spotlar 1 spotlar 2 spotlar 3

Duyurular

Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN

ava şirin özgünÖzel Nirvana Psikiyatri Polikliniğinde Görev Yapan Uzman Psikiyatrist Dr.Ava Şirin ÖZGÜN'ün Resmi Web Sitesi Yayına Başlamıştır.

www.avasirinozgun.com

DEPRESİFLER ALZHEIMERE YATKIN OLUYOR

depresif hastalar alzaymıra daha yakın oluyorMelankolik ve depresif hastaların,daha sık demans hastalıklarına yakalandığı tespit edildi.Uzun süre depresyondan yakınan ve psikolojik sorunlarla baş etmek zorunda kalan insanlar,psikolojik olarak stabil olanlara göre iki kat daha fazla Alzheimer’e yakalanıyorlar.

Yazının Devamı

NEOFOBİ (YENİLİK KORKUSU) ÖMRÜ KISALTIYOR

neofobi nirvana psikiyatriYeni bir şeye karşı duyulan belirgin korkular,yaşamı kısaltıyor.Neofobi insanlarda bir buçuk yaşlarından itibaren başlayabiliyor.Alışılmışın dışında olan bir tek olayla bile ,bu bozukluk ortaya çıkabiliyor.

Yazının Devamı

ANOREKSİYA ANFİZEME SEBEP OLABİLİYOR

anoreksiya nirvana psikiyatri polikliniğiŞikago'da yapılan Radiological Society of North America'nın (RSNA) yıllık toplantısında,anoreksiya nervosa'daki beslenme yetersizliğinin akciğer anfizemine neden olabileceği iddaa edildi.

Yazının Devamı

MİGRENE DE PSİKOTERAPİ

migren nirvana psikiyatriPsikoterapinin alt etme stratejileri ile kronik başağrılarına karşı da savaş verebiliyor.Düsseldorf’da yapılan bir sempozyumda,Heidelberg Üniversitesi’nden uzman psikolog Gideon Franck hastanın kendi bedeniyle ilişkisini değiştirmesi ana prensibine dayanan bu yöntemi,ilk kez baş ağrısı nedeniyle davranış bozuklukları gösteren çocukların tedavisinde denediğini açıkladı.

Yazının Devamı

DEPRESYONDAYSANIZ,YÜRÜYÜŞ YAPIN

depresyon nirvana psikiyatri polikliniğiDüzenli spor depresiflere iyi gelir;bu konuda uzmanların hepsi hemfikir.Bu sporların içinde en etkili olanı ise yürüyüş.Prof.Dr.Ulrich Bartmann,Würzburg Yüksek okulu'nun sağlık dergisinde yazdığı bir makalede,yürümenin jimnastik,voleybol vb tüm sporlardan daha yararlı olduğunu belirtti.

Yazının Devamı

Islak Yatak Hastalık Belirtisi Olabilir

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) tarafından yapılan araştırma, her 8 çocuktan 1 inin gece altını ıslattığın ı ortaya koydu. Şeker hastalığı ve kronik böbrek yetmezliğinin ilk belirtisinin "gece altına ıslatma" olduğu belirtildi.

Yazının Devamı

Ergenlikteki Aşırı Stres Öğrenmeyi Etkiliyor

Ergenlikte maruz kalınan aşırı stresin, beynin hafıza ve öğrenme ile ilgili bölümünde önemli ölçüde değişikliklere yol açabileceği bildirildi.

Yazının Devamı

Stres, Doğacak Bebeğin Zekasını Etkiliyor

Doğacak Bebeğin ZekasıLondra’daki Imperial College uzmanlarınca yapılan ve sonuçları Clinical Endocrinology dergisinde yayımlanan araştırma, ham ilenin yaşadığı stresin, gebeliğin 17. haftasından itibaren bebeği olumsuz etkilediğini gösterdi.

Yazının Devamı

Tv Seyretmeye Sınır Gelmeli

Tv Seyretmeye Sınır GelmeliTelevizyon insanın psikolojisini bozuyor Hacettepe Üniversitesince yapılan bir araştırmaya göre, aşırı televizyon izleme alışkanlığı çocuklarda uyku bozukluğuna yol açıyor.

