spotlar 1 spotlar 2 spotlar 3

Duyurular

Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN

ava şirin özgünÖzel Nirvana Psikiyatri Polikliniğinde Görev Yapan Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN'ün Resmi Web Sitesi Yayına Başlamıştır.

www.avasirinozgun.com

DEPRESİFLER ALZHEIMERE YATKIN OLUYOR

depresif hastalar alzaymıra daha yakın oluyorMelankolik ve depresif hastaların,daha sık demans hastalıklarına yakalandığı tespit edildi.Uzun süre depresyondan yakınan ve psikolojik sorunlarla baş etmek zorunda kalan insanlar,psikolojik olarak stabil olanlara göre iki kat daha fazla Alzheimer’e yakalanıyorlar.

Yazının Devamı

NEOFOBİ (YENİLİK KORKUSU) ÖMRÜ KISALTIYOR

neofobi nirvana psikiyatriYeni bir şeye karşı duyulan belirgin korkular,yaşamı kısaltıyor.Neofobi insanlarda bir buçuk yaşlarından itibaren başlayabiliyor.Alışılmışın dışında olan bir tek olayla bile ,bu bozukluk ortaya çıkabiliyor.

Yazının Devamı

ANOREKSİYA ANFİZEME SEBEP OLABİLİYOR

anoreksiya nirvana psikiyatri polikliniğiŞikago'da yapılan Radiological Society of North America'nın (RSNA) yıllık toplantısında,anoreksiya nervosa'daki beslenme yetersizliğinin akciğer anfizemine neden olabileceği iddaa edildi.

Yazının Devamı

MİGRENE DE PSİKOTERAPİ

migren nirvana psikiyatriPsikoterapinin alt etme stratejileri ile kronik başağrılarına karşı da savaş verebiliyor.Düsseldorf’da yapılan bir sempozyumda,Heidelberg Üniversitesi’nden uzman psikolog Gideon Franck hastanın kendi bedeniyle ilişkisini değiştirmesi ana prensibine dayanan bu yöntemi,ilk kez baş ağrısı nedeniyle davranış bozuklukları gösteren çocukların tedavisinde denediğini açıkladı.

Yazının Devamı

DEPRESYONDAYSANIZ,YÜRÜYÜŞ YAPIN

depresyon nirvana psikiyatri polikliniğiDüzenli spor depresiflere iyi gelir;bu konuda uzmanların hepsi hemfikir.Bu sporların içinde en etkili olanı ise yürüyüş.Prof.Dr.Ulrich Bartmann,Würzburg Yüksek okulu'nun sağlık dergisinde yazdığı bir makalede,yürümenin jimnastik,voleybol vb tüm sporlardan daha yararlı olduğunu belirtti.

Yazının Devamı

Islak Yatak Hastalık Belirtisi Olabilir

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yapılan araştırma, her 8 çocuktan 1 inin gece altını ıslattığın ı ortaya koydu. Şeker hastalığı ve kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisinin "gece altına ıslatma" olduğu belirtildi.

Yazının Devamı

Ergenlikteki Aşırı Stres Öğrenmeyi Etkiliyor

Ergenlikte maruz kalınan aşırı stresin, beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümünde önemli ölçüde değişikliklere yol açabileceği bildirildi.

Yazının Devamı

Stres, Doğacak Bebeğin Zekasını Etkiliyor

Doğacak Bebeğin ZekasıLondra’daki Imperial College uzmanlarınca yapılan ve sonuçları Clinical Endocrinology dergisinde yayımlanan araştırma, ham ilenin yaşadığı stresin, gebeliğin 17. haftasından itibaren bebeği olumsuz etkilediğini gösterdi.

Yazının Devamı

Tv Seyretmeye Sınır Gelmeli

Tv Seyretmeye Sınır GelmeliTelevizyon insanın psikolojisini bozuyor Hacettepe Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre, aşırı televizyon izleme alışkanlığı çocuklarda uyku bozukluğuna yol açıyor.

Yazının Devamı

Stres İyileşmeyi Yavaşlatıyor

ABD’nin Chicago kentinde bulunan İllinois Üniversitesi’ndeki (UIC) araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yaptıkları testlerde, hayvanlar stres altındayken yaralarının iyileşmesinin yavaşladığını, ancak ekstra oksijen alımının bu yavaşlamayı tersine döndürdüğü sonucuna ulaştılar.

Yazının Devamı

Strese Bağlı Hastalıklar Artıyor

Avrupa Parlamentosu’na sunulan bir araştırmada, modern hayatın kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı uyansı yapıldı.

