Ergen Psikiyatrisi

Ergenlik, çocukluktan yetişkinliğe geçişteki insan hayatındaki en önemli evrelerden biridir. Bu geçişte çocukluk dönemindeki davranış ve tutumlardan uzaklaşılırken, fiziksel ve psikolojik olarak erişkinliğe dair birçok gelişme gösterilir. Ergenlik yaşı birçok nedenden ötürü değişkenlik gösterebilir. Bunlar, genetik psikolojik, iklimsel gibi faktörler olabilir.

Ne çocuk, ne nede erişkin olarak adlandırdığımız bu dönemde ergen kendini kanıtlama çabasındadır. Ergenlikte çocuklar toplumun, ailenin, okulun değer yargılarını reddetme meyilindedir. Kendi değer yargılarımızı kendimiz koyarız düşüncesi ile hareket etmeleri çocuk ve ebeveyn arasında çatışma yaşamasına neden olur. Ayrıca bu dönemde çocukların her türlü kötülüklere açık olması ihtimali göz önünde bulundurulduğunda ergenin kontrol etme ve serbest bırakma çizgisi çok iyi ayarlanmalıdır.

Aileler bu dönemde ne yaparsalar yapsınlar çocukları ile sağlıklı iletişim kuramadıklarından, çok asi davrandıkların yakınırlar. Çocuk ise kendisinin yeteri kadar önemsenmediğinden ve anlaşılmadığından yakınır.

Ergenlik İle İlgili Bir Sorun Yaşadığını Nasıl anlarız?

Ergenin işlevselliği yani ders başarısı giderek geriye gidiyorsa, evde ondan beklenen sorumlulukları yerine getirmiyorsa, arkadaş çevresi değişmişse, eve geç geliyorsa, madde kullanımına ait belirtiler, şüpheler varsa ya da daha çok içine ya da odasına kapanıyorsa sorun var demektir. Direk bir müdahale yerine bir uzmana başvurmak doğru olacaktır.

Özel Nirvana Psikiyatri-Psikoterapi Polikliniği, 12-21 yaş aralığındaki gençlerin bedensel, ruhsal, sosyal, cinsel gelişimleri açısından hassas ve zor bir dönem olan ergenlik döneminde rehberlik ve psikolojik danşmanlık hizmeti sunmaktadır.Antalya'da psikiyatri dal merkezi olarak yetişkin psikiyatrisinin yanında, özel bir uzmanlık alanı olan çocuk ve ergen psikiyatrisinde, çocuk ve ergen psikiyatri uzman doktorları, psikologları ve gelişim uzmanları ile ergenlik dönemi sorunlarının çözümünde ailelere bilimsel metodlar ile destek vermektedir.