Yazının Devamı

Stres İyileşmeyi Yavaşlatıyor

ABD’nin Chicago kentinde bulunan İllinois Üniversitesi’ndeki (UIC) araştırmacılar, hayvanlar üzerinde yaptıkları testlerde, hayvanlar stres altındayken yaralarının iyileşmesinin yavaşladığını, ancak ekstra oksijen alımının bu yavaşlamayı tersine döndürdüğü sonucuna ulaştılar.

Yazının Devamı

Strese Bağlı Hastalıklar Artıyor

Avrupa Parlamentosu’na sunulan bir araştırmada, modern hayatın kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı uyansı yapıldı.

Yazının Devamı

Suça Karışan Çocuk Akranından Etkileniyor

Suça karışan çocuklar üzerinde akranlarının etkisinin büyük olduğu ortaya çıktı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Çocuk İhmali ve İstismarı Araştırma Biriminde görevli çocuk gelişim uzmanı Gülümser Gültekin Akduman’ın yaptığı araştırma, suça karışan çocuklarla ilgili çarpıcı bir gerçeği ortaya koydu.

Yazının Devamı

Uykusuzluk çekenlere müzik

Artık koyun saymak gereksiz.Çünkü güzel bir uykunun sırrı, uyumadan önce 45 dakika kadar rahatlatıcı müzik dinlemek. Journ al of Advanced Nursing adlı sağlık dergisinin haberine göre

Yazının Devamı

Dikkat: Aile içi gerginlik çocuğun iştahını etkiler

Aile içindeki gerginlikler çocuğun iştahını olumsuz yönde etkiliyor. Ailedeki iletişim bozuklukları ve huzursuzlukların çocuğun ruhsal yaşamını doğrudan etkilediğini

Yazının Devamı

Depresyon riskinin en yüksek olduğu yaş 40’lar

Bilim adamlarının 80 ülkede 2 milyon kişi üzerinde yaptığı veri analizine göre, insanların depresyona en açık oldukları yaş 44. ABD’deki Warwick Üniversitesi ile

Yazının Devamı

Uyku, ruh sağlığının aynası

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Çelikkol, “Uykularımız düzenliyse genellikle ruh sağlığımız da yerinde demektir.

Yazının Devamı

Strese bağlı hastalıklar artıyor

Günlük yaşamın stresi yüksek tansiyona yol açıyor. Dünyada her yıl 17 milyon kişi kalp ve damar hastalıklarından ölüyor. Türkiye, yüksek tansiyon sorununun en hızlı arttığı ülkeler arasında...

Yazının Devamı

Beyindeki bozuk elektrik dalgaları depresyona, neden oluyor

Beynin işleyişini düzenleyin elektrik dalgalarındaki bozukluğun depresyona yol açabileceği ortaya çıktı. ABD’nin Stanford Üniversitesi’nden bilim adamlarının, fareler üzerinde yeni bir görüntüleme yöntemini

Yazının Devamı

Modern yaşam stres yapıyor

İngiltere’de yapılan iki araştırma daha, modern yaşamın büyük strese yol açtığı ve bir eyleri uykusuz bıraktığı görüşünü destekledi. Bir sigorta şirketi tarafından yapılan, 1001 kişinin katıldığı araştırmanın sonuçları,

Yazının Devamı

Elektronik posta strese sokuyor

İskoçya’da yapılan bir araştırmaya göre; işyerinde elektronik postaların çok sık kontrol edilmesi, çalış anların sinirlerini bozuyor.

Yazının Devamı

Aşırı Şişmanlık Psikolojiye Zarar

Bir ulusal sağlık araştırmasındaki 40 bin ABD’linin verilerinin değerlendirildiği çalışmada, obez erişkinlerin normal ağırlıktaki erişkinlere göre depresyon,

Yazının Devamı

Yatmadan Önce Ekran Karşına Geçmeyin

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre; yatmadan önce bilgisayar ve televizyon karşısında fazla vakit geçirenler, bunu yapmayanlarla aynı uzunlukta uyusalar bile kendilerini daha yorgun ve daha az uyumuş hissediyor.

