Stres İyileşmeyi Yavaşlatıyor

ABD’nin Chicago kentinde bulunan İllinois Üniversitesi’ndeki (UIC) araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yaptıkları testlerde, hayvanlar stres altındayken yaralarının iyileşmesinin yavaşladığını, ancak ekstra oksijen alımının bu yavaşlamayı tersine döndürdüğü sonucuna ulaştılar.

UIC Diş Hekimliği Fakültesi profesörlerinden Phillip Marucha ve arkadaşları, fareler üzerinde yaptıkları deney sonucunda, bir yerde kapalı tutulmanın getirdiği psikolojik stresin, farelerin yaralarının iyileşme sürecini yüzde 45 oranında yavaşlattığı bulgusunu elde etti. Araştırmacılar, iyileşmenin yavaşlamasında bir grup hücre ve genetik değişikliğinin etkili olduğunu kaydetti. Marucha, “Dokuların yeniden üretilmesine yardım eden hücreler, stres altındaki hayvanlarda normal hayvanlarda olduğu şekilde hareket etmedi. Olması gerektiği şekilde sır aya girmediler ve yaranın iki ucunu bir araya getirecek küçük onarıcı lifleri oluşturmadılar. Söz konusu lifler için protein kodla- yan genlerin kendini ifade edişi zayıftı” dedi. Bununla birlikte araştırmacılar, hayvanlar normal atmosfer basıncından çok dahi yüksek oranda oksijen aldıklarında iyileşme sürecinde yaşanan yavaşlamanın ortadan kalktığını kaydettiler. Marucha, stresin kan damarlarını daraltan bir olaylar zincirini başlatarak dokuları oksijenden mahrum bıraktığını söyleyerek, “Oksijen iyileşmeye yardım eden bağışıklık sisteminin kışkırtıcı hücrelerini harekete geçiriyor. Ayrıca oksijen yaralardaki bakterilerin öldürülmesine yardım ediyor” dedi.

Web sitesinin hosting süresi doldu ve yakında yayından kalkacaktır. Web tasarım sorumlunuzla iletişim kurarak hosting süresini uzatabilirsiniz.