spotlar 1 spotlar 2 spotlar 3

Duyurular

Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN

ava şirin özgünÖzel Nirvana Psikiyatri Polikliniğinde Görev Yapan Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN'ün Resmi Web Sitesi Yayına Başlamıştır.

www.avasirinozgun.com

DEPRESİFLER ALZHEIMERE YATKIN OLUYOR

depresif hastalar alzaymıra daha yakın oluyorMelankolik ve depresif hastaların,daha sık demans hastalıklarına yakalandığı tespit edildi.Uzun süre depresyondan yakınan ve psikolojik sorunlarla baş etmek zorunda kalan insanlar,psikolojik olarak stabil olanlara göre iki kat daha fazla Alzheimer’e yakalanıyorlar.

Yazının Devamı

NEOFOBİ (YENİLİK KORKUSU) ÖMRÜ KISALTIYOR

neofobi nirvana psikiyatriYeni bir şeye karşı duyulan belirgin korkular,yaşamı kısaltıyor.Neofobi insanlarda bir buçuk yaşlarından itibaren başlayabiliyor.Alışılmışın dışında olan bir tek olayla bile ,bu bozukluk ortaya çıkabiliyor.

Yazının Devamı

ANOREKSİYA ANFİZEME SEBEP OLABİLİYOR

anoreksiya nirvana psikiyatri polikliniğiŞikago'da yapılan Radiological Society of North America'nın (RSNA) yıllık toplantısında,anoreksiya nervosa'daki beslenme yetersizliğinin akciğer anfizemine neden olabileceği iddaa edildi.

Yazının Devamı

MİGRENE DE PSİKOTERAPİ

migren nirvana psikiyatriPsikoterapinin alt etme stratejileri ile kronik başağrılarına karşı da savaş verebiliyor.Düsseldorf’da yapılan bir sempozyumda,Heidelberg Üniversitesi’nden uzman psikolog Gideon Franck hastanın kendi bedeniyle ilişkisini değiştirmesi ana prensibine dayanan bu yöntemi,ilk kez baş ağrısı nedeniyle davranış bozuklukları gösteren çocukların tedavisinde denediğini açıkladı.

Yazının Devamı

DEPRESYONDAYSANIZ,YÜRÜYÜŞ YAPIN

depresyon nirvana psikiyatri polikliniğiDüzenli spor depresiflere iyi gelir;bu konuda uzmanların hepsi hemfikir.Bu sporların içinde en etkili olanı ise yürüyüş.Prof.Dr.Ulrich Bartmann,Würzburg Yüksek okulu'nun sağlık dergisinde yazdığı bir makalede,yürümenin jimnastik,voleybol vb tüm sporlardan daha yararlı olduğunu belirtti.

Yazının Devamı

Islak Yatak Hastalık Belirtisi Olabilir

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yapılan araştırma, her 8 çocuktan 1 inin gece altını ıslattığın ı ortaya koydu. Şeker hastalığı ve kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisinin "gece altına ıslatma" olduğu belirtildi.

Yazının Devamı

Ergenlikteki Aşırı Stres Öğrenmeyi Etkiliyor

Ergenlikte maruz kalınan aşırı stresin, beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümünde önemli ölçüde değişikliklere yol açabileceği bildirildi.

Yazının Devamı

Stres, Doğacak Bebeğin Zekasını Etkiliyor

Doğacak Bebeğin ZekasıLondra’daki Imperial College uzmanlarınca yapılan ve sonuçları Clinical Endocrinology dergisinde yayımlanan araştırma, ham ilenin yaşadığı stresin, gebeliğin 17. haftasından itibaren bebeği olumsuz etkilediğini gösterdi.

Yazının Devamı

Tv Seyretmeye Sınır Gelmeli

Tv Seyretmeye Sınır GelmeliTelevizyon insanın psikolojisini bozuyor Hacettepe Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre, aşırı televizyon izleme alışkanlığı çocuklarda uyku bozukluğuna yol açıyor.

Yazının Devamı

Stres İyileşmeyi Yavaşlatıyor

ABD’nin Chicago kentinde bulunan İllinois Üniversitesi’ndeki (UIC) araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yaptıkları testlerde, hayvanlar stres altındayken yaralarının iyileşmesinin yavaşladığını, ancak ekstra oksijen alımının bu yavaşlamayı tersine döndürdüğü sonucuna ulaştılar.