Yazının Devamı

Tek Seansta Sigaraya Son...!

Tek Seansta Sigaraya Son...!
Uzman Psikiyatrist ve Psikologlar Denetiminde Nirvana Sigara Bırakma Paketi Terapilerine Başlamıştır..

www.sigarabirakmaantalya.com

Ekonomik Kriz Ruh Sağlığını Tehdit Ediyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Uzman Dr. Halis Ulaş, ekonomik krizin, hem işverenlerde hem çalışanlarda hem de işsizlerde ruhsal problemlere yol açabileceğini söyledi.

Yazının Devamı

Şizofreninin Anahtarı Okulda

Dünyada her 100 kişiden birinin yakalanma ihtimali olan şizofreninin ilk fark edildiği yer okul. Çocuklarının öğretmenleri ve arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kuran aileler, çocuğun hastalığa yakalandığını çok çabuk anlayabiliyor.

Yazının Devamı

İntiharlar Önlenebilir

10 Eylül Dünya İntihar Önleme Günü dolayısıyla açıklama yapan Ankara Üniversitesi (AÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veli Duyan, ''intiharın, pek çok ülkede ve özellikle genç nüfus arasında tırmanma eğiliminde olduğunu'' belirterek, bunun günümüzde global bir sorun olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Yazının Devamı

Cinselliği Tabu Olmaktan Çıkarmak İçin

Konya'da, Ulusal Gençlik Parlamentosu çatısı altında bir araya gelen üniversiteli gençler, ''Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı'' konulu kampanya başlattı. Kampanyayı çoğunluğunu Selçuk Üniversite Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerin oluşturduğu ''Yerel Gündem 21'' topluluğu başlattı.

Yazının Devamı

Otistik Çocuklar Sesleri Daha Geç Algılıyor

Otistik çocukların, sesleri normal çocuklardan daha geç algıladığı belirtildi. Söz konusu gecikmenin otizm hastalarını teşhis etmek için bir işaret olduğu düşünülüyor...


Yazının Devamı

Antidepresan Kullanımı 4 Yılda Yüzde 85 Arttı

Türkiye Psikiyatri Derneği Dış İlişkiler Sekreteri Dr. Halis Ulaş, sinir sistemi ilaçlarının kullanım sıklığının sürekli arttığını belirterek,

Yazının Devamı

Evlilik Öncesi Danışanlar Arttı

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye'de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

Yazının Devamı

Biz Uyurken Sinir Hücrelerimiz de Uyuyor

ABD’nin Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden bilim insanları, alışılandan daha az uyunan bir gecenin ertesi gününde dikkat ve konsantrasyon azalıp öfke artarken beyinde neler olup bittiğini araştırdı.

Yazının Devamı

Hem Kaygı Yaratıyor Hem de Kaygıyı Yok Ediyor

Standford Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, beyindeki bir bölgenin hem kaygıya neden olduğunu hem de kaygıyı yok edebildiğini ortaya çıkardı.

Yazının Devamı

Otizm Erkeklerde Neden Daha Fazla?

İki binden fazla otizm hastasının gen haritasını inceleyen ve sonuçlan otizm hastası olmayan kişilerinkiyle karşılaştıran Kanadalı bilim adamları, otizm hastası erkek çocuklarının yüzde 1 inde bu genin mutasyona uğradığını gördü.

Yazının Devamı

Bilgisayar Bağımlılığıyla İle İlgili Ailelere Öneriler

1- Bilgisayar evde en çok kullanılan ve herkesin döneminden sonra böyle gruplara katılıyor değildir. görebileceği bir merkezde tutulmalıdır, Böylece çocuğunuzun hangi sitelere girdiğini rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.

2-Bilgisayar kullanımı konusunda evde kurallar oluşturunuz.Ders haricinde,hafta içi bilgisayar kullanımına (özel durumlar hariç) izin vermeyiniz.Hafta sonu kullanımına da saat kısıtlamaları getiriniz.

