Hem Kaygı Yaratıyor Hem de Kaygıyı Yok Ediyor

Standford Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden olduğunu hem de kaygıyı yok edebildiğini ortaya çıkardı.

Bilim insanları, enerji için ışığı soğuran yosunlardaki bazı proteinleri enjekte ederek farelerin sinirlerinin ışığa duyarlı olmasını sağladı. Daha sonra hayvanların beynine, başta korku olmak üzere duyguların denetimli den sorumlu şakaklardaki amigdala bölgesini harekete geçirmek için optik lifler nakledildi.
Kaygı düzeylerinin belirlenmesi için hayvanlar bazı testlere tabi tutuldu. Işıklarla aydınlatılan beyaz bir çemberin ortasına bir parça peynir yerleştirildi. Sadece “beyni uyarılan” fareler, kaygılarını yenerek peynire ulaşabildi. Diğerleri ise ışıktan korktu. İngiliz “Nature” dergisinde yayımlanan araştırmayı gerçekleştiren bilim insanları, araştırmanın büyük bir ilerleme olduğunu vurgulayarak, sonuçların insanlarda depresyon, kaygı ve iki uçlu duygu durum bozukluğunun tedavisinde, yeni
yöntemlere ışık tutabileceğini belirtti. Konuya ilişkin makale Fransız “Le Point” dergisinde de yayımlandı.

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.