Yazının Devamı

Strese Bağlı Hastalıklar Artıyor

Avrupa Parlamentosu’na sunulan bir araştırmada, modern hayatın kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı uyansı yapıldı.

Yazının Devamı

Suça Karışan Çocuk Akranından Etkileniyor

Suça karışan çocuklar üzerinde akranlarının etkisinin büyük olduğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Çocuk İhmali ve İstismarı Araştırma Biriminde görevli çocuk gelişim uzmanı Gülümser Gültekin Akduman’ın yaptığı araştırma, suça karışan çocuklarla ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Yazının Devamı

Uykusuzluk çekenlere müzik

Artık koyun saymak gereksiz.Çünkü güzel bir uykunun sırrı, uyumadan önce 45 dakika kadar rahatlatıcı müzik dinlemek. Journ al of Advanced Nursing adlı sağlık dergisinin haberine göre

Yazının Devamı

Dikkat: Aile içi gerginlik çocuğun iştahını etkiler

Aile içindeki gerginlikler çocuğun iştahını olumsuz yönde etkiliyor. Ailedeki iletişim bozuklukları ve huzursuzlukların çocuğun ruhsal yaşamını doğrudan etkilediğini

Yazının Devamı

Depresyon riskinin en yüksek olduğu yaş 40’lar

Bilim adamlarının 80 ülkede 2 milyon kişi üzerinde yaptığı veri analizine göre, insanların depresyona en açık oldukları yaş 44. ABD’deki Warwick Üniversitesi ile

Yazının Devamı

Uyku, ruh sağlığının aynası

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, “Uykularımız düzenliyse genellikle ruh sağlığımız da yerinde demektir.

Yazının Devamı

Strese bağlı hastalıklar artıyor

Günlük yaşamın stresi yüksek tansiyona yol açıyor. Dünyada her yıl 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıklarından ölüyor. Türkiye, yüksek tansiyon sorununun en hızlı arttığı ülkeler arasında...

Yazının Devamı

Beyindeki bozuk elektrik dalgaları depresyona, neden oluyor

Beynin işleyişini düzenleyin elektrik dalgalarındaki bozukluğun depresyona yol açabileceği ortaya çıktı. ABD’nin Stanford Üniversitesi’nden bilim adamlarının, fareler üzerinde yeni bir görüntüleme yöntemini

Yazının Devamı

Modern yaşam stres yapıyor

İngiltere’de yapılan iki araştırma daha, modern yaşamın büyük strese yol açtığı ve bir eyleri uykusuz bıraktığı görüşünü destekledi. Bir sigorta şirketi tarafından yapılan, 1001 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları,

Yazının Devamı

Elektronik posta strese sokuyor

İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre; işyerinde elektronik postaların çok sık kontrol edilmesi, çalış anların sinirlerini bozuyor.

Yazının Devamı

Aşırı Şişmanlık Psikolojiye Zarar

Bir ulusal sağlık araştırmasındaki 40 bin ABD’linin verilerinin değerlendirildiği çalışmada, obez erişkinlerin normal ağırlıktaki erişkinlere göre depresyon,

Yazının Devamı

Yatmadan Önce Ekran Karşına Geçmeyin

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre; yatmadan önce bilgisayar ve televizyon karşısında fazla vakit geçirenler, bunu yapmayanlarla aynı uzunlukta uyusalar bile kendilerini daha yorgun ve daha az uyumuş hissediyor.

Yazının Devamı

Tek Seansta Sigaraya Son...!

Tek Seansta Sigaraya Son...!
Uzman Psikiyatrist ve Psikologlar Denetiminde Nirvana Sigara Bırakma Paketi Terapilerine Başlamıştır..

www.sigarabirakmaantalya.com

Ekonomik Kriz Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Uzman Dr. Halis Ulaş, ekonomik krizin, hem işverenlerde hem çalışanlarda hem de işsizlerde ruhsal problemlere yol açabileceğini söyledi.

Yazının Devamı

Şizofreninin Anahtarı Okulda

Dünyada her 100 kişiden birinin yakalanma ihtimali olan şizofreninin ilk fark edildiği yer okul. Çocuklarının öğretmenleri ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kuran aileler, çocuğun hastalığa yakalandığını çok çabuk anlayabiliyor.