3-Çocuğunuzun oynadığı oyunları mutlaka kontrol ediniz.İçeriğinde şiddet,vahşet ve pornografi olan oyunlara asla izin vermeyiniz.

4-Çocuğunuzun bilgisayar ve internet kullanımı konusunda sizin otoritenizi kabul etmesini mutlaka sağlayınız.

5-Çocuğunuzun “sohbet gruplarına” katılmasına izin vermeyiniz.Ergenlik döneminden sonra böyle gruplara katılıyor ise kiminle görüştüğünü ve neler paylaştığını mutlaka kontrol ediniz.

6-Çocuğunuzu bilgisayar ve internet kullanımından doğacak tehlikeler konusunda uyarınız ve takipçisi olduğunuzu bildiriniz.Çocuğunuzun mahrem ve kişisel bilgilerin paylaşılmaması,resim ve görüntü iletmemesi internet üzerinden kişilerle kavga ve tartışmaya katılmaması konusunda uyarınız.

7-Çocuğunuzun güvenmediğiniz ve kontrol edemediğiniz ortamlarda(internet cafe vb.)bulunmasına izin vermeyiniz.

8-Öncelikle internet ve bilgisayar kullanımı konusunda ona iyi örnek olmalısınız. Saatlerce bilgisayarın başından kalkmayan anne babalar, çocuklarına aynı konuda nasıl sınır koyacaklar?Bunu tahmin etmek zor değildir.

9-Çocuğunuzun uygun olmayan sitelere girmesini engellemek için site filtrelerini kullanınız.

10-Kontrolün sizden çıktığını, çocuğunuzun bilgisayar ve internet bağımlısı olduğunu düşündüğünüzde acilen profesyonel yardım alınız.

11-Yukarıda söz ettiğimiz bazı psikopatolojilerde bilgisayar bağımlısı olma riski daha yüksektir.Böyle bir çocuğa sahip olan ebeveynin daha dikkatli olması gerekir.Ayrıca temelde yatan psikopatoloji tedavi edilmeyen bilgisayar bağımlılığı sorunu çözülemez.Örneğin depresif ya da dürtü kontrol sorunu olan bir çocuğun öncelikle bu sorunu çözmek gerekir ki bilgisayar bağımlılığından kurtulabilsin.

Dr. Ava Özgün

CETAD derneğinin vermiş olduğu eğitim programını tamamlayarak Cinsel Terapi Uzmanlığı ünvanını almaya hak kazandı.

Yazının Devamı

Cinsel Terapist

Cinsel Terapist- Antalya ile ilgili www.antalyacinselterapist.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sınav Kaygısı

Sınav Kaygısı - Antalya ile ilgili www.sinavkaygisiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Aile Terapisi

Aile Terapisi - Antalya ile ilgili www.antalyaaileterapisi.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Sosyal Fobi

Sosyal Fobi - Antalya ile ilgili www.sosyalfobiantalya.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Çocuk Psikoloğu

Çocuk Psikoloğu - Antalya ile ilgili www.antalyacocukpsikologu.com web sayfamız yayına başlamıştır.

Uyku Sorunları ve Çocuklarda Çözüm Yolları

Uyku her yaş insan için en doğal ruhsal ve bedensel dinlenme aracıdır. Yirmi dört saatin bir bölümü uykuda geçirilerek yeni bir güne daha dinç ve enerjik girebilmek sağlanmış olur. İnsanın biyolojik uyku ritmi geceye göre ayarlanmıştır.

Mikro Analiz

Yeni doğan bir bebeğin günde toplam olarak yaklaşık 16-17 saat uyuması beklenir. Fakat bu süre her bebekte aynı değildir. Bu dönemde uyku ve uyanma dönemleri de değişiklik gösterir. Yeni doğan bir bebek 3-4 saatlik uyku döneminden sonra uyanır. Uyanmalar gecelikle acıkmalara bağlıdır. 2aylık bir bebek kesintisiz olarak 4-8 saat uyuyabilir. 3 aydan sonra bebeğin toplam uyku süresi azalırken uyku dönemlerinin süresi artar.1 yaşında toplam uyku süresi 12-13 saate kadar iner.
Yaş ilerledikçe uykuya olan ihtiyaç dolayısıyla uyku süresi azalır. Örneğin yeni doğan bir bebeğin uyku ihtiyacı 16-17 saat iken yaşlılarda bu süre 6- 7 saate kadar inebilir. Uykunun süresinden çok kalitesi önemlidir.