Yazının Devamı

Suça Karışan Çocuk Akranından Etkileniyor

Suça karışan çocuklar üzerinde akranlarının etkisinin büyük olduğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Çocuk İhmali ve İstismarı Araştırma Biriminde görevli çocuk gelişim uzmanı Gülümser Gültekin Akduman’ın yaptığı araştırma, suça karışan çocuklarla ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Yazının Devamı

Uykusuzluk çekenlere müzik

Artık koyun saymak gereksiz.Çünkü güzel bir uykunun sırrı, uyumadan önce 45 dakika kadar rahatlatıcı müzik dinlemek. Journ al of Advanced Nursing adlı sağlık dergisinin haberine göre

Yazının Devamı

Dikkat: Aile içi gerginlik çocuğun iştahını etkiler

Aile içindeki gerginlikler çocuğun iştahını olumsuz yönde etkiliyor. Ailedeki iletişim bozuklukları ve huzursuzlukların çocuğun ruhsal yaşamını doğrudan etkilediğini

Yazının Devamı

Depresyon riskinin en yüksek olduğu yaş 40’lar

Bilim adamlarının 80 ülkede 2 milyon kişi üzerinde yaptığı veri analizine göre, insanların depresyona en açık oldukları yaş 44. ABD’deki Warwick Üniversitesi ile

Yazının Devamı

Uyku, ruh sağlığının aynası

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, “Uykularımız düzenliyse genellikle ruh sağlığımız da yerinde demektir.

Yazının Devamı

Strese bağlı hastalıklar artıyor

Günlük yaşamın stresi yüksek tansiyona yol açıyor. Dünyada her yıl 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıklarından ölüyor. Türkiye, yüksek tansiyon sorununun en hızlı arttığı ülkeler arasında...

Yazının Devamı

Beyindeki bozuk elektrik dalgaları depresyona, neden oluyor

Beynin işleyişini düzenleyin elektrik dalgalarındaki bozukluğun depresyona yol açabileceği ortaya çıktı. ABD’nin Stanford Üniversitesi’nden bilim adamlarının, fareler üzerinde yeni bir görüntüleme yöntemini

Yazının Devamı

Modern yaşam stres yapıyor

İngiltere’de yapılan iki araştırma daha, modern yaşamın büyük strese yol açtığı ve bir eyleri uykusuz bıraktığı görüşünü destekledi. Bir sigorta şirketi tarafından yapılan, 1001 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları,

Yazının Devamı

Elektronik posta strese sokuyor

İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre; işyerinde elektronik postaların çok sık kontrol edilmesi, çalış anların sinirlerini bozuyor.

Yazının Devamı

Aşırı Şişmanlık Psikolojiye Zarar

Bir ulusal sağlık araştırmasındaki 40 bin ABD’linin verilerinin değerlendirildiği çalışmada, obez erişkinlerin normal ağırlıktaki erişkinlere göre depresyon,

Yazının Devamı

Yatmadan Önce Ekran Karşına Geçmeyin

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre; yatmadan önce bilgisayar ve televizyon karşısında fazla vakit geçirenler, bunu yapmayanlarla aynı uzunlukta uyusalar bile kendilerini daha yorgun ve daha az uyumuş hissediyor.

Yazının Devamı

Tek Seansta Sigaraya Son...!

Tek Seansta Sigaraya Son...!
Uzman Psikiyatrist ve Psikologlar Denetiminde Nirvana Sigara Bırakma Paketi Terapilerine Başlamıştır..

www.sigarabirakmaantalya.com

Ekonomik Kriz Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Uzman Dr. Halis Ulaş, ekonomik krizin, hem işverenlerde hem çalışanlarda hem de işsizlerde ruhsal problemlere yol açabileceğini söyledi.

Yazının Devamı

Şizofreninin Anahtarı Okulda

Dünyada her 100 kişiden birinin yakalanma ihtimali olan şizofreninin ilk fark edildiği yer okul. Çocuklarının öğretmenleri ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kuran aileler, çocuğun hastalığa yakalandığını çok çabuk anlayabiliyor.