Yazının Devamı

İntiharlar Önlenebilir

10 Eylül Dünya İntihar Önleme Günü dolayısıyla açıklama yapan Ankara Üniversitesi (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Duyan, ''intiharın, pek çok ülkede ve özellikle genç nüfus arasında tırmanma eğiliminde olduğunu'' belirterek, bunun günümüzde global bir sorun olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yazının Devamı

Cinselliği Tabu Olmaktan Çıkarmak İçin

Konya'da, Ulusal Gençlik Parlamentosu çatısı altında bir araya gelen üniversiteli gençler, ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı'' konulu kampanya başlattı. Kampanyayı çoğunluğunu Selçuk Üniversite Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerin oluşturduğu ''Yerel Gündem 21'' topluluğu başlattı.

Yazının Devamı

Otistik Çocuklar Sesleri Daha Geç Algılıyor

Otistik çocukların, sesleri normal çocuklardan daha geç algıladığı belirtildi. Söz konusu gecikmenin otizm hastalarını teşhis etmek için bir işaret olduğu düşünülüyor...


Yazının Devamı

Antidepresan Kullanımı 4 Yılda Yüzde 85 Arttı

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Dr. Halis Ulaş, sinir sistemi ilaçlarının kullanım sıklığının sürekli arttığını belirterek,

Yazının Devamı

Evlilik Öncesi Danışanlar Arttı

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye'de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

Yazının Devamı

Biz Uyurken Sinir Hücrelerimiz de Uyuyor

ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bilim insanları, alışılandan daha az uyunan bir gecenin ertesi gününde dikkat ve konsantrasyon azalıp öfke artarken beyinde neler olup bittiğini araştırdı.

Yazının Devamı

Hem Kaygı Yaratıyor Hem de Kaygıyı Yok Ediyor

Standford Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden olduğunu hem de kaygıyı yok edebildiğini ortaya çıkardı.

Yazının Devamı

Otizm Erkeklerde Neden Daha Fazla?

İki binden fazla otizm hastasının gen haritasını inceleyen ve sonuçlan otizm hastası olmayan kişilerinkiyle karşılaştıran Kanadalı bilim adamları, otizm hastası erkek çocuklarının yüzde 1 inde bu genin mutasyona uğradığını gördü.

Yazının Devamı

Bilgisayar Bağımlılığıyla İle İlgili Ailelere Öneriler

1- Bilgisayar evde en çok kullanılan ve herkesin döneminden sonra böyle gruplara katılıyor değildir. görebileceği bir merkezde tutulmalıdır, Böylece çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

2-Bilgisayar kullanımı konusunda evde kurallar oluşturunuz.Ders haricinde,hafta içi bilgisayar kullanımına (özel durumlar hariç) izin vermeyiniz.Hafta sonu kullanımına da saat kısıtlamaları getiriniz.

3-Çocuğunuzun oynadığı oyunları mutlaka kontrol ediniz.İçeriğinde şiddet,vahşet ve pornografi olan oyunlara asla izin vermeyiniz.

4-Çocuğunuzun bilgisayar ve internet kullanımı konusunda sizin otoritenizi kabul etmesini mutlaka sağlayınız.

5-Çocuğunuzun “sohbet gruplarına” katılmasına izin vermeyiniz.Ergenlik döneminden sonra böyle gruplara katılıyor ise kiminle görüştüğünü ve neler paylaştığını mutlaka kontrol ediniz.

6-Çocuğunuzu bilgisayar ve internet kullanımından doğacak tehlikeler konusunda uyarınız ve takipçisi olduğunuzu bildiriniz.Çocuğunuzun mahrem ve kişisel bilgilerin paylaşılmaması,resim ve görüntü iletmemesi internet üzerinden kişilerle kavga ve tartışmaya katılmaması konusunda uyarınız.

7-Çocuğunuzun güvenmediğiniz ve kontrol edemediğiniz ortamlarda(internet cafe vb.)bulunmasına izin vermeyiniz.

8-Öncelikle internet ve bilgisayar kullanımı konusunda ona iyi örnek olmalısınız. Saatlerce bilgisayarın başından kalkmayan anne babalar, çocuklarına aynı konuda nasıl sınır koyacaklar?Bunu tahmin etmek zor değildir.