Uyku sorunları çocuk ve ergenlerde hiç de azımsanmayacak derecede fazladır. Uyku sorunu tek başına bir hastalık olabileceği gibi birçok ruhsal hastalığın belirtisi olarak da görülebilir. Neden ne olursa olsun uyku ile ilgili sorunlar sadece çocuğu değil ailenin tüm fertlerini olumsuz olarak etkiler. Gece uyuyamayan ya da uykusunda kalkıp dolaşan bir çocuğa sahip olan aile sürekli tedirginlik yaşar, geceyi huzurla geçiremez. Çocuğun uyumadığı bir ailede anne babanın uyuması da mümkün olmaz. Sabaha kadar uyuyamayan bir anne babanın sabah kalkıp şişine gidebilmesinin ne kadar zor olduğunu tahmin edebiliyorsunuzdur.

Yeni doğan bir bebeğin günde toplam olarak yaklaşık 16-17 saat uyuması beklenir. Fakat bu süre her bebekte aynı değildir. Bu dönemde uyku ve uyanma dönemleri de değişkenlik gösterir. Yeni doğan bir bebek 3-4 saatlik uyku döneminden sonra uyanır. Uyanmalar genellikle acıkmalara bağlıdır. 2 aylık bir bebek gece kesintisiz olarak 4-8 saat uyuyabilir. 3 aydan sonra bebeğin toplam uyku süresi azalırken uyku dönemlerinin süresi artar. 1 yaşında toplam uyku süresi 12-13 saate kadar iner.

Bebeğin gece boyunca zaman zaman uyanması doğaldır. Bu uyanmalar sonrası bebek sessiz kalabileceği gibi ağlayabilir de ancak hemen tekrar uykuya dalar. Bu ağlamalar anne baba eğer bebek il aynı odada yatıyorsa en küçük ağlama sesine bile uyanacak ve çocuğu susturma çabasına gidecektir. Oysa çocuğun uyku ritmi ile ilgili olan bu uygulamaların doğal karşılanması ve bebeği okşama, ayakta sallama, emzik meme verme biberonla besleme gibi faaliyetlerden uzak durması gerekmektedir.Bu tür davranışlar bebeğin biyolojik ritmini bozar. Aile bu davranışıyla bebekte uyanmaların alışkanlık haline gelmesine ve bebeğin her uyandığında anne tarafından beslenme ve okşanma beklentisine girmesine neden olur. Bu dönemden sonra eskiden doğal olarak hemen uykuya dalan bebek ağlamaya başlayacak ve beklentisi yerine gelmeden susmayacaktır.