Yazının Devamı

İntiharlar Önlenebilir

10 Eylül Dünya İntihar Önleme Günü dolayısıyla açıklama yapan Ankara Üniversitesi (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Duyan, ''intiharın, pek çok ülkede ve özellikle genç nüfus arasında tırmanma eğiliminde olduğunu'' belirterek, bunun günümüzde global bir sorun olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yazının Devamı

Cinselliği Tabu Olmaktan Çıkarmak İçin

Konya'da, Ulusal Gençlik Parlamentosu çatısı altında bir araya gelen üniversiteli gençler, ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı'' konulu kampanya başlattı. Kampanyayı çoğunluğunu Selçuk Üniversite Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerin oluşturduğu ''Yerel Gündem 21'' topluluğu başlattı.

Yazının Devamı

Otistik Çocuklar Sesleri Daha Geç Algılıyor

Otistik çocukların, sesleri normal çocuklardan daha geç algıladığı belirtildi. Söz konusu gecikmenin otizm hastalarını teşhis etmek için bir işaret olduğu düşünülüyor...


Yazının Devamı

Antidepresan Kullanımı 4 Yılda Yüzde 85 Arttı

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Dr. Halis Ulaş, sinir sistemi ilaçlarının kullanım sıklığının sürekli arttığını belirterek,

Yazının Devamı

Evlilik Öncesi Danışanlar Arttı

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye'de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

Yazının Devamı

Biz Uyurken Sinir Hücrelerimiz de Uyuyor

ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bilim insanları, alışılandan daha az uyunan bir gecenin ertesi gününde dikkat ve konsantrasyon azalıp öfke artarken beyinde neler olup bittiğini araştırdı.

Yazının Devamı

Hem Kaygı Yaratıyor Hem de Kaygıyı Yok Ediyor

Standford Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden olduğunu hem de kaygıyı yok edebildiğini ortaya çıkardı.

Yazının Devamı

Otizm Erkeklerde Neden Daha Fazla?

İki binden fazla otizm hastasının gen haritasını inceleyen ve sonuçlan otizm hastası olmayan kişilerinkiyle karşılaştıran Kanadalı bilim adamları, otizm hastası erkek çocuklarının yüzde 1 inde bu genin mutasyona uğradığını gördü.

Yazının Devamı

Bilgisayar Bağımlılığıyla İle İlgili Ailelere Öneriler

1- Bilgisayar evde en çok kullanılan ve herkesin döneminden sonra böyle gruplara katılıyor değildir. görebileceği bir merkezde tutulmalıdır, Böylece çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

2-Bilgisayar kullanımı konusunda evde kurallar oluşturunuz.Ders haricinde,hafta içi bilgisayar kullanımına (özel durumlar hariç) izin vermeyiniz.Hafta sonu kullanımına da saat kısıtlamaları getiriniz.

3-Çocuğunuzun oynadığı oyunları mutlaka kontrol ediniz.İçeriğinde şiddet,vahşet ve pornografi olan oyunlara asla izin vermeyiniz.

4-Çocuğunuzun bilgisayar ve internet kullanımı konusunda sizin otoritenizi kabul etmesini mutlaka sağlayınız.

5-Çocuğunuzun “sohbet gruplarına” katılmasına izin vermeyiniz.Ergenlik döneminden sonra böyle gruplara katılıyor ise kiminle görüştüğünü ve neler paylaştığını mutlaka kontrol ediniz.

6-Çocuğunuzu bilgisayar ve internet kullanımından doğacak tehlikeler konusunda uyarınız ve takipçisi olduğunuzu bildiriniz.Çocuğunuzun mahrem ve kişisel bilgilerin paylaşılmaması,resim ve görüntü iletmemesi internet üzerinden kişilerle kavga ve tartışmaya katılmaması konusunda uyarınız.

7-Çocuğunuzun güvenmediğiniz ve kontrol edemediğiniz ortamlarda(internet cafe vb.)bulunmasına izin vermeyiniz.

8-Öncelikle internet ve bilgisayar kullanımı konusunda ona iyi örnek olmalısınız. Saatlerce bilgisayarın başından kalkmayan anne babalar, çocuklarına aynı konuda nasıl sınır koyacaklar?Bunu tahmin etmek zor değildir.

9-Çocuğunuzun uygun olmayan sitelere girmesini engellemek için site filtrelerini kullanınız.

10-Kontrolün sizden çıktığını, çocuğunuzun bilgisayar ve internet bağımlısı olduğunu düşündüğünüzde acilen profesyonel yardım alınız.

11-Yukarıda söz ettiğimiz bazı psikopatolojilerde bilgisayar bağımlısı olma riski daha yüksektir.Böyle bir çocuğa sahip olan ebeveynin daha dikkatli olması gerekir.Ayrıca temelde yatan psikopatoloji tedavi edilmeyen bilgisayar bağımlılığı sorunu çözülemez.Örneğin depresif ya da dürtü kontrol sorunu olan bir çocuğun öncelikle bu sorunu çözmek gerekir ki bilgisayar bağımlılığından kurtulabilsin.

