Vajinismus nedir?

Vajinanın dış üçte birindeki kaslarda, cinsel birleşmeyi engelleyecek biçimde, tekrarlayıcı veya sürekli olarak istem dışı kasılmanın olmasıdır. Bu bozukluk belirgin bir sıkıntıya yada kişiler arası ilişkilerde bozukluklara neden olur. Bu rahatsızlığın görülme sıklığı kültürel farklılıklara göre değişir. ABD'de ve Avrupa ülkelerinde çok az rastlanmasına rağmen, ülkemizde oldukça sık görülmektedir.

Ailede ve okulda yeterli ve doğru cinsel bilgilendirmenin olmaması, cinselliğin tabu kabul edilip konuşulmaması, ilk cinsel ilişkinin çok acı vereceğine dair kulaktan dolma yanlış inanışlar önemli etkenlerdir. Bu rahatsızlığı olan kadınlar cinsel açıdan çocuksu, erişkin bir kadın olmaya isteksiz kişilerdir. Bu kişilerde genellikle cinsel istek ve orgazmla ilgili problemler görülmemekle birlikte, her cinsel birleşme girişimi kadında yoğun korku, endişe ve sıkıntıya neden olduğu için, bir süre sonra cinsel ilişkiden kaçınma ve buna bağlı evlilik sorunları ortaya çıkar.

Vajinismusu olan kadınların evliliklerine, tamamlanmamış evlilik denir. Aradan yıllar geçmesine rağmen, psikiyatrik destek almadıkları takdirde bu sorunları devam eder, bazen de bebek sahibi olmak istediklerinde yardım arayışına girerler. Cinsel işlev bozuklukları çok sık rastlanan, fakat çok fazla bilinmeyen ve konuşulmayan rahatsızlıklardır. Oysa bu rahatsızlığı yaşayanların düzenli seks terapileri, çift ya da bireysel terapilerden çok fayda gördükleri, yüz güldürücü sonuçlar alındığı hiç unutulmamalıdır.