Yapılan araştırmalar sonucu anne baba ile aynı odada yatan bebeklerde ayrı odada yatanlara kıyasla daha fazla uyku sorunu olduğu gözlenmiştir.
Çocuklardan bir kısmı korkuyorum bahanesi ile anne babasının yanında yatmak ister. Bu duruma anne babalar genellikle pek ses çıkarmazlar. Şefkat duygusu ile verilen bu taviz daha sonra sorun doğuracaktır. Çocuk anne babasının yanında yatmayı alışkanlık haline getirir. Yaşı ilerlemesine karşın tek başına yatmayı beceremez. Aile çocuk ile odasını hayatının ilk gününden itibaren ayırmalıdır. Özellikle 2-3 yaş civarı çocukla gece sıkça uyanır ve anne veya baba buna karşı çıksa da artık çocukla baş edemediğini düşünür ve bu duruma ayak sağlar. Ya çocuk anne babasının odasında ya da anne çocuğu ile kendi odasında yatmaya başlar. Gece uykusundan uyanıp anne babasının yanına gelen çocuk sözlü bir uyarı ve tartışmaya girmeden, bağırıp çağırmadan derhal kucağa alınıp, odasında ki yatağa yatırılmalıdır. Anne babasının yapması gereken her seferinde aynı davranışı sergileyerek sessiz bir şekilde çocuğu yatağına götürmek olmalıdır. Çocuk ile aynı yatak odasında yatmak, sadece uyku sorununu oluşturması açısından değil cinsel merak uyandırma ve anne babanın şahit olabilme riski açısından da sakıncalı görülmektedir. Buradan anne baba hiçbir zaman çocuğunu kucağına alıp yatamaz anlamı çıkmamalıdır. Küçük çocukların bir sevgi belirtisi olarak anne babanın koynunda kısa süreli yatmaları ve uyumaları doğal karşılanmalıdır.
Bebeklerde görülen kolik hastalığı uyku sorununa yol açabilir. Bebek çok sıkıntılı görülür, ayaklarını kıvırarak ağlar.3-4 aylık oluncaya kadar devam edebilen bu durumun fizyolojik bir nedeni bulunmayabilir. Daha çok annede ki gerginlik ve huzursuzluklar gibi psikolojik nedenler üzerinde durulmaktadır. Bebek beslendikten sonra ağlamasını kesse de bir süre sonra tekrar ağlama nöbeti başlar. Kucakta sallama ya da emzik verme ile ağlama kesilir.

2-3 yaşlarında çocuklar uykuya dalma güçlüğü çekebilir ve gece boyunca uyanma dönemleri yaşayabilirler. Bu dönemlerde anneyi yanına çağırır ya da annenin odasına gider ve tekrar uyurlar. 4-5 yaşlarında ise uykuya dalma güçlüğü ve gece uyanma dönemleri azalır. Bu yaşta çocuklar genellikle gece boyunca uyanmaz, anne babanın istediğinden daha erken bir vakitte ayağa kalkarlar. Uykuya dalma güçlüğü olan ya da yalnız yatmaktan korkan çocukların anneleri çocuk uyuyuncaya kadar bir süre odasında kalabilir. Bu , çocuğa güven vereceği gibi uykuya dalması da kolaylaşır. Uyku öncesi çocuğun sakin bir ortam içinde olması sağlanmalı aşırı enerji gerektiren hareketleri engellenmelidir. Uykuya dalma güçlüğü ve az uyuma sorunları ergenlik döneminde de görülür. Bu çocuklar yatağa yatmalarına rağmen uykuya dalamaz ve uyuduktan kısa bir süre sonra uyanırlar. Aile içi gerginliklerin oluştuğu dönemlerde uykudan sık uyanmalara rastlanır. Uykuya dalma güçlüğü ve uykudan sık uyanma sorunu uzun sürdüğünde tedavi edilmesi gerekir. Tedavi de bazı ilaçlardan ve davranışçı psikoterapilerden yararlanılmalıdır.

Uykuda Diş Gıcırdatma

Uyurken diş gıcırdatma 3-17 yaşları arasında ki çocukların yaklaşık % 15’inde görülen bir sorundur. Kesin nedeni bilinmemekle beraber çocuğun bulantı ve sıkıntısının sonucu ortaya çıktığı sanılmaktadır.Dişlerin yapısında bir bozukluk oluşturuyorsa tedavi edilmesi gerekir.

Uykuda Yürüme ( uyurgezerlik )