9-Çocuğunuzun uygun olmayan sitelere girmesini engellemek için site filtrelerini kullanınız.

10-Kontrolün sizden çıktığını, çocuğunuzun bilgisayar ve internet bağımlısı olduğunu düşündüğünüzde acilen profesyonel yardım alınız.

11-Yukarıda söz ettiğimiz bazı psikopatolojilerde bilgisayar bağımlısı olma riski daha yüksektir.Böyle bir çocuğa sahip olan ebeveynin daha dikkatli olması gerekir.Ayrıca temelde yatan psikopatoloji tedavi edilmeyen bilgisayar bağımlılığı sorunu çözülemez.Örneğin depresif ya da dürtü kontrol sorunu olan bir çocuğun öncelikle bu sorunu çözmek gerekir ki bilgisayar bağımlılığından kurtulabilsin.

Dr. Ava Özgün

CETAD derneğinin vermiş olduğu eğitim programını tamamlayarak Cinsel Terapi Uzmanlığı ünvanını almaya hak kazandı.

Yazının Devamı

Cinsel Terapist

Cinsel Terapist- Antalya ile ilgili www.antalyacinselterapist.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı - Antalya ile ilgili www.sinavkaygisiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Aile Terapisi

Aile Terapisi - Antalya ile ilgili www.antalyaaileterapisi.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi - Antalya ile ilgili www.sosyalfobiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Çocuk Psikoloğu

Çocuk Psikoloğu - Antalya ile ilgili www.antalyacocukpsikologu.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Kadın Ölümleri

Ne Olur Sevme Beni!

2002 yılında eşleri tarafından öldürülen 66 kadın varken, bir on yılda bu rakamların 20 katına, yazıyla YİRMİ KATINA çıktığı belirtilmektedir.İnsan ölümlerinin rakamlarla ifadesinin tatsızlığı bir yana; hepimizin şimdi , şu anda durup düşünme zamanıdır.

Önceleri sadece gazetelerin üçüncü sayfalarında rast geldiğimiz, çoğunlukla da şöyle bir okuyup, '' cık cık cık '' diye hayıflanarak geçtiğimiz aile içi şiddet haberleri son zamanlarda artık manşetlerde yer alır oldu. Aile içi şiddete dair haberlerin manşetlere ya da ana haberlerine teşrifi, sadece farkındalığımızın, konuya dair duyarlılığımızın artmasından ötürü değil maalesef; şiddetin hem sayıca artması, yaygınlaşması ; hem de daha bir yoğunlaşıp , neredeyse hemen her durumda bir refik tarafından , mevcut ya da sapık eşin / sevgilinin, bir refikanın öldürülmesiyle sonuçlanan trajik durumlara yol açmasından olsa gerek. Sayılar öyle böyle değil ! 2002 yılında eşleri tarafından öldürülen 66 kadın varken, bir on yılda bu rakamların 20 katına, yazıyla YİRMİ KATINA çıktığı belirtilmektedir.İnsan ölümlerinin rakamlarla ifadesinin tatsızlığı bir yana; hepimizin şimdi , şu anda durup düşünme zamanıdır. Şarkıda ki gibi '' neler oluyor bize, bize neler oluyor '' diye sormadan edemiyorum. Zira bu ülkenin seçkin ozanlarının yere göğe koyamadığı '' korkunç mübarek elleri, ince küçük çeneleri, kocaman gözleriyle analarımız, avradımız, yarimiz olan kadınlar kadın'lar, kadınlarımız '' ne oluyor da eşleri / kocaları, erleri, yavukluları tarafından darp ediliyor, kimi zaman katlediliyor ? Mübarek ellerin sahiplerinin celladlarına gülümserken çektirdikleri son resmin arkasında ki satırlar da neler yazıyor. Neler gizli bu satır aralarında ? Yazıyı kuramlara boğmadan bir iki kelam edelim.

