Evlilik Öncesi Danışanlar Arttı

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Başkanı Dr. Cem Keçe, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinin, Türkiye'de yeterince bilinmeyen ve anlaşılamayan bir kavram olduğunu söyledi.

Danışmanlık ve rehberliğin, kişilerin cinsel konularda bilgilendirilmesi, cinsellikle ilgili kaygı ve endişelerinin giderilmesi ve kişilere yol gösterilmesi amacıyla verildiğini belirten Keçe, cinsel terapi ile cinsel danışmanlık ve rehberliğin, birbirinden farklı olduğuna dikkati çekti. Keçe, cinsel terapinin, bir cinsel işlev bozukluğunun çeşitli psikoterapi teknikleriyle tedavi edilmesini içerdiğine işaret ederek, cinsel danışmanlık ve rehberliğin ise kişinin cinsellik, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve doğum kontrol yöntemleri gibi konularda bilgilendirmesini kapsadığını ifade etti.Keçe, Türkiye'de aile ve okulda cinsel eğitim olmadığı için cinsel açıdan bilgisiz nesillerin yetiştiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Toplum olarak cinsel konularda o kadar bilgisiziz ki cinsellikle ilgili çok basit ve temel konuları bile büyütüp hayatımızın en büyük sorunu haline getirebiliyoruz. Özellikle yeni evli çiftler, cinsellikle ilgili sorunlar yaşayabiliyorlar. Bu sorunlar gitgide büyüyüp, evlilik ilişkisini ve çiftin psikolojini bozar hale gelebiliyor. Oysa çiftler, evlilik öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmeti aldıklarında, cinsellikle ilgili doğru bilgi edindikleri ve endişelerinden sıyrıldıkları için evliliğe ve cinselliğe karşı sağlıklı bir adım atmış oluyorlar.''