Dr. Ava Özgün

CETAD derneğinin vermiş olduğu eğitim programını tamamlayarak Cinsel Terapi Uzmanlığı ünvanını almaya hak kazandı.

Yazının Devamı

Cinsel Terapist

Cinsel Terapist- Antalya ile ilgili www.antalyacinselterapist.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı - Antalya ile ilgili www.sinavkaygisiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Aile Terapisi

Aile Terapisi - Antalya ile ilgili www.antalyaaileterapisi.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi - Antalya ile ilgili www.sosyalfobiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Çocuk Psikoloğu

Çocuk Psikoloğu - Antalya ile ilgili www.antalyacocukpsikologu.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Psikoterapi çeşitleri

Çocukların ruhsal sorunlarının tedavisinde uygulanan etkili tedavi yöntemleri arasında
psikoterapiler de bulunmaktadır. Psikoterapi'nin çocuğa uygulanması, erişkin
psikoterapilerinden farklılıklar gösterir. Psikoterapi çeşitlerinin uygulamasında ortaya
çıkan farklılıklarını ve özellikleri birlikte gözden geçirelim.

Bireysel psikoterapiler
Psikoterapi çocuk ve erişkinlerde ruhsal sorunların çözümünde kullanılan oldukça önemli ve değerli bir tedavi yöntemidir. Bireysel psikoterapide kişi ile tedavi edici arasında konuşma yolu ile ilişki kurulur. Dolayısıyla bu tedavi yönteminin çocukta uygulanabilmesi için çocuğun böyle bir ilişkiyi kurabilecek yaşta olması gerekir. Daha küçük çocuklarda ise oyun resim vs ile ilişki kurulur ve tedavi bu yolla sağlanmaya çalışılır. Bireysel psikoterapi özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarda kullanılabilecek bir tedavi şeklidir.


Bireysel psikoterapi haftada bir ya da daha fazla 50-60 dakikalık görüşmeler şeklinde devam eder. Uzun süre devam eden bu ilişki biçimi tedavide temel oluşturur. Bireysel psikoterapiden gerçekten yardıma ihtiyacı olduğunu düşünen, terapiye istekli ve hevesli, hekimle güven ve gizlilik esasına dayalı gerçek bir ilişki kurabilen kişiler yararlanabilir. Kişi tedavi sürecinde hekime tüm duygu ve düşüncelerini aktarır. Ancak hekim bu kişinin dert ortağı ve arkadaşı değildir. Burada hekimin amacı kişinin kendi tüm olumlu ve olumsuz yönlerini tanımasına yardımcı olarak, dış dünyadan gerçek dışı istek ve beklentilerini terk etmesini ve iç görü kazanmasını sağlam aya çalışmaktır. Bu sayede kişi, sorunun u ve bunun çözümünü kavrayacaktır. Bireysel psikoterapi uzun süre devam edebilir. Bunun için tedaviye başlamadan önce tedaviyi talep eden kişinin buna istekli ve hevesli olması gerekir. Çocuk ve ergenlerde her zaman bu istek ve hevesi görmek mümkün değildir. Psikoterapi özel bir tedavi yöntemidir ve ancak bu işte deneyimli uzman kişilerce yapılmalıdır. Yoksa çocuk ve ergen yarardan çok zarar görebilir.

Davranışçı ve bilişsel psikoterapiler
Davranışçı tedavi ile yanlış, uygunsuz davranış ve alışkanlıkların giderilmesi amaçlanır. Bunun için çeşitli davranışçı tedavi teknikleri kullanılır. Hepsinde amaç kişideki uygunsuz davranışların ortadan kaldırmaktır. Bu yöntem başlangıçta aşın korku reaksiyonlarında (fobi) başarı ile kullanılmış daha sonra saplantılar, yeme bozuklukları, gece işemeleri ve davranış bozuklukları gibi birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Tüm psikoterapi yöntemlerinde olduğu gibi burada da kişi ile hekim arasındaki ilişki biçimi önem kazanır.


