Gece Alt Islatmalrının Psikolojik Nedenleri

gece alt ıslatma psikiyatristKüçük yaşlardan itibaren çocukların tuvalet gereksinimlerini kazanması beklense de bu faaliyet yeterli kas kontrolü gerektirdiğinden iki-üç yaşından önce gerçeleşemez.Bu dönemde erken ve baskılı tuvalet eğitimi (aşırı tititzlik ve sabırsız davranma)çocukta korku ve endişe uyandırır.Yeni kardeşin doğması...>

Küçük yaşlardan itibaren çocukların tuvalet gereksinimlerini kazanması beklense de bu faaliyet yeterli kas kontrolü gerektirdiğinden iki-üç yaşından önce gerçeleşemez.Bu dönemde erken ve baskılı tuvalet eğitimi (aşırı tititzlik ve sabırsız davranma)çocukta korku ve endişe uyandırır.Yeni kardeşin doğması, yuvaya ya da okula başlama, okul değiştirme, sevilen birinin kaybı stres faktörlerine karşı hayatın eski dönemlerine geri dönme isteği, çocuğun bir süre daha olgunlaşmamışdavranış biçimlerine yönelmesine neden olur. Gün içinde ruhsal zorlama, aşırı baskı ve üzüntü yaşama gibi zorlu yaşam olayları, özellikle yeniden başlayan altını ıslatmada nedensel açıdan önem taşır. Boşanma, ölüm ya da uzun süreli iş gezileri gibi nedenlerle altını ıslatmanın başlaması sık görülmektedir. Bazı altını ıslatan çocukların anne babalarından diğer kardeşlerine oranla tuvalet eğitimi konusunda daha az yardım gördükleri saptanmıştır. Ayrıca ailenin aşırı koruyucu tutumu ile çocukta bebeksi kalma eğilimi, Çocuğa alışık olmadığı biçimde sinirli hareketlerde bulunarak çocukta ani korkular yaratma, Aile ilişkilerinde bozukluklar, evde huzursuzluk gibi ailevi faktörler etkili olabilmektedir.

Gece alt ıslatma bir çok aile için önemli bir sorun.Antalya Özel Nirvana Psikiyatri Polikliniği bu anlamda çocuk ve ergen psikiyatristleri ve çocuk psikologları ile Gece alt ıslatmanın nedenleri ve tedavisinde danışanlarına sonuç odaklı hizmet vermektedir.

Kaynak: Yaşar Kuzucu Küçükler için Büyüklere