Uyku sırasında yatağından kalkıp dolaşan bir çeşit uyku bozukluğudur. Çocuklarda erişkinlerden daha sık rastlanır. Başlangıcı da genellikle çocukluk dönemidir. Çocuk, gece uyuduktan 2-4 saat sonra yatağında kalkar, evin içinde şaşkın ve donuk bir yüz ifadesiyle dolaşmaya başlar. Genellikle anne babanın yatak odasına gider. Tuvalete gidebilir ya da mutfağa gidip yemek yiyebilir. Nadiren de olsa evden dışarı çıkıp sokak ve caddelerde yürüyebilir. Uyandırılmaya çalışılsa da bu başarılamaz. Elinden tutulup yatağa götürüldüğünde ise yatağına uzanır ve uykusuna devam eder. Bu dönem genellikle birkaç dakika ile yarım saat arasında sürer ve uykusuna devam eder. Sonunda çocuk ya kendiliğinden yatağına dönüp uyumaya devam eder ya da büyük bir şaşkınlık içinde uyanır. Sabah kalktığında ise olup biteni hatırlamaz. Aile böyle bir durumla karşılaştığında büyük telaş içinde çocuğu uyandırmaya çalışır. Oysa bu durumda çocuğu uyandırmanın hiçbir yararı yoktur. Yapılması gereken sakin bir şekilde çocuğun elinden tutup yatağına götürmektir. Kapı ve pencerelerin kapalı tutulması sağlanmalıdır. Caddede karşıdan karşıya geçerken kazaya uğrayan ya da penceren düşen vakalara az da olsa rastlanmaktadır. Çocuklarında benzer sorun olan anne babalar mutlaka doktora başvurmalıdırlar.

Uykudan korkarak uyanma ( Gece Korkusu )

Gece uykudan korkarak uyanma çocuklarda oldukça sık rastlanan bir durumdur.Halk arasında kabus görme olarak ya da karabasan olarak adlandırılan bu durum aslında bir çeşit uyku bozukluğudur. Gece korkusu çocuklarda iki farklı bir şekilde görülür. Birincisinde çocuk genellikle gece yarısından sonra uykudan korkarak ve bağırarak uyanır.Korkulu bir rüya görmüştür.Şaşkın bir haldedir. Rüyanın gerçek olmadığını anlayıncaya kadar kısa bir süre şaşkınlığı devam eder. Anne babanın yanına giderek rüyasını anlatmak ya da onlarla birlikte yatmak ister. Ancak rüyanın gerçek olmadığını anlayınca sakinleşir, yatışır ve uykusuna devam eder. Sabah kalktığında gece olanları ve rüyasını hatırlar.

İkincisinde ise çocuk genellikle uyuduktan 1-2 saat sonra gecenin ilk yarısında panik halinde bağırarak uyanır. Gece terörü de denen bu duruma çocuğun çok korkmuş, ürkmüş ve telaşlı bir hali vardır. Anlamsız konuşur, amaçsız bir şekilde yatağından kalkıp odada dolaşabilir. Bütün bu çabalara rağmen bu hal yatıştırılamaz, ilişki kurma çabaları sonuçsuz kalır.Sorulara cevap veremez , istekleri yerine getirmez .Hızlı hızlı nefes alıp verir ve kalbi hızlı çarpar.

Anne baba çocuğunun bu durumu karşısında fazlaca telaş ve endişeye kapılır ve adeta ne yapacağını bilemez. Birkaç dakika sonra çocuk sakinleşir yatağına yatar ve uykusuna devam eder. Aslında çocuk uykusundan gerçek anlamda uyanmış değildir. Sabah uyandığında gece olup biteni hatırlamaz.
Uykudan korkarak uyanma gece boyunca birkaç kez tekrarlanabilir. Her gece olabileceği gibi ayda birkaç kez gibi nadirde olabilir. Genellikle 4-14 yaşları arasında görülür. Anne baba ilk önce sabahları sakin olmalı ve telaşa kapılmamalıdır. Çocuğu uyandırmaya çalışmanın bir yararı yoktur. Çocuk sakin bir şekilde yatağına yatırılmalı kendisine zarar verebilecek davranışları dışında çocuğa müdahale edilmemelidir. Bir müddet sonra çocuk kendiliğinden uykuya dalacak ve bu durum düzelecektir. Şurası unutulmamalıdır ki bir kısım nörolojik hastalıklar ile gece korkuları birbirine benzer; bunu ayrımının yapılması gerekir. Tedavide ilaçlardan ve psikoterapiden yararlanılmalıdır.

Prof. Dr. Mücahit ÖZTÜRK / Çocuk ve Ergen Psikiyatri Uzmanı

makale spotlar 5 spotlar govdealt 1spotlar govdealt 2spotlar govdealt 3spotlar govdealt 4
makale spotlar 6