İlk olarak depresyon tedavisinde kullanılan bilişsel tedavi metodunda kişinin kendisi, dünyayı ve geleceği yanlış algılaması düzeltilmeye çalışılır. Bunun için kişinin bilinçli bir çaba sarf etmesi sağlanmaya çalışılır. Çocuklarda kullanımı erişkinlerdeki gibi yaygın değildir. Erişkinlerde kullanılan biçimi çocuklar ve ergenlerde uygulanabilir hale getirilmeye çalışılmaktadır.
Oyun tedavisi
Sözlü olarak ilişki kurmanın zor olduğu küçük yaştaki çocuklarda oyun en iyi ilişki biçimidir. Oyun çocuğun duygu ve düşünce dünyasında önemli bir yer işgal eder. Çocuk oyun ile duygu ve düşüncelerini dışa vurabilir. Dolayısıyla oyun çocuğun dış dünyaya açılımını sağlayan en önemli kapıdır. Tedavide oyun bir ilişki biçimi olar ak kullanılır ve çocuğun duygu ve düşünceleri öğrenilmeye çalışılır. Böylece çocuğun sıkıntıları, sorunları, istekleri ve beklentileri öğrenilebilir.
Grup tedavisi
Grup tedavisinde benzer sorunları olan aynı yaş grubundaki çocuklar bir araya getirilerek önce bir grup oluşturulur. Bu grup bir ya da daha fazla tedavi edicinin gözetiminde haftada bir iki kez toplanır. Grup genellikle 7-10 çocuktan oluşur. Çocuklar gruplarda yaşlarına göre çeşitli oyun ve etkinliklerde bulunur, birbirleriyle konuşur ve zaman zaman tartışırlar. Grup tedavisinde amaç grup içi etkileşimden yararlan arak çocukların birbirlerini ve kendilerini anlamaya çalışmasını sağlamaktır.
Aile tedavisi
Aile tedavisinde ailedeki tüm bireyler birlikte tedavi programına alınır. Burada tedaviye sadece anne ve çocuktan oluşan iki kişilik bir aile alınabileceği gibi evde yaşayan dede, nine gibi aile büyüklerinin de katılımıyla çok daha fazla sayıda bireyden oluşan geniş aileler de alınabilir. Aile bir eyleri hekimin gözetiminde toplanır ve adeta bir grup oluştururlar. Tedavide ideal olan tüm aile fertlerinin tedaviye katılmasını sağlamaktır. Çocuğun tedaviye katılıp katılmama kararını ise hekim ve çocuğun kendisi verir.
Çocuk bir sorunu nedeniyle hekime getirilmiştir; ancak bu sorunun temelinde aile içi olumsuzluklar yatıyorsa tüm aile bireylerinin tedavi içine sokulması gerekebilir. Esasen bu o kadar da kolay bir durum değ ildir. Tüm aile bireylerinin düzenli olarak tedavi seanslarına kutlamalarının pratik zorluklan olmaktadır. Dolayısıyla ideal olan tüm aile bireylerinin aktif katılımını sağlamak özellikle bizim toplumumuzda oldukça güçtür.
Aile içinde yaşanan birçok sorun su yüzüne çıkmaz ve gizli kalır. Oluşan gerginlikler, sıkıntılar genellikle ailenin en küçük ferdi olan çocuk üzerinden giderilmeye çalışılır. Aile için deki sorunların oluşturduğu bu olumsuz havadan en çok çocuk etkilenir. Sonunda problem olarak artık çocuk görülmeye başlanır. Asıl neden ve nedenler gözden kaçar. İşte aile tedavisinde bu gerçekler su yüzüne çıkar. Aile içi etkileşimin olumlu ve olumsuz yanları bireylere gösterilmeye çalışılır. Kişi duygu ve davranışlarının nedenlerini anlamaya çalışır. Böylece çocuk ailenin sorunlarını yansıtan bir ayna vazifesi görmekten kurtulmuş olur.