Aile içi şiddetin var olduğu ailelere bakıldığında tek tip bir yapı gözlenmemekte , şiddetin biçimleri ve örüntüleri farklılıklar arz etmektedir. Şiddeti ortaya çıkaran dinamikler arasında , eşin ilişkide denetimi yitirdiği düşüncesine tepki, karşılanmayan bağımlılık gereksinimleri, korkular,kaygılar / bunalımlar, engellenmeler, kendilik değerine dönük tehditler olabilir. Aralıklı olarak görülen çok ciddi, şiddetli öfke altında eşin özgül kişilik bozukluğu yatabilir. Dayak atan erkeklerin bir kısmının şiddeti sadece evde, aile içerisindedir. Dışarıda münis bir olarak bilinir. Bazıları sıkıntılıdırlar ve iyi- kötü, sevgi- şiddet sarmalında gidip gelirler; dengesiz oynak bir haleti ruhiyeleri vardır. Bir bölüğü ise her daim şiddet doludur. Çatışması sadece evde ve evdekilerle değil, tüm bir toplumladır. Eşe ve yakınlarına karşı şiddet gösterme olasılığı kişinin içine doğduğu , içinde şekillenip boy attığı ailedeki şiddetin varlığı, olumsuz toplumsal, ekonomik koşullar: düşün kendilik değeri gibi kişisel unsurlar ; alkol veya madde kullanımı; biyolojik yapı; yaşam akışı içerisinde ki keskin virajlar ile ilişkili ve orantılıdır. Kişinin ebeveyninin özellikleri ve ilişki biçimi de yeni ilişkiye ve gelecek nesillere taşınır. İstismara maruz ve tanık olmak: alkol bağımlısı, düşmansı ya da çökkün kişilik özellikleri gösteren ebeveyne sahip olmak bu unsurlar arasında sayılabilir. Alkol alımı ile saldırganlığı doğrudan ilintilendirmek doğru olmasa da, alkol aile içi saldırganlıkta en sıklıkla karşılaşılan müsebbibdir. Alkol, farmakolojik özellikleri nedeniyle, algılama, akıl yürütme ve davranışların sonucunu hesap edebilme yetilerini bozarak, saldırganlığı kolaylaştırabilir.

Ayrıca örneğin, kafa travmaları, dikkat eksikliği- hiperaktivite gibi bazı klinik durumlarda da aile içerisinde şiddet davranışı saha sık olarak gözlemlenmektedir.

İlişki sürecinde evliliklerin ilk yıllarında, gebelik sürecinde, ayrı yaşama, boşanma- özellikle, boşanmanın mahkeme süreci ve hemen ertesinde- şiddetin arttığı görülmektedir. Ev dışında da şiddet davranışı gösteren, eşine tecavüz eden, hayvanlara karşı kötü davranan, eşini hayati tehlikeye yol açacak denli örseleyen ve onu öldürmekle tehdit eden erkeklerin eşlerinin daha çok öldürülme riski altında olduğu izlenmiştir.

Ruh sağlığı çalışanlarına düşen görevler

Öncelikle belirtmeli ki, ruh sağlığı çalışanları kendilerine başvuran bireyleri önyargısızca , yargılamaksızın , her tür ideolojiden uzak durarak, Mevlana hoşgörüsü ve kabulü ile dinlemeli; anlamaya ve yardım etmeye çalışmalıdırlar. Hekim taraflar arasında ki sorunlarda taraf değildir, hakem, hakim değildir. Ama yaşamdan ve özellikle çocuklardan yana olmalıdır. Hekim veya aile terapistleri kendilerine bireysel ya da çift olarak başvuran olgularda fiziksel istismarı, şiddeti düşündürecek izleri, örneğin sıyrıkları, morlukları not etmeli, bu durumu daha ayrıntılı olarak sorgulamalıdır. Evliliğin niteliğine, evlilikte karşılıklı doyuna dair yargılayıcı, suçlayıcı olmayan bir tutumla sorular yöneltmelidir. Mevcut ilişkide ki ve kişilerin geldikleri aile ilişkilerinde ki şiddetin sorgulanması güncel ve olası şiddet riskinin değerlendirilmesi açısından önemlidir.

