişiklikleri ve kadın vücudunun çekiciliği standartlarındaki değişimleri araştırmışlardır bu araştırmalardan başlayarak her yıl yapılan kuzey amerika güzellik yarışmasını kazanan kadınların beden ve vücut ağırlıklarını karşılaştırmışlardır.Bu kıyaslamalar sonucunda modellerin gitgide beden ağırlıklarının düştüğü gerek kalça gerekse göğüs ölçülerin giderek küçüldüğü saptanmıştır.Yapılan çalışmalar kadınların vücut yapıları konusunda daha da takıntılı hale geldiğini gösterir.Ayrıca Fallon ve Rozin tarafından yapılan bir çalışmada üniversite öğrencilerinden şu andaki kilolarını kendi ideal standartlarıyla ve karşı cinsin etkileyici bulduklarına inandıkları standartlarla kıyaslamaları istenmiştir.Bu çalışmanın sonucunda erkeklerin kendi kilolarını ideal ölçülerle ve karşı cinsin ideal ölçüleriyle kıyasladıklarında bunlar arasında bir fark yoktur.Öte yandan kız öğrencilerin ideal kiloları ve karşı cinsi etkileyici bulduğundan inandıkları standartlar çok düşüktür.
Ayrıca kız öğrenciler kendilerini olduklarından çok daha kilolu olarak değerlendirmişlerdir (kordon,2000:121)

Uzman Psikolog Hüseyin ŞAHİN

makale spotlar 5 spotlar govdealt 1spotlar govdealt 2spotlar govdealt 3spotlar govdealt 4
makale spotlar 6