Eğitsel tedavi

Eğitsel tedavide amaç çocuğun belli beceri, bilgi ve görgüleri kullanmasını sağlamaktır. Bazı ruhsal sorunların çözümünde eğitsel tedavinin önemi inkar edilemez. Eğitsel tedavi bir grup içinde sürdürülebileceği gibi tedavici ve çocuğun bire bir ilişkisinin istendiği durumlarda bireysel olar ak da sürdürülebilir. Bu tedaviyi uygulayacak kişilerin özel eğitim metotlarını bilen deneyimli kişiler olmaları gerekir. Eğitsel tedavilerin sıklıkla kullanıldıkları bazı durumları inceleyelim.
Zeka geriliği: Zeka geriliğinde geriye dönüş olmaması nedeniyle üzerinde durulması gereken en önemli konu bu çocukların eğitimleridir. Ancak özel eğitim sayesinde zeka geriliği olan çocuklar a yardımcı olabiliriz. Çocuğa verilecek eğitimin düzey ve şekli zeka geriliğinin derecesine göre değişecektir. Geriliğin ağır olduğu vakalarda tuvalet ve temizlik alışkanlığından kaşık, çatal kullanabilmeyi öğretmeye kadar geniş bir yelpazede çocuğa günlük beceriler kazandırılmaya çalışılır. Orta derecede geriliği olan çocuklara özel atölyelerde basit beceriler kazandırılabilir. Bu, çocukların bir anlamda üretmeyi ve üretime katkıda bulunmayı öğrenmeleri demektir. Diğer tar aftan çocuklar için bir meşguliyet sağlanmakta ve başıboş kalmaları önlenmektedir. Geriliğin hafif olduğu durumlarda ise çocuklar özel sınıflarda kapasitelerinin elverdiği kadar eğitim almalıdırlar. Bu sınıflarda özel eğitim verebilecek öğretmenler çalışmalıdır. Zeka geriliklerinde eğitsel tedaviler zahmetli ve sabır isteyen işlerdir. Gerek öğretmenin gerekse ailenin hemen sonuç beklemesi gerçekçi ve doğru bir yaklaşım olmaz. Acilen olumlu yönde değişiklik isteyen aileler bunu göremeyince hayal kırıklığına uğrayıp eğitsel tedaviden vazgeçebilirler. Bu çocuğun geleceği için yanlış atılmış bir adımdır. Eğitsel tedavinin sonucu sabırla beklenmeli ve gelişmeler dikkatle takip edilmelidir.

Özel öğrenme güçlüğü: Öğrenme güçlüğü olan çocukların belli akademik, dil, konuşma motor beceri alanlarında çok zorlandıkları görülür. Bu çocuklara zorlandıkları alanlarda özel eğitim verilmelidir. Sınıf içinde belli becerilerde yaşıtlarından oldukça geri olan çocuklar ancak özel eğitsel tedavi programlarından yarar görürler.

Aşırı hareketlilik ve dikkat sorunu:
Dikkat sorunu olun bu çocuklarda öğrenme zorluğu da var ise ilaç tedavisi yanında özel eğitsel tedavi programına alınmaları da gerekebilir.
Konuşma bozuklukları: Kekemelik, telaffuz kusurları gibi konuşma bozuklukları olan çocuklara belli bir yaşın üzerinde ve eğitim alabilecek düzeyde iseler konuşma eğitimi verilebilir.
Davranış sorunları: Davranış sorunu olan çocuklar boşluktan kurtarılmaları ve bir meslek kazanabilmeleri amacıyla eğitimciler gözetiminde uğraşı tedavilerine alınabilirler. Özel atölye ve sınıflarda bu çocukların vakitlerini değerlendirmeleri sağlanırken aynı zamanda bir meslek öğrenmelerine de yardımcı olunur.
Hastaneye yatarak tedavi
Çok özel durumlar dışında çocuk ve ergenlerin ruhsal sorunlarının tedavisinde hastaneye yatış düşünülmez. Özellikle ağır sayılan hastalığı olan çocuk ve ergenler tedavilerinin düzenlenmesi ya da çevreye ve kendilerine verebilecekleri zararı engellemek amacıyla hastanede yatarak tedavi edilebilirler. Çocuğun tedavisi esnasında ailenin yanında kalması ve aile bireyleriyle birlikte olması doğru değilse o zaman da çocuk hastaneye yatırılarak tedavi edilir. Burada amaç çocuğun bir müddet aile bireyler inden uzak kalmasını sağlamaktır.


Diğer taraftan intihar etme riski olan çocuk ve ergenlerin tedavi edilinceye kadar hastaneye yatmaları gerekir. Maalesef şimdilik ülkemizde çocuk ve ergenler için özel yatarak tedavi birimleri yok denecek kadar azdır. Çok zorlanılan durumlarda çocuk ve ergenler erişkin hastalarla aynı ortamlarda yatarak tedavi edilmektedirler. Ancak buna, bazı sakıncalar nedeniyle çaresiz kalınan durumlarda başvurulmaktadır.

Doç. Dr. Mücahit ÖZTÜRK / Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

web tasarım

makale spotlar 5 spotlar govdealt 1spotlar govdealt 2spotlar govdealt 3spotlar govdealt 4
makale spotlar 6