Cinselliği Tabu Olmaktan Çıkarmak İçin

Konya'da, Ulusal Gençlik Parlamentosu çatısı altında bir araya gelen üniversiteli gençler, ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı'' konulu kampanya başlattı. Kampanyayı çoğunluğunu Selçuk Üniversite Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerin oluşturduğu ''Yerel Gündem 21'' topluluğu başlattı.

Topluluk adına konuşan öğrencilerden Saime Hündür, amaçlarının üniversiteli gençler olarak toplumu bilgilendirmek, içinde yaşadıkları topluma pek çok kişinin çeşitli nedenlerle farkında olmadığı, ancak önemli konularda bilgi vermek olduğunu belirtti.
Halkı çeşitli konularda aydınlatmaya yönelik programlar kapsamında, Türkiye'nin pek çok yerinde şuan kendileriyle aynı ismi taşıyan öğrenci gruplarının aynı anda açıklama yaptığını ifade eden Hündür, şunları kaydetti:
''Türkiye'nin pek çok yerinde olduğu gibi Konya'da da, 'cinselliğin tabu olarak görülmesi ve utanılması' nedeniyle pek çok sorun yaşanmaktadır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda yeterince bilgi sahibi olmama, utanıldığı için doktora gidememe gibi sorunlarla sıkça karşılaşıyoruz. Bu sorunun en azından bugünden itibaren en aza indirilebilmesi için, okullarda çocuklara ve gençlere cinsel sağlık ve üreme sağlığı konusunda yeterli bilgi verilmesini, bunun müfredata girmesini talep ediyoruz. Cinsellik kesinlikle tabu olarak görülmemeli. Bu konuda toplum olarak bilgi paylaşımı yapmaktan başka çaremiz yok.''