Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Yaygın anksiyete bozukluğu adından da anlaşılabileceği gibi yaygın ve süreklilik gösteren anksiyete söz konusudur. Çocuk n edeni belirsiz bir şekilde sürekli kötü bir şey olacağı yönünde beklenti içindedir. Huzursuzluğunu ve kaygısını dışsal nedenlerle açıklayamaz ve bununla birlikte günlük sıradan olaylar bile yoğun anksiyeteye sebep olur. Çoğu zaman anksiyetesinin yoğunluğu günlük yaşamını, okul hayatını, sosyal ilişkilerini olumsuz etkiler. Gelecekle ilgili abartılı kaygılarına, sürekli kabul görme ihtiyacı ve rahatlayamama eşlik eder. Gerginliklerinden kaynaklanan kas ağrıları, güçsüzlük, kolay yorulma, ateş basması, titreme, avuç içlerinin terlemesi gibi fiziksel belirtiler eşlik edebilir. Yaygın anksiyete bozukluğu yaşayan çocuklar diken üstünde gibidir. Her an alarm verebilecek bir siren gibi tetikte beklerler.

Tedavi

Anksiyete tedavisindeki önemli nokta çocuğun hayatını ne kadar etkilediğidir. Sosyal geri çekilmenin yoğun olduğu, psikoterapiye yatkın olmayan çocuklarda ilaç tedavisi uygundur. Ancak öncelikli tercih edilen yaklaşım psikoterapidir. Tedaviye sıklıkla aile terapisi eşlik eder. Bazı durumlarda bir uzman tarafından uygulanmamış çocuğun alışması için zorlayıcı yaklaşımlar süreci daha da içinden çıkılmaz hale sokabilmektedir.

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.