Ruh sağlığı çalışanları, görüşmede lisan-ı münasiple şu soruları da sormalıdır:

Aileniz de dayak yiyen var mıydı, dayak yediğiniz oluyor muydu ? Eşinizin sizi ölümle tehdit ettiği oldu mu ? Eşinizin sizi evden ayrılmak istediğinizde şiddet uygulayarak engellediği, işe veya okula dönmek istediğinizde önünüzü aldığı oldu mu ? Eşinizin istediği olmadığında ne olabilir ? Eşinizin bir tartışma sırasında veya üzerinde uzlaşamadığınız bir konu olduğunda sizi incitmekle, öldürmekle tehdit ettiği oldu mu ? Eşinizin değer verdiğiniz eşyaları yırttığı parçaladığı oldu mu ? İstemediğiniz zamanlarda sizi cinsel ilişkiye zorladı mı ? Attığınız her adımın izlendiği, sizi yoklamak amacıyla evi bir günde onlarca kez aradığı, sizi kendisini aldatıyor olduğunuz şeklinde itham ettiği oldu mu ?

( Meraklısına not : Sting'in The Police Grubunun every step you take... I'am watching you şarkısını dinlemenin tam sırasıdır. )

Eşin alkol ve madde kullanması, iş / işsizlik sorunları, gebelik , çocuklara dair sorunlar ayrıca değerlendirilmelidir. Eşin özellikle şiddete maruz kalma ve öldürülme riskinin arttığı dönem, kadının evden ayrılmak, ilişkiyi sonlandırmak istediği dönemdir. Giderek artan şiddet ve özellikle bıçak, tabanca gibi trajik sonuçlara yol açabilecek silahlarla yaralama, öldürme,tehditlerinin varlığına karşı hekim uyanık, dikkatli, temkinli olmalıdır.Ölümcül risk işaretlerini fark edebilmek çok önemlidir. Ancak böylesi durumlarda – bir çuvaldız da bize – hekimlerin yeterince eğitimli , donanımlı, deneyimli olmadığını da belirtmek gerekir. Bu tür durumlarla karşılaşılan ruh sağlığı çalışanlarının diğer meslektaşlarından yardım alması , değerlendirme ve tedavi sürecine birden fazla yaklaşım biçiminin ve birden fazla profesyonelin dahil edilmesi yararlı olabilir. Hem sorunun ciddiyeti birden fazla bakış açısını, esnek taktik ve stratejilerinin uygulanmasını, hem de hekimin bir başka kurban olmaması için sorumluluğunun yayılıp paylaşılmasını gerekli kılabilir.

İlişkilerin iyi niyetle başladığı kabulüyle yola çıkıyorum. Ama bazen bu ilişkilerin tükendiği, bittiği de bir vakadır. Bu tür durumlarda olgun sağlıklı ve seven insanın partnerine izin verebilmesi; reddedilmenin , artık istenmiyor olanın verdiği acıyla, '' narsistik öfke''yle başa çıkabilmesi bu öfkeyle yetinip sevdiğini yok etme ediniminde bulunmaması, sevdiğine '' karadutuna, çingenesine, gülen ayva ağlayan narına '' yol vermesi yolunu açması gerektiğine inanıyorum.

Kitap elimin altında değil şimdi ama can yayınlarından çıkan Arundhati Roy'un Küçük Şeylerin Tanrısı romanında yazarın kitabı annesine ithaf cümleleri kafamda dönenip duruyor şimdi : '' Beni kendisini bırakıp gitmeme izin verecek denli çok seven anneme '' İlk anda tuhaf geliyor insana. Hem seviyor, hem de sizi bırakıp gitmesine izin veriyorsunuz ! Ama, evet ; olgun sevgi böyledir. Günü geldiğinde, sevdiğinizin sizi bırakıp gitmesine izin verebilmektir.Bu sadece karı koca ilişkilerinde değil; ebeveyn ve çocuk ilişkilerinde de böyledir.

Böylesi olgun bir sevgi olmuyorsa, olmayacaksa... Ne olur sevme beni '' Haydi sözü yaşamdan ve sevgiden taraf olan Louis Aragon ile noktalayalım:

Sana büyük bir sır söyleyeceğim kapat kapılarını / Ölmek daha kolaydır sevmekten / Bundandır işte benim yaşamaya katlanmam/ Sevgilim...

Dr. Levent TOKUÇOĞLU / Psikiyatrist

makale spotlar 5 spotlar govdealt 1spotlar govdealt 2spotlar govdealt 3spotlar govdealt 4
